Februarske Knjižne novosti v šolski knjižnici

KNJIŽNIČARKI PRIPOROČATA

Patchett, Ann: Tom Lake

Spomladi 2020 se Larine tri hčere vrnejo v družinski sadovnjak v severnem Michiganu. Med obiranjem češenj zaprosijo mamo, naj jim pove zgodbo o Petru Duku, slavnem igralcu, s katerim sta bila pred leti, ko sta nastopala v gledališču Tom Lake, skupaj na odru in v ljubezenskem razmerju. Medtem ko se Lara spominja preteklosti, njene hčere preučujejo svoja življenja in odnos z mamo ter se soočajo z vprašanji, ki jih silijo v vnovičen razmislek o svetu in vsem, kar so mislile, da vedo.

Tom Lake je premišljevanje o mladostni ljubezni, zakonski ljubezni in življenju staršev, preden so se jim rodili otroci. Tako upajoče kot užaloščeno raziskuje, kaj pomeni sreča, tudi ko se svet ruši. Ann Patchett tako kot v vseh svojih romanih pripovedno umetnost prepričljivo združuje z ostrimi vpogledi v družinsko dinamiko. Rezultat je bogata in sijajna zgodba, napisana globoko inteligentno in čustveno subtilnostno, kar ponovno dokazuje, da gre za eno najbolj cenjenih in spoštovanih sodobnih literarnih talentk.

Michallon, Clémence: Tiha najemnica

Psihološki triler o serijskem morilcu, o katerem pripovedujejo tiste, ki so mu bile najbližje: njegova 13-letna hči, njegovo dekle in edina žrtev, ki ji je prizanesel.

Aidan Thomas je marljiv družinski človek, precej priljubljen v domačem mestecu na severu države New York. Je človek, ki vedno priskoči na pomoč in ima za vsakogar lepo besedo. Toda Aidan ima temno skrivnost, ki jo skriva pred vsemi v mestu in tudi svojimi najbližjimi. Je ugrabitelj in serijski morilec. Aidan je umoril osem žensk in smrt namenil tudi deveti: Rachel, ki je zaprta v lopi na dvorišču in se boji za življenje.

Ko Aidanu umre žena, se morata s trinajstletno hčerjo Cecilio preseliti. Aidan nima druge izbire, kot da Rachel vzame s seboj in jo Cecilii predstavi kot ‘družinsko prijateljico’, ki potrebuje prenočišče. Aidan stavi na to, da bo Rachel po petih letih ujetništva preveč otrpla in prestrašena, da bi poskušala pobegniti.

Toda Rachel je neuničljiva borka in kmalu spozna, da je Cecilia morda rešilna bilka, na katero je čakala vsa ta leta. Ko Rachel preizkuša meje svojega novega življenjskega položaja, se med njo in Cecilio postopoma vzpostavi tesna vez. In ko se Emily, lastnica lokalne restavracije, zaljubi v privlačnega vdovca, jo potegne v Rachelino in Cecilijino orbito, kjer se nevarno približa razkritju Aidanove skrivnosti.

KNJIGA MESECA

21. februar so Združeni narodi izbrali za mednarodni dan maternega jezika – kot praznik raznolikosti in pestrosti jezikov v svetu in v spomin na ubite študente, ki so 21. februarja 1952 v Bangladešu protestno zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika, bengalščine.

Vir: www.stat.si

Malenšek, Mimi: Plamenica – roman o Primožu Trubarju

Roman ene zagotovo najpomembnejših slovenskih pisateljic biografskih in zgodovinskih romanov Mimi Malenšek je zasnovan na objektivnih dejstvih iz biografije Primoža Trubarja, ki pa jih pisateljica vseskozi dopolnjuje z dogodki, utemeljenimi zgolj na možni literarni resničnosti. S posebno močjo vživljanja v določen čas in okolje tako pisateljica izpopolnjuje vrzeli, ki nastajajo zaradi skopega zgodovinskega gradiva. Vsekakor je pisateljici imenitno uspelo s kulturnozgodovinskega vidika ujeti duh Trubarjevega časa in časa slovenskega protestantizma, kar je še posebna odlika romana.

NOVOSTI

LEPOSLOVJE

Bale, Norma: Agregat

Skozi večinoma prvoosebno pripoved spremljamo učitelja naravoslovja in tehnike, Miroslava Gumpeka, ki se pridruži novonastali stranki, ki jo ustanovijo veterani vojne za Slovenijo, trdno odločeni, da bodo prevetrili zatohlost slovenske politične scene. Seveda pa bralce ves čas muči suspenz, kje in kako se bo zataknilo. Gre za napeto,  mestoma groteskno zgodbo, politično-gospodarsko kriminalko, ki jo avtorica podaja z izvrstnim, subtilnim humorjem. Agregat je unikum v slovenskem prostoru, saj gre za prvi roman v sodobni slovenski literaturi, ki iz prve roke tematizira politiko in sodobno demokracijo ter bralcu približuje politične igrice, spletke in intrige skozi vlogo malega posameznika na šahovnici pomembnih in močnih. Vsej duhovitosti in napetosti navkljub pa je sporočilo romana Agregat resno in jasno: ozko grlo demokracije so izbranci ljudstva, ki hočejo ali nočejo postajajo predvsem sami sebi namen.

Bevc, Cvetka: Ptiči

Roman Ptiči obravnava problem nasilja v družini – tabuizirano temo, ki jo pogosto zanikajo tako žrtve kot nasilniki. Glavna junakinja, ki se po tragični izgubi staršev preseli v Celje, se sooča z moževo nasilnostjo, lastnimi strahovi in družbenimi omejitvami. V procesu iskanja notranje moči, odkriva tudi svojo ljubezen do ptic. Zgodba je psihološko poglobljena in učinkovito gradi suspenz, hkrati s pronicljivo družbeno kritiko. Avtorica nas popelje na težko potovanje skozi življenje junakinje, ki se bori z nasiljem in bolečino, a obenem zmore najti upanje in radost v majhnih stvareh. Ptice so nosilke dogajanja, liki romana in hkrati drobni opazovalci. V sebi skrivajo mnogo modrosti in glavni junakinji Pšenici odpirajo oči. Spoznava razloge za moževo nasilje in odstira vzroke za smrt svojih staršev. Bo vendarle odletela v svobodo?

Kregelj, Lena: Zato sem torej prišla

Zgodbe Lene Kregelj se trudijo biti kar najzvestejše vsakdanjemu življenju preprostih ljudi. Zveste celo do te mere, da nas pedantno opomnijo na vrsto drobnih detajlov, ki jih v imenu večjih težav radi spregledamo ali pa ostajajo – saj vemo, kako to gre – čeprav bistveni, očem skriti. Osrednje dogajalno polje, če ne kar predmet pisateljičinega ustvarjalnega pa tudi siceršnjega zanimanja, so najosnovnejši odnosi, ki se napletejo, zapletejo in kdaj pa kdaj tudi uspešno razpletejo v službah, doma, neredko pa kar v medprostoru vmesnih srečevanj v obliki spoznavanj in zmenkarij. Čeprav je to avtoričin knjižni prvenec, gre za pisavo s primerno kilometrino, ki se razteza vse od skrbno premišljenih življenjskih in poklicnih izkušenj do zagnanega piljenja literarnih veščin, ki so jih prepoznale že številne strokovne komisije. Zato sem torej prišla v naslovu pravi avtorica. Bralci pa ji odgovarjamo: lahko bi se zgodilo prav vsakomur, očitno pa je moral priti nekdo, da je z vsega tega »zgodenega« odgrnil še kako dodatno tančico, ki nam je preprečevala uvideti bistvo stvari.

Merc, Dušan: Picerist: sporni eseji o zločinu

Roman Picerist z namigom na nikoli odkrite vlomilce, ki so jeseni leta 2005 izpraznili sefe banke na Slovenski cesti, opušča pravila kriminalnega žanra. Osredotoča se na pripoved zapornika, neomajno vztrajnega v svoji drži pajka, ki ga nihče ne pozna, čeprav ga vsi iščejo, in sam ve vse o vseh, pri tem pa se tudi edini zaveda, da je druščina za zapahi le orodje v rokah nekoga nevidnega, a vseprisotnega. Picerist ni le zgodba o katastrofalnem polomu zaporniške delavnice kreativnega pisanja, v isti meri je tudi pogled na obrobje naše družbe po osamosvojitvi, ki navidezni vrh opazuje iz še kako resničnega dna.

Prunk, Janko: Iskanje pristana

Roman Iskanje pristana je postavljen v zgodovinske okoliščine začetka druge svetovne vojne na Slovenskem. To je čas popolne razdrobljenosti demokratičnega političnega življenja in spopad dveh totalitarizmov.

V ospredju je osebna zgodba krščanskega socialista, mladega doktorja zgodovine Toneta Sevnika, in študentke medicine Mile. Obema se napoveduje odlična poklicna in skupna življenjska pot, ki jo kruto prekine vojni čas …

»Glavni junak pooseblja človeka, ki je v turbulentnem spletu druge svetovne vojne doživel razkriti dvojni značaj evropske racionalistične civilizacije. V svojem bistvu je Kocbekov iskalec neba. Miniti so morala še desetletja, da je v tem iskanju našel zemljo. S tem pa ne nastopi ne vrhunec in še manj »konec zgodovine«, njegov krog ostaja odprt do današnjih dni, ko spreminjajoča se razmerja sodobnega sveta spet zahtevajo premislek in spet posameznikove opredelitve,« je v odlični spremni besedi zapisal Stane Kocutar.

Slapšak, Svetlana: Kje smo?: ljubljanski steganogram

Kje smo? je enciklopedični roman, mešanica eseja, retorične vaje, verzov in zapleta, pa tudi parodija  ljubezenskega romana. Je dekonstrukcija vseh žanrov, fragmentacija in ponovno sestavljanje. 

Pisateljica stopi v dialog z zgodovinskimi in intimnimi liki, skozi njen glas povedo svojo zgodbo, predvsem pa povedo zgodbo Ljubljane – kako so tam končali, kako jih je Ljubljana spremenila in kako so oni spremenili Ljubljano. Njihov spomin počasi sestavlja zgodbo mesta, ki je nosilec evropske zgodovine in misli, njihovo znanje se počasi nalaga in sestavlja v argonavtsko ladjo, ki nam pripelje pripoved “ljubljanskega slona”, Rimljanke v Emoni, pa zgodbo Gustava Mahlerja, Medeje in navsezadnje – pisateljičino.

Tomšič, Marjan: Vsemirje: domišljijske zgodbe

Zbirka domišljijske proze enega največjih sodobnih slovenskih pisateljev in ustvarjalcev Marjana Tomšiča. Monumentalen in izjemno aktualen zbir fantastičnih, fantazijskih, pravljičnih in magičnih zgodb, ki iz Vsemirja kliče k branju.

Bernstein, Sarah: Študija poslušnosti

Dekle se iz rojstnega kraja preseli v odročno severno deželo svojih prednikov, da bo skrbela za brata, ki ga je pred nedavnim zapustila žena. Kmalu po njenem prihodu pride do vrste nerazložljivih dogodkov – kolektivna pobesnelost goveda; pogin ovce in njenega komaj skotenega jagnjeta; fantomska nosečnost sosedove psičke; krompirjeva plesen. Opazi, da domačini vsesplošno sumničavost do prišlekov močno usmerjajo vanjo, zazna pa tudi naraščajočo grožnjo, ki se skriva ‘tik za vrtnimi vrati’. Medtem ko čuti naraščajočo sovražnost, ki pritiska na robove bratove posesti, se boji, kaj vse bi se lahko zgodilo, česa bi bili sposobni, če bi se hrumenje v mestu strnilo v jasnejšo obliko.

Giannone, Francesca: Poštarica

Poštarica, roman, nagrajen z nagrado Premio Bancarella 2023, je zgodba o pogumu ženske, ki je presegla pričakovanja svojega časa. Francesca Giannone nas popelje v leto 1934 v italijansko vasico Lizzanello, kjer se na glavnem trgu ustavi avtobus z zakoncema. Carlo se vrača domov, njegova žena Anna pa s svojim prihodom v tujo pokrajino prinese svež veter sprememb.

Anna, severnjakinja, ki ne sledi nenapisanim pravilom tradicionalne južne Italije, preseneti celotno vas, ko se leta 1935 prijavi za delovno mesto poštarja. S tem revolucionarnim korakom postane prva poštarica v Lizzanellu. Kljub dvomom in posmehovanju postane Anna osrednja figura v vasi – povezovalka življenj in zgodb. Dostavlja pisma vojakov, razglednice izseljencev in skrivna sporočila zaljubljencev, pri tem pa nezavedno spreminja ustaljeno dinamiko vasi.

Roman spremlja Anno skozi tridesetletno obdobje, ko se sooča s predsodki, družinskimi napetostmi in zgodovinskimi dogodki, ki preoblikujejo svet. To je zgodba o ženski, ki je kljubovala normam, ljubila brez zadržkov in s svojo neomajno voljo postala simbol sprememb.

Ginzburg, Natalia: Tako je bilo

Ustrelila sem ga med oči. S tem priznanjem se začne pretresljiva izpoved ženske o zaljubljenosti, izdaji in izgubi. Z enim samim silovitim pripovednim zamahom zajame čustveno turbulenco odnosa z možem, čigar nezvestoba in brezbrižnost jo pripeljeta do roba tihega obupa, do nepopravljivih posledic. Njena pripoved razkriva klavstrofobijo zakonskega življenja in temno plat materinstva, rane, ki jih puščajo laži, ter nejasne meje med ljubeznijo in zamero. Roman Tako je bilo avtorice Natalie Ginzburg je pretresljiva zgodba o ljubezni, izdaji in posledicah.

Natalia Ginzburg v kratkem, temačnem in psihološko bogatem romanu brez odvečnega olepševanja in sentimentalnosti, vendar z jasno ostrino in čustveno natančnostjo osvetljuje skoraj neizogibno logiko pripovedovalkinega dejanja ter ustvari pretresljivo podobo razkrajajočega (se) odnosa. Njena pisava, ki jo bogati edinstvena neposrednost, odpira vprašanja o kompleksnosti ljubezenskih odnosov, občutku krivde in osvoboditvi.

Harper, Elodie: Fortunin tempelj

Zadnji, dramatični del trilogije Volčji brlog avtorice Elodie Harper, ki se je znašla na lestvici uspešnic časopisa Sunday Times. Amaro je življenjska pot pripeljala daleč; nekoč sužnja v pompejskem volčjem brlogu je zdaj vplivna rimska kurtizana. A njena zgodba se še ni končala. Medtem ko v rimski cesarski palači igra igro moči in vpliva, njeni najbližji ostajajo v Pompejih. A piše se leto 79 našega štetja in mogočni Vezuv bo kmalu izbruhnil z vso svojo pogubno silo …

Hatziandoníu, Kóstas: Agrigento

V Agrigentu živi čudaški zdravnik Pausania Anchite. Na večer življenja, hudo bolan, začne raziskovati preteklost svojega mesta, antičnega Akraganta, ki ga je v zlatem obdobju globoko zaznamoval filozof Empedokles.

Zdravnika vsako jesen obišče hčerka, ki živi v Rimu. Tokrat se ji na vlaku pridruži ostareli mafijec, ki bo svojo zadnjo nalogo tik pred »upokojitvijo« opravil v rojstnem Agrigentu. Tu, v zapuščenem stanovanju, na begu pred roko pravice trepeta terorist in se nadeja čudeža. Naključje – ali usoda – pripelje sem z daljnega Rodosa tudi študentsko ljubezen zdravnikove hčerke … Medtem ko se glavni junaki spopadajo z življenjem, ki se jim izmika, iz njihovih spominov in pripovedi pred nami vstaja Sicilija z dolgo, bogato, pogosto nasilno preteklostjo in nič manj barvito sedanjostjo.

Kaspar, Hans: Finale

Nekateri pravijo, da je Finale parodija. Drugi, da razkriva umazano resnico o nogometu. Šport, ki mu sledijo milijoni, odraža naše globlje vrednote, prepričanja in prioritete. Hans Kaspar v tej miselni zagonetki predstavi nogomet in ozadje Evropskega prvenstva 2020 z edinstvene perspektive.

King, Stephen: Holly

V romanu Holly Stephena Kinga se zmagoslavno vrača priljubljeni lik Holly Gibney. Zvesti bralci so spremljali njeno preobrazbo iz plahe (a tudi pogumne in poštene) samotarke v Gospodu Mercedesu do sodelavke Billa Hodgesa v detektivski agenciji Srečni najditelj pa do popolnoma samostojne, bistre in občasno neusmiljene zasebne preiskovalke v Tujcu. V Kingovem novem romanu se Holly, zdaj sama svoja mojstrica, sooči z nepredstavljivo izprijenima in genialno zakrinkanima antagonistoma.

Ko Penny Dahl pokliče agencijo Srečni najditelj, naj ji pomagajo najti pogrešano hčer, Holly koleba. Njen partner Pete ima kovid. Ravnokar ji je umrla (zelo zakomplicirana) mama. In Holly naj bi imela dopust. Toda v glasu Penny Dahl je nekaj tako obupanega, da je ne more zavrniti.

Zgolj par ulic naprej od kraja, kjer je izginila Bonnie Dahl, živita Rodney in Emily Harris. Profesor in profesorica sta slika in prilika ugledne buržuazije: poročena osemdesetletnika, predana zakonca in napol upokojena vseživljenjska učenjaka. Toda v kleti lepo vzdrževane, knjig polne hiške skrivata mračno skrivnost, ki bi utegnila biti povezana z Bonniejinim izginotjem.

Tako rekoč nemogoče je odkriti, kaj imata za bregom, ker sta pretkana, ker sta potrpežljiva in ker sta neusmiljena. Holly mora v novi mojstrovini Stephena Kinga izkoristiti vse svoje neizmerne talente, da bo kos šokantno izrojenima profesorjema.

Mann, Thomas: Mario in čarodej: tragično počitniško doživetje

V dvajsetih letih prejšnjega stoletja se prvoosebni pripovedovalec z družino odpravi v izmišljeno obmorsko mesto Torre di Venere v Italiji, da bi tam skupaj preživeli brezskrbne poletne dni. A kaj, ko je že od začetka vse narobe, začenši z vremenom, boleznijo in neprijetnim vzdušjem, ki se vse bolj kopiči in zgošča. Domačini so do nemških turistov odkrito sovražni, občutek nelagodja pa doseže vrhunec ob ogledu predstave čarodeja Cipolle, v katerem pripovedovalec postopoma prepoznava simbol vzhajajoče fašistične retorike.

Monaem, Mohamad Abdul: Kukavičji mladič

Kukavičji mladič je avtobiografski roman o begunski poti Mohamada Abdula Monaema iz Sirije v Slovenijo, kjer trenutno tudi živi. Sirski založnik, pesnik in pisatelj palestinskega rodu z izredno tenkočutnim, skorajda pesniškim jezikom popisuje etape svojega potovanja, srečanja in spoznanja na poti, ki se prepletajo z refleksijami o družbeno-politični situaciji v Siriji in o tem, kaj sploh pomeni bežati v neznano. Delo je napisano v arabskem izvirniku, a je najprej izšlo v slovenskem prevodu.

Sager, Riley: Edina preživela

Pisec uspešnic Riley Sager se vrača z gotsko srhljivko o mladi negovalki, ki ji je dodeljena skrb za žensko, ki je bila pred nekaj desetletji obtožena za pokol.

Družina Hope, ki je zdaj zreducirana zgolj na otroško pesem, je neko krvavo noč leta 1929 doživela pokol, ki je pretresel obalo Maina. Večina ljudi meni, da je zanj kriva sedemnajstletna Lenora, čeprav policiji tega nikoli ni uspelo dokazati. O tisti noči ni nikoli javno spregovorila, razen da je zločin zanikala, prav tako ni nikoli več stopila iz Hopovega konca, dvorca na robu pečine, kjer se je zgodil pomor.

Zdaj je leto 1983 in Kit McDeere, negovalka na domu, prispe v razpadajoči Hopov konec, da bo skrbela za Lenoro, potem ko je njena prejšnja negovalka izginila sredi noči. Lenora ima prek sedemdeset let in je prikovana na invalidski voziček. Zaradi številnih kapi ne more govoriti, s Kit komunicira le prek starega pisalnega stroja. Neke noči Lenora nanj napiše mamljivo ponudbo – Rada bi ti povedala vse.

Lenora pravi: »Tega nisem jaz storila.«. Ampak ona je edina preživela.

Ko Kit Lenori pomaga pisati o dogodkih, ki so privedli do pokola družine Hope, postane jasno, da je v tej zgodbi veliko več, kot je ljudem znano. Ko pa na površje priplavajo nove podrobnosti glede odhoda njene predhodnice, Kit začne sumiti, da Lenora morda ne govori čiste resnice – in da je na videz nemočna ženska v njeni oskrbi morda veliko nevarnejša, kot je sprva menila.

Strout, Elizabeth: Ime mi je Lucy Barton

Običajen obisk v bolnišnici postane odskočna deska za uvid v krhek odnos med materjo in hčerjo v tem “spektakularnem” (The Washington Post) romanu avtorice romanov Olive Kitteridge in The Burgess Boys, prejemnice Pulitzerjeve nagrade.

Lucy Barton počasi okreva po posegu, ki bi moral biti rutinski. Obišče jo mati, s katero ni govorila že leta. Neškodljivo obrekovanje o ljudeh iz Lucyjinega otroštva v Amgashu v Illinoisu je tisto, kar ju spet poveže. A pod površjem se skrivata napetost in hrepenenje, ki sta vplivala na vsak vidik Lucyjinega življenja: njen pobeg od disfunkcionalne družine, njeno željo po pisanju, njen zakon, njeno ljubezen do hčera.

Svensson, Amanda: Sistem, tako veličasten, da zaslepi

Ko iz porodne sobe urgentno odnesejo enega od trojčkov in ga čez nekaj časa navidez popolnoma zdravega vrnejo materi in očetu, se zgodi metuljev učinek, ki požene v tek monumentalno sodobno družinsko sago Amande Svensson.

Kaj ima nevroznanstveni inštitut v Londonu skupnega s čermi na Velikonočnem otoku? Kaj oko v pavovem peresu s fotografijo Francesce Woodman? Kaj modra barva z izgubljenim globinskim vidom? In kako vse to povezujejo škržati?

V mojstrsko stkani pripovedi o nenavadni švedski družini, ki se pred našimi očmi kot sestavljanka zlaga košček za koščkom, nas avtorica zaslepi. Ko se nam oči nekoliko privadijo, nas zaslepi še enkrat in še enkrat. In ko na koncu iz rokava potegne zadnjega aduta, nas, prepričane, da smo končno povezali vse niti, pusti odprtih ust. Ves čas pa nam odkriva nove svetove in nas ob tem neizrekljivo zabava.

Towles, Amor: Plemič v Moskvi

Boljševiško sodišče leta 1922 grofa Aleksandra Rostova spozna za nepopravljivega aristokrata in ga obsodi na dosmrtni hišni pripor v Hotelu Metropol nasproti Kremlja. Rostov, neupogljiv, razgledan in duhovit možakar, ki v življenju še nikoli ni delal, mora zdaj živeti v podstrešni sobici, medtem ko se pred vrati hotela odvijajo najbolj burna desetletja v vsej zgodovini Rusije.

Povsem nepričakovano pa mu njegove omejene okoliščine omogočijo vstop v veliko večji svet čustvenih odkritij. Poln humorja, sijajnih junakov in z vrsto prelepih prizorišč ta edinstveni roman očara s pripovedjo o grofovem prizadevanju za boljše razumevanje človeškega namena.

Kubica, Mary: Pogrešana

Prva, ki izgine, je Shelby Tebow. Nato nekaj uličic naprej od kraja, kjer so nazadnje opazili Shelby, izgineta še Meredith Dickey in njena šestletna hči Delilah, in tedaj v mirno sosesko useka strah. Po neuspešnem iskanju, ki sproži več vprašanj, kot ponudi odgovorov, primer slednjič zastara. Zdaj pa, po enajstih letih, se Delilah nepričakovano pojavi. Vsi nestrpno čakajo, da bi izvedeli, kaj se ji je zgodilo, toda nihče ni pripravljen na to, kar jim Delilah razkrije. Nekateri bi zares naredili vse, prav vse, da bi prikrili resnico.

Kvensler, Ulf: Sarek

Trije prijatelji že dolgo vrsto let dopust preživljajo v gorah na skrajnem severu Švedske. Ko se Mileni želi pridružiti njen fant Jacob, ju Anna in Henrik ne moreta zavrniti. Anno preplavi občutek, da ga od nekod pozna, vendar ne ve čisto dobro, od kod.

Pohod se kmalu spremeni v nočno moro, ko se izkaže, da je bila odločitev, da s seboj vzamejo Jacoba, usodna in bo za vedno spremenila njihova življenja.

Leon, Donna: Neizvedljivo

Na mrzel zimski večer v predbožičnem času na trgu Santo Stefano ubijejo uličnega prodajalca, enega od številnih priseljencev iz Afrike, ki na beneških ulicah na črno prodajajo ponarejene dizajnerske torbice.

Komisar Guido Brunetti se na dogodek odzove tako kot vsi drugi: zakaj bi kdo ubil nezakonitega priseljenca? Ker imajo ti ljudje bolj malo poznanstev in še manj denarja, se zdi edino logično, da je šlo za medsebojno obračunavanje. Toda umor je bil izpeljan v maniri največjih profesionalcev. Ko začne Brunetti raziskovati to nenavadno beneško podzemlje, ugotovi, da je v igri nekaj nepredstavljivo dragocenega.

Medtem ko se poskuša njegova žena Paola soočiti s hčerkinimi predsodki glede priseljencev, Brunetti ugotavlja, da taisti predsodki tlijo tudi med njegovimi stanovskimi kolegi. Potem ko ga nadrejeni opozori, naj opusti preiskavo, je samo še bolj odločen, da bo zadevi prišel do dna. Kako globoko v beneško ilegalno skupnost mu bo uspelo prodreti? In do kod segajo lovke korupcije v krogih, ki jim pripada tudi sam?

Leon, Donna: Skozi motno steklo

V Benetkah je jasen pomladni dan in komisar Brunetti s pomočnikom Vianellom kar v službenem času rešuje zasebne zadeve, in sicer Vianellovega prijatelja Marca, ki so ga aretirali med okoljevarstvenimi protesti. Uspešno ga spravita izza zapahov, a s tem izzoveta divji bes zapornikovega tasta, lastnika steklarskega obrata na Muranu. Starec kar piha od besa, njegova hči pa se podobno kot Brunetti zboji, da bo dejansko kaj storil njenemu možu.

Umazane skrivnosti steklarjev pa ne razkrije Marco, tudi truplo, ki ga najdejo pred razbeljenimi pečmi, v katerih je noč in dan 1400 stopinj Celzija, ni njegovo. Žrtev je pustila namige in sledi v Dantejevi knjigi in Brunetti mora v pekel, če hoče ugotoviti, kdo požiga deželo in kali vode beneške lagune. Nekdo je umrl – toda ali bodo lobiji in politika preprečili morilcu, da bi udaril še enkrat?

Šindelka, Marek: Napaka

Roman pripoveduje zgodbo o Kryštofu, botaniku in tihotapcu rož. Kryštof sprejme še zadnjo nalogo, vse se sprva zdi preprosto: iz Japonske v Evropo mora pretihotapiti eno samo rastlino – zadnji živi primerek uradno že davno izumrle parazitske vrste. Toda prvotni načrt se hitro podre. Moža, ki bi moral prevzeti rastlino, nekdo umori. Kryštof ostane sam z najdragocenejšo rastlino, s katero se je kdaj srečal, in postopoma začne slutiti, da je imela rastlina poseben pomen v krogu japonske visoke aristokracije in da je prišel do nečesa, kar bi moralo ostati nedotaknjeno, nekdo mu je namreč sledil vse od Tokia do Prage.

Napaka je svojevrsten roman, ki se upira preprosti interpretaciji in kakršni koli žanrski opredelitvi. V njem se prepletajo detektivska zgodba z grozljivko in ljubezenskim romanom, sanje z resničnostjo, tesnobni spomini z akcijskimi prizori. Šindelka v njem raziskuje teme identitete, strahu in obsesije, očara s poetičnim slogom in navduši z prepričljivim zapletom, hkrati pa preko življenja preprodajalca ogroženih vrst temno, skrito plat človeških življenj.

Tesson, Sylvain: Belina

Potovanje, ki preizkuša telo in duha. V knjigi Belina nas Sylvain Tesson, priznani francoski pisatelj in pustolovec, popelje na edinstveno plezalno in turno smučarsko avanturo čez celotno alpsko verigo. V štirih zimah med letoma 2018 in 2021 se je skupaj z gorskim vodnikom Danielom du Lacom odpravil na epsko pot, dolgo 1600 kilometrov – od obale Sredozemskega morja pri Mentonu do Jadranskega morja v Trstu. Kmalu se jima je pridružil tudi ledeniški strokovnjak Philippe Removille, kar je to ekspedicijo povzdignilo v pravi podvig epskih razsežnosti.

Vsak dan je bil izziv – fizično, mentalno in duhovno. Prečkali so več kot 60.000 metrov višinske razlike, se soočali z ekstremnimi vremenskimi razmerami in neizprosnimi gorami. Vendar Tesson v svojem značilnem slogu preseže zgolj fizični napor – skozi svojo izkušnjo pripoveduje o človekovi želji po preseganju meja, o iskanju notranje svobode in pomenu prijateljstva.

Na poti skozi nedotaknjene ledenike, ostre skalnate vrhove in samotne gorske koče srečuje zanimive osebnosti, kot sta kanonik iz samostana Grand Saint-Bernard in sin priznanega literarnega kritika Jeana Starobinskega, ki se ukvarja z umetnostjo in gorskim vodništvom.

Tesson nas s svojo lirično, a hkrati neizprosno pripovedjo popelje v svet tišine in beline, kjer so odnosi, narava in misli jasnejši kot kjerkoli drugje. Belina ni zgolj potopis, ampak tudi filozofska in osebna izpoved o tem, kaj pomeni biti svoboden.

Košir, Marko: Stane Sever: genij na gledališkem odru

Zgodba o velikem in nepozabnem dramskem igralcu.

PRVO POGLAVJE: Mladost in prvi igralski začetki, opisuje Severjevo šolanje v Ljubljani in Mariboru ter njegove igralske začetke do angažmaja v Drami.

DRUGO POGLAVJE: Severjeva igralska pot, opisuje njegovo delovanje v Drami in njegovo delovanje po odhodu iz Drame do konca leta 1970. Ob menjavi ravnateljev Drame leta 1961 je intermezzo, v katerem so na preprost način opisane velike spremembe v poustvarjalni umetnosti po koncu 2. svetovne vojne, ki pa so se le počasi uveljavljale v Jugoslaviji in Sloveniji. Nato sledi opis Štihovega obdobja v Drami in Severjev izstop iz ansambla Drame. Temu sledi opis dogodkov v letu 1970, ki se konča s Severjevo smrtjo. Poglavje zaključi tabelarični pregled vseh Severjevih vlog z datumi premier, gledališč in režiserjev, s katerimi je sodeloval. Dodan je še pregled njegovih režij in scenografij.

TRETJE POGLAVJE se začne s podpoglavjem Sever v Mariboru. Temu sledi del, posvečen pomembnim Severjevim igralskim kolegom, upravnikom in režiserjem. Nekateri so tudi na kratko predstavljeni. Nekateri opisi so dopolnjeni s kratkimi spomini na kolega in profesorja Staneta Severja.

ČETRTO POGLAVJE predstavlja Severja na radiu, televiziji in v filmu.

DODATEK prinaša seznam kratic, seznam vsebin, ki so na voljo na spletnem naslovu  www.hramkulture.si/StaneSever, in navedba virov, uporabljenih v tekstu.

Besedilo je opremljeno z bogatim naborom slikovnega gradiva.

STRIPI IN RISOROMANI

Isayama, Hajime: Attack on Titan. 27

Isayama, Hajime: Attack on Titan. 26

Isayama, Hajime: Attack on Titan. 25

STROKOVNA LITERATURA IN NELEPOSLOVJE

Horvat, Simon: Načrtovanje in razvoj spletnih aplikacij: učbenik za modul Načrtovanje in razvoj spletnih aplikacij za program Tehnik računalništva in za modul Razvoj spletnih aplikacij za program Tehnik računalništva – PTI

Učbenik prinaša najnovejša temeljna znanja s področja poznavanja in uporabe spletnih (statičnih in dinamičnih) tehnologij za načrtovanje in razvoj spletnih aplikacij. Gradivo je predstavljeno sistematično, dosledno in poglobljeno. Teoretična razlaga je strokovno korektna, preprosta in razumljiva ter podkrepljena s praktičnimi primeri, namigi in utemeljitvami dobrih in  slabih rešitev. Vsi sklopi so obogateni z grafičnimi in slikovnimi prikazi, koda je predstavljena in podkrepljena s komentarji, ki so ključnega pomena pri spoznavanju spletnih tehnologij. Posebna dragocenost so QR kode, preko katerih si lahko uporabniki – dijaki srednjega strokovnega in poklicnega tehniškega izobraževanja pa tudi vsi drugi – preko filmov ogledajo praktične prikaze obravnavanega gradiva. Na koncu vsakega poglavja so tudi vprašanja za preverjanje znanja.

Vsebina: Osnove svetovnega spleta, Zgradba in razvoj spletnih aplikacij, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP in MARIADB, Koraki razvoja spletnih aplikacij.

Hosta, Milan: Zadihaj!: učbenik ljuboživosti. Del 1

V tej knjigi boste vstopili v globok svet dihanja in odkrili njegovo osupljivo moč za izboljšanje svojega zdravja, duševnega počutja in splošnega blagostanja. Skozi vrsto poglavij boste odprli vrata v globine dihalne prakse ter spoznali različne vidike dihanja, od fiziologije preko psihologije vse do prizemljene duhovnosti.

To je knjiga o dihanju, kot ga še niste spoznali. To je tudi priročnik, kako se dela dih. Geometrija diha je del matematike življenja. Dihanje je osnovna veščina, s katero se ustvarja življenja umetnina. In to je tudi povest o dihu in duhu, kot ju doživlja Milan iz hoste.

Kano, Jigoro: Mehka pot: moč uma nad telesom

Knjiga predstavlja zbirko življenjskih naukov Jigora Kana, ustanovitelja kodokan juda, ki je leta 1882 v Tokiu postavil temelje sodobne borilne veščine. Kano je iz tradicionalnega ju-jutsuja razvil judo, v katerem je združil tehnično mojstrstvo z izobraževalnimi načeli ter poudaril pomen osebnega razvoja in moralne odgovornosti.

Njegova filozofija temelji na dveh ključnih vrednotah: seiryoku zenyo (največja učinkovitost) in jita kyoei (vzajemna blaginja), ki judo postavljata v širši kontekst osebne rasti in družbenega prispevka. S tem je Kano preoblikoval veščino, ki je bila nekoč zgolj bojna tehnika, v življenjsko pot, ki presega šport in vpliva na različna področja človeškega delovanja.

V knjigi so podrobno predstavljene okoliščine, ki so vplivale na razvoj judovske filozofije, ter temeljna načela, ki so univerzalna in se lahko uporabljajo v vsakdanjem življenju. Ta knjiga ponuja pogled v globoko miselnost borilne veščine, ki ni le šport, temveč tudi metoda samodiscipline, mentalne moči in osebne rasti.

Knjiga Mehka pot – Moč uma nad telesom je nepogrešljivo branje za vse, ki želijo razumeti prave vrednote juda in kako jih uporabiti v sodobnem življenju. Dragocena pridobitev za knjižnice vseh judoistov, športnikov in ljubiteljev borilnih veščin.

Mojstranške veverice: plezalske legende šestdesetih in sedemdesetih let / Vladimir Habjan in drugi ; [avtorji Janko Ažman … [et al.] ; zbral in uredil Vladimir Habjan]

V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja se je v Mojstrani odvilo pomembno obdobje slovenskega alpinizma. Štirje mladi fantje, Klavdij Mlekuž, Zvone Kofler, Janko Ažman in Janez Brojan so takrat natančno vedeli, kaj si želijo, ter so si to upali in tudi znali izpeljati.

Niso si po naključju za vzor izbrali slavnih Cortinskih veveric iz Cortine d’ Ampezzo. Leta 1972 sta zaradi svojih odličnih vzponov postala člana Mojstranških veveric tudi Janez Dovžan in Miha Smolej, oba z Dovjega. Dejavnosti, ki so jih negovale Veverice, so bile plezanje, smučanje, gorsko reševanje, organizacija športnih dogodkov in izobraževanje.

Čas vrhunskega plezanja Mojstranških veveric bi lahko šteli v obdobju od leta 1963 do leta 1977, torej krepko več kot desetletje. Veverice iz Mojstrane so krepko dvignili raven takratnega slovenskega alpinizma in je primerjava s Cortinskimi vevericami mogoča in povsem upravičena.

Viri opisov: beletrina.si, emka.si, galarna.si, goga.si, zalozba-chiara.si, zalozba-pivec.si, zamisel.org