Knjižne novosti v šolski knjižnici NOVEMBER – DECEMBER

KNJIŽNIČARKI PRIPOROČATA

Rubin, Gareth: Hiša Turnglass

80. leta 19. stoletja, Anglija. Mladega idealističnega zdravnika Simeona Leeja iz Londona pozovejo na pusti otok Ray ob obali Essexa, da bi zdravil sorodnika, župnika Oliverja Hawesa, ki umira. Župnik Hawes, ki živi v edini hiši na otočku, v Hiši Turnglass, verjame, da ga nekdo zastruplja. In prst uperi v svakinjo Florence. Florence so razglasili za neprištevno, potem ko je v navalu ljubosumja ubila Oliverjevega brata. Zaprta je v steklenem zaporu v Oliverjevi knjižnici. Skrivnost, kako se je znašla v njem, je zapisana v Oliverjevemu tete-beche dnevniku, v katerem pa avtor pripoveduje povsem drugo zgodbo.

30. leta 20. stoletja, Kalifornija. Priznanega pisatelja Oliverja Tooka, sina kalifornijskega guvernerja, najdejo mrtvega v pisateljskem stolpu, ki se nahaja ob obali družinske rezidence, imenovane Hiša Turnglass. Njegov prijatelj Ken Kourian ne verjame, da si je Oliver vzel življenje. Preiskava ga pripelje do skrivnostne ugrabitve Oliverjevega brata, ko sta bila oba še dečka, in do skrivnega bivanja matere Florence v ustanovi za duševno bolne. A da bi Ken odkril resnico, mora razvozlati namige, ki jih je Oliver skril v svoj zadnji roman, v tete-beche zgodbo, ki govori o mladem zdravniku po imenu Simeon Lee.

Capus, Alex: Susanna

Resnična zgodba o slikarki in aktivistki, ki je iz rodne Švice odšla v ZDA in postala zaupnica velikega poglavarja indijanskega plemena Sujev.

Naslovno junakinjo svojega najnovejšega romana Susanna (2022) je švicarski pisatelj Alex Capus oblikoval po resnični osebi, slikarki in aktivistki Caroline Weldon (roj. Susanna Carolina Faesch), ki je v 2. polovici 19. stoletja iz rodne Švice odšla v ZDA, se tam uveljavila kot slikarka portretistka in pozneje postala zaupnica Sedečega bika, poslednjega velikega poglavarja indijanskega plemena Sujev. Njeno življenje spremljamo od otroštva prek odhoda na drugo celino in zapletov v zakonskem življenju do sklepnega sožitja z življenjem, ki velikokrat piše zgodbe, kakršnih ne bi hoteli živeti, radi pa o njih beremo, kadar je to napisano z veščino in eleganco, kakršno zmeraj znova izkazuje Alex Capus.

Kim, Anna: Zamrznjeni čas

Roman Zamrznjeni čas tematizira vojno v nekdanji Jugoslaviji, natančneje kalvarijo iskanja pogrešanih oseb. Prvoosebna pripovedovalka je relativno neizkušena raziskovalka, ki dela za Mednarodni odbor Rdečega križa. Ljudem iz nekdanje Jugoslavije pomaga iskati izgubljene sorodnike. Leto dni službuje v Prištini, kjer koordinira identifikacijo posmrtnih ostankov ljudi, ki so povečini najdeni v množičnih grobiščih. Pri tem se sooči z zastrašujočimi izsledki dela forenzikov, arheologov, zdravnikov in antropologov. Po vrnitvi na Dunaj zbira podatke o pogrešanih osebah, da bi s tem pripomogla k identifikaciji. Ko pri iskanju pogrešane žene pomaga emigrantu s Kosova, ki biva na Dunaju, se postopoma vse bolj vpleta v njegovo zgodbo in nazadnje celo pridruži na poti v njegovo nekdanjo domovino. A ta dokumentarni aspekt predstavlja samo površinski sloj romana. Anna Kim skozi zgodbo pripovedovalke raziskuje nemoč preživelih ob tragični izgubi bližnjih in občutje negotovosti, zaradi katerega prične njihovo življenje teči v ‘zamrznjenem’ času.

Mann, Heinrich: Profesor Unrat ali Tiranov konec

Raat je 57-leten srednješolski učitelj, ki ga za hrbtom učenci, njegovi veliki sovražniki, kličejo Unrat – Nesnaga. Njegovo monotono in dolgočasno življenje prekine pesem dijaka za umetnico Roso Fröhlich, ki jo profesor najde slučajno. Nit za umetnico, ki je očarala dijake, ga vodi v brezno, iz katerega se bo težko izvleči. Ko podleže čarom lepotice, mu je popolnoma vseeno, kaj si ljudje mislijo o njem. Odpustijo ga iz službe, po dveh letih zakona z Roso finančno propade in ga celo aretirajo. Ob izidu knjige je roman izzval škandal in zgražanje. Šele s Sternbergovim filmom Plavi angel (Der blaue Engel), v katerem je Marlene Dietrich odigrala svojo največjo vlogo, se je roman, po katerem je posnet film, zapisal v večnost. Heinrich Mann je zaslovel, zanimanje za prevode romana je poskočilo, slovenskega smo dobili že leta 1935, skoraj stoletje po izidu pa ga lahko beremo v izjemnem novem prevodu.

KNJIGA MESECA

29. novembra obeležujemo dan solidarnosti s palestinskim ljudstvom.

Darwish, Mahmud: Opisovanje oblakov

Jaz pa hočem, hočem živeti …

Človek je lahko izgnanec v domovini, lahko je v lastnem domu, lahko v sebi. Dantejevski pregnanec si ustvari domovino v pesmi. V jeziku. In jo išče v Hajfi, Moskvi, Kairu, Bejrutu, Tunisu, Parizu, Damasku, povsod. Ampak tolažba “saj noč ni večna” nakazuje na trohico upanja, ki menda zadnje umira. Ki pa se kljub vsemu izrojeva v brezdomstvo, samoto, bežnost, upor. Upor proti politični situaciji, klasičnemu jeziku in upovedovanju, nepravici. Arabski avtor, rojen v Galileji, se kot šestletnik znajde v reki beguncev proti južnemu Libanonu. Njegovo življenje je življenje nenehnih sprememb. Je pesnik upora, ljubezni, spremembe, minevanja in hrepenenja po vrnitvi v domovino.

Vir: dobreknjige.si

NOVOSTI

LEPOSLOVJE

Filipčič, Emil: Premiera

Glavni junak Jaguar Petrovič, lik iz črtice Ilfa in Petrova, nam humorno pripoveduje o svojem otroštvu v Beogradu, kako se jih je po šest in tudi po osem zbralo in so šli skozi cigansko naselje na kino matinejo. Tri leta star ciganček, čik v ustih, se postavi prednje: Vadi pare! Potem so tu vojne. Vojna med sosednjimi ulicami. Vojna med sosednjimi razredi. Na vsem lepem se dogajanje preseli v Ljubljano. Pojavijo se novi prijatelji. Sledi ples v študentskem naselju, na viški gimnaziji igrajo Mladi levi, v Halo Tivoli pride Matt Collins, prvi pevec z Zahoda, ki mu oblast dovoli nastopati pri nas. Šele čez leta izvemo, da je bil to Karlo Metikoš, pevec iz Zagreba. Čas mineva in Jaguar Petrovič se spreminja v moža s tisoč obrazi. Od kod mu potreba, da se v romanu predstavi še z izmišljeno podobo dramaturga? Občutek dobi, da je izmišljeno veliko resničnejše kot tisto, kar se je zares zgodilo. Ves čas pa traja sedanjost. Covid, vojna v Ukrajini. Ves čas teče reka Sava. Tekla je, ko smo se spustili z raftom po njej in smo ji rekli Sava Dolinka, tekla je mimo črnuškega mostu, tekla je mimo Trbovelj in tekla je mimo Ade Ciganlije, vse do sotočja z Donavo. Mogoče je Sava bistvo tega romana?

Hadžić Žavski, Samanta: Obiski

Obiski so zbirka kratkih zgodb, v katerih se avtorica poigrava tako s številnimi družbenimi stereotipi kot s pričakovanji bralcev. Zbirka je sestavljena iz treh delov – Obiski, Dotiki in Zvoki. Kaj vse se lahko zgodi med obiskom? Do česa vodijo dotiki in zvoki?

Kosmač, Tomaž: Ko jebe

Nova zbirka kratke proze Tomaža Kosmača, ki je doslej pri založbi Beletrina izdal že zbirko kratke proze Punk is dead (2008) in roman Varnost (2011), pove veliko o vzdušju, ki jo obdaja, že s svojim prostodušnim naslovom Ko jebe. Boemski in ležerni protagonist pa s svojim avtorjem deli še kaj več kot ime. Kot pojasnjuje pisatelj: »Včasih sem trdil, da so moje zgodbe stoodstotno resnične, z leti pa sem spoznal, da stoodstotne resnice ni. Nekaj procentov odpade na račun subjektivnega pogleda, nekaj na račun prirejenega spomina, nekaj na račun že česa … Kakorkoli, zgodbe v zbirki Ko jebe niso izmišljene, so pa podrejene literarni obliki. Zanje ni potreben navdih. Prinaša jih življenje samo.« Podobno v spremni besedi izpostavlja Peter Rezman, ki se v eni izmed kratkih zgodb tudi pojavi: »Ves čas, od stavka do stavka, od vejice do vejice, vsaka popisana in natisnjena stran zrcali pisatelja tu in zdaj. […] Kosmo s peresom oziroma s tipkovnico ustvarja pripoved tik za svojim življenjem.« Ekscentrični lik, ki je v vseh sedmih zgodbah isti, si dneve zapolnjuje s pohajkovanjem, spoznavanjem novih ljudi ter z alkoholnim in seksualnim razvratom, pri tem pa se izogiba redni zaposlitvi, saj »svobode ne nadomesti noben cekin«. Jasno je, da sta na prvem mestu njegov dušni (ne)mir in njegova prostost v svetu, ki ga zna narisati skozi prizmo rahlo otožnega humorja in izrazito sočnega jezika, ki vsebuje primesi primorskega dialekta, kletvic in pogovornih izrazov. Zgodbe se večinoma dogajajo med Godovičem in Idrijo, kjer avtor tudi živi, poleg raznih prigod pa se posvečajo tudi samemu pisanju in ga reflektirajo skozi različne anekdote – v eni se pojavi celo Marko Brecelj.

Kovačič, Lojze: Pet fragmentov

Lojze Kovačič (1928–2004) zaseda častno mesto med slovenskimi pisatelji 20. stoletja, saj je ustvaril enega najbolj prepoznavnih pripovednih opusov slovenske literature. Ponatis knjige Pet fragmentov obeležuje štiri desetletja od njenega prvega natisa in prinaša poglobljeno spremno besedo dr. Matevža Kosa, ki pravi, da je teh štirideset let ravno pravšnja doba, da neka knjiga utone v pozabo ali pa zaživi na novo. Sam navija za drugo možnost. »Pet fragmentov je namreč napisanih izjemno odkrito, brez zavor in dlake na jeziku, pa naj gre za seks ali za kritičen odnos do tako imenovane moralne večine. Ta večina, ki tako ali drugače kroji posameznikovo življenje, po svojih miselnih navadah in razvadah danes ni bistveno drugačna od tiste izpred pol stoletja. V obdobju politične korektnosti, moralizmov in formalizmov vseh vrst je Kovačič času neprimeren avtor. A ravno zato ga je treba brati. Pa naj piše o poblaznelih babnicah, še hujših dedcih ali ne nazadnje o tistem najbolj zagonetnem in ne nujno simpatičnem: samem sebi,« pravi Matevž Kos. Knjiga je pomemben mejnik v Kovačičevem ustvarjanju, saj je z njo uresničil napoved iz leta 1974 o pripovedovanju samemu sebi, ne drugim. Modernistična fragmentarna proza je pisana v tretji osebi, pri čemer se avtor v prvem fragmentu posveča predvsem vsakdanjemu življenju, v drugem pa erotičnim doživetjem. Takšni zapisi so po eni strani nadvse intimni in čutni, po drugi pa gre za izrazito predmetnost, za nizanje raznih podrobnosti, ta dvojnost pa je eden Kovačičevih ključnih literarnih prijemov.

Lainšček, Feri: Kurji pastir. Knj. 3, Kurja fizika

Z romanom Kurja fizika Feri Lainšček zaključuje trilogijo z naslovom Kurji pastir, v kateri nadvse živo, literarno prepričljivo in nepozabno upodablja svoja otroška leta v obmejni vasici Dolenci na Goričkem v Prekmurju. Mali Fêrek v Kurji fiziki že obiskuje osnovo šolo, njegova starša pa si še zmeraj ne vse načine prizadevata, da bi se družina kmalu lahko s püjkla preselila v novo hišo. A taka matematika se siromakom včasih ne izide povsem po načrtih in tudi roman se konča drugače, kot bralci morda pričakujejo. Dečkov horizont izrazito določajo domišljijske in sanjske podobe, ki se v romanesknem dogajanju postopoma spreminjajo v arhetipske vzorce. Zgodbe, ki jih je nekje na slovenskem robu, ali pač bogu za hrbtom, napisalo življenje, se zato ob koncu trilogije lahko zaokrožijo v veliko metaforo, ki ni več zamejena z resničnostjo in lahko nagovori slehernega bralca. Romani Kurji pastir, Petelinje jajce in Kurja fizika se zlijejo v monumentalno literarno celoto, kakršnih je v slovenski književnosti le malo.

Maležič, Jedrt: Dvoliki

Dvoliki so zataknjeni  v okoliščine, ki jih dojemajo, kot da se dogajajo samo njim. Pogostokrat gre za  ljudi v življenjskem obdobju, ko resno razmišljajo, da je nastopil pravi čas, da si uredijo eksistenco. To jim povzroča še dodatno in nezavedno stisko, ki se kaže v različnih oblikah, kot je otročja zagledanost v morebitno partnerko, nevrotično vzgajanje mlajših ljubimcev, iskanje svojega mesta v hierarhiji pivskih prijateljev, razpetost med ugajanjem tako družini kot oblastnemu šefu, in podobno. Na neki način si izmišljujejo strategije načinov preživetja, bodisi s samoprepričevanjem, potapljanjem v preganjavico, ponovnem obisku prostora nekdanje travme, predvsem pa z nezavednim prelaganjem odgovornosti za lastna dejanja in občutke na druge. Dvoliki se ne zavedajo, da se je treba za dosego odraslosti in notranje pomirjenosti včasih čemu tudi odreči, sprejeti napake in nepopolnosti drugega, predvsem pa priznati lastne. 

Zgodbe na strukturno spreten in slogovno iskriv način podajajo zapletena psihološka stanja, umeščena v zgolj en trenutek iz vsakdana, iz katerega pa lahko vseeno, predvsem zaradi  pomenljivih detajlov, dobimo celostno sliko o življenjih protagonistk in protagonistov vse do njihovih otroških let. Jedrt Maležič je do svojih literarnih junakov nepopustljiva. Ne odpušča jim, ne boža jih v smeri dlake, ne sočustvuje. Znajti se morajo sami, kajti le tako bodo enkrat tudi dozoreli. Brez bergel, brez pocukranega pomilovanja.

Mav Hrovat, Nina: Odprejo se vrata

Ana je svetovalna delavka z običajnim, srečnim družinskim življenjem, ki ga kalijo kvečjemu drobni prepiri z možem in kronične težave z želodcem. Te težave in z njimi povezani obiski pri zdravniku Ano nenehno vračajo v njeno otroštvo, v dni, ki jih je preživela na otroški onkološki kliniki, in k prijatelju Nejcu, ki se je pozneje izgubil v mamilih, zaradi česar Ano še danes razjeda občutek krivde. Medtem, ko se ukvarja predvsem s sabo, s svojo krivdo in svojimi strahovi, spregleda, da v njeni lastni družini ni vse v redu.

Odprejo se vrata bi lahko označili za transgeneracijski roman, primeren za starejše mladostnike in odrasle. V njem se prepletata dve pripovedni liniji, ki ju spremljamo skozi oči protagonistke – ena sega v njeno mladost, druga v sedanjost, ko jo spremljamo kot poročeno žensko in mater dveh otrok. Povezuje ju občutek krivde, ki ga v pripovedovalki vzbujajo spomini na mladostnega prijatelja Nejca. Tekoča, berljiva, duhovita, svetla in optimistična pripoved odpira teme, s katerimi se srečuje sleherni med nami: družinski odnosi, odraščanje, strah, prijateljstvo, zasvojenost.

Mazzini, Miha: Menjava glasbe

Ostarela pripovedovalka, ki ji je umrl mož, še koleba, ali bo kaj ukrenila proti politikom-podganam, zbiralec gramofonskih plošč svoje maščevanje izpelje natančno in dosledno, prodajalka v trafiki še razmišlja, kaj bo storila s svojo dobitno srečko, pisatelj, od katerega je založba zahtevala, da spremeni spol, krene v boljši jutri, proti horizontu pa odpotuje še nesojena poslušalka mostov in računovodkinja, ki dobesedno poleti z angelom v nebo. Vse zgodbe zaznamuje močna družbeno-kritična nota in predvsem raznovrstnost pripovedovalcev, ki jim je skupen pomemben trenutek odločitve. Menjava glasbe je zbirka nepričakovanih srečnih koncev.

Milek, Vesna: Kleopatra: naj se zgodi

Roman o zadnji ptolemajski kraljici Kleopatri VII. je izpisan v prvi osebi ter gostem, preobloženem, skorajda hipnotičnem jeziku, v njem pa – na ozadju prelomnih zgodovinskih dogodkov in v času, ko je rimski imperij širil svojo prevlado na Vzhod – odkrivamo pravo podobo te neobičajne vladarice. Čeprav bi jo Zahod rad predstavil le kot krvoločno vladarico in prešuštnico, je bila Kleopatra VII. veliko več kot to; sposobna in genialna vladarica, ki je po očetovi smrti v deželi ponovno vzpostavila osiromašeno gospodarstvo, gradila namakalne sisteme, jezove, spomenike in najveličastnejše stavbe. Gojila je številna zanimanja, obvladala retoriko, znanost, umetnost, klasične avtorje in vsaj sedem jezikov, po zaslugi dveh najpomembnejših moških tistega časa – najprej Cezarja, potem Marka Antonija – pa je odigrala eno od ključnih vlog na Sredozemlju in Egiptu zagotovila neodvisnost. Roman se osredotoča predvsem na njeno notranje doživljanje in zapleten odnos s Cezarjem in Antonijem, pred bralca pa stopa kot ženska, ki je bila že z rojstvom predestinirana za božanstvo, in ki je ohranila oster um, hladno ambicijo in preračunljivost, a tudi željo po znanju, religiji, politiki in ljubezni.

Nikolič, Nika: Nekadilci brez otrok

Sanja nenadoma ostane brez cimre in si mora poiskati novo stanovanje. Dunja, njena zaupnica in najboljša prijateljica, jo je lepega dne nepričakovano zapustila in prekinila vse stike z njo. Njun razhod se zdi skoraj kot konec ljubezenskega razmerja. In najti novo stanovanje v  Ljubljani je nočna mora, najemnine stanejo celo premoženje, stanodajalci si izmišljujejo vse mogoče pogoje. Da bi bila ironija še toliko večja, Sanja dela za piar podjetje, ki skuša med drugim popraviti javno podobo sumljivega in brezobzirnega gradbenega barona Sergivija, ki v mestu gradi nova prestižna stanovanja med stavko nezadovoljnih delavcev, med katerimi je tudi naivni Til. Roman o vzpostavljanju in razpadanju odnosov onkraj nadzora posameznika.

Osti, Josip: Poper po pudingu: (66 zgodb in zgodbic, če pa jih, draga bralka ali bralec, bereš stoje na rokah, se ti zazdi, da jih je 99)

Prozno delo eminentnega avtorja, ki prinaša 66 kratkih zgodb, ki jim je bil Osti priča skozi življenje. Gre za anekdotične dogodke, ki jih je ubesedil s svojim nespornim literarnim talentom, z obilico iskrene čustvenosti in pronicljivih življenjskih uvidom.

Podstenšek, Tomo: Zgodbe za lažji konec sveta

Knjiga Zgodbe za lažji konec sveta prinaša 15 zgodb, v katerih srečamo različne, v marsičem nenavadne protagoniste: moškega, ki poskuša ujeti ritem dihanja soljudi, moškega, ki se odloči postati drevo, moškega, katerega roka ima avtonomno voljo in živi svoje življenje … Tu so tudi protagonisti, ki so povsem običajni ljudje z bolj kot ne običajnimi življenjskimi projekti in tegobami: rešujejo stanovanjski problem, kupujejo nove preproge, ostanejo brez službe … Vsi liki pa imajo nekaj skupnega: živijo v svetu, v katerem marsikaj ni tako, kot naj bi bilo, marsikaj ni prav. In ta svet je prepoznavno – naš.

Na prvi pogled raznolike zgodbe imajo v resnici veliko skupnega. Kot bo hitro opazil pozorni bralec, so vse del istega pripovednega sveta, znotraj katerega se sicer raznolike poti njihovih protagonistov dotikajo in prepletajo. Ta svet je v marsičem nenavaden, grotesken in fantastičen, po drugi strani pa presunljivo svetu sodobnega zahodnega človeka, odtujenega sebi, drugim in svojemu življenjskemu okolju. Zgodbe za lažji konec sveta izkazujejo visoko stopnjo družbene ozaveščenosti in posluha za nevralgične točke sedanjosti, prevzamejo pa tudi s humorjem ter prefinjenim posluhom za gradnjo zgodbe in suspenz.

Rožman, Andraž: Tega se ne da izbrisati

Kaj izbrisani in njihovi bližnji nosijo v sebi več kot 30 let po tem množičnem kršenju človekovih pravic (kot je dejanje slovenske države opredelilo Evropsko sodišče za človekove pravice)? Po vzoru Svetlane Aleksijevič se je Andraž Rožman po odgovore podal k izbrisanim, njihovim svojcem in zagovornikom, da bi pričanja prelil v zgodbe. V intervjujih je avtor iskal drobne trenutke, ki se ne prvi pogled ne zdijo tako pomembni, morda so celo banalni, a če jim damo prostor, če v njih poiščemo središčno točko, lahko pokažejo vso globino (travmatičnih) izkušenj, kar nas včasih pripelje na povsem nepričakovana polja človeške zavesti ali celo nezavednega. Tako je nastalo okrog 40 poglavij stvarnega leposlovja, ki se morda zdijo na prvi pogled ločena, a v resnici niso. Povezuje jih ista izkušnja, čeprav doživeta iz zelo različnih perspektiv in povedana iz raznolikih pripovedovalskih kotov; več pripovednih niti se povezuje v skupni lok, ki izrisuje zgodbo izbrisa in boja za pravice izbrisanih.

Prav tako se je avtor vprašal »Zakaj z izjemo peščice aktivistov nismo storili ničesar, ko bi morali?« in se posvetil tudi drugi plati procesa izbrisa, prebivalkam in prebivalcem, ki niso ostali brez stalnega prebivališča, torej bolj ali manj običajnim ljudem. V tem delu je s pomočjo domišljije, teoretskega koncepta organizirane nedolžnosti in lastnega opazovanja sveta spisal izmišljene zgodbe, ki preiskujejo soodgovornost večinskega dela prebivalstva za zločin slovenske države, ki še vedno traja.

Rugelj, Samo: Samo močni preživijo

Včasih je treba storiti kaj narobe, ker se ti je zgodilo nekaj, kar ni prav. Zgodbo romana Sama Ruglja Samo močni preživijo, ki je pred časom prijetno presenetil z napetim prvencem Resnica ima tvoje oči, požene srednjeletni Sebastjan, ki svojega sina Žana, ta je pravkar dopolnil osemnajst let, obdari z enotedenskim potepanjem po zahodnem delu Združenih držav Amerike.

Ker Žan že dolgo živi pri mami, si je oče zamislil, da bi ob sinovi polnoletnosti skupaj okusila prvinsko odmaknjenost ameriških narodnih parkov, se udeležila rock koncerta Brucea Springsteena, ob tem pa obiskala še nekaj ključnih zgodovinskih lokacij. Pot ju tako vodi od puščavskega območja, blizu katerega so si med drugo svetovno vojno prizadevali izdelati prvo atomsko bombo, pa do vesoljskega komandnega centra v Houstonu, iz katerega so na Luno poslali prvega človeka.

Sprva brezskrbno potovanje, na katerem so pred njima samo ravna in samotna cesta ter njuni pogovori, pa se počasi začne preobračati v razkrivanje očetovih skrivnosti. Od tu ni daleč do trenutka, ko je Žan hipoma postavljen pred preizkušnjo, ki od njega zahteva vse, kar zmore.

Rugelj, Samo: Resnica ima tvoje oči

Čas je puščica, ki leti v prihodnost, včasih, res zelo redko, pa lahko – za kratek čas – zavije tudi nazaj v preteklost.

Še vedno vitalnemu elektroinženirju Mihu Premrlu, ki umirjeno živi s svojo dolgoletno ljubeznijo Mijo, se ob koncu koledarskega leta približuje delovna upokojitev. Po svoje se je veseli, saj si je že zamislil nov projekt: prebral bo knjižno zbirko svoje mladosti, za katero v dosedanjem življenju ni našel časa. Med prazniki jima sin Rok, ki se s svojo ženo odpravlja na silvestrovanje v Istanbulu, prvič pripelje v varstvo vnukinjo in vnuka, nad čemer Miha ni navdušen, saj bi rad imel čas zase. Njegova upokojitev načne tudi dolgo zakopano vprašanje resničnega očetovstva, za katerega je ženi obljubil, da ga ne bo nikoli poskušal razrešiti. Tedaj pa novoletna noč udari s tragično silo v njuno življenje ter ju postavi pred preizkušnje, ki si jih nista mogla nikoli niti zamisliti.

Schnabl, Ana: September

Najprej je ves Evelinin svet velika družinska hiša z malo prostora. Tam se v stene zažirajo očetove grožnje in agresivni izbruhi. Ko se prizorišče razširi na učilnice in šolske hodnike, v Evelin butajo zbadljivke, ki jih poskuša preglasiti s praznino v želodcu. Medtem ko se navzven iz briljantne deklice razvija v svojeglavo najstnico in samostojno žensko, se v njej dolbejo luknje. Zaupnica – pripovedovalka jih z občutkom odstira. Iz Evelininih spominov, shranjenih telefonskih sporočil, fotografij in dnevniških zapisov izpisuje njeno zgodbo. Tako iz gostega, preciznega jezika nastane pripoved, ki celo na formalni ravni pogosto – tako kot Evelin – okameni, udari, odplava, se skrha in sestavi nazaj. September pa ni le roman o odraščanju in nasilju, temveč tudi o prijateljstvu, ljubezni in pisanju, ki življenje delajo znosno in imajo to moč, da bolečino omilijo in nas odvračajo od tega, da bi jo prizadejali drugim.

Semenič, Simona: Tri igre za punce

Ena najpomembnejših sodobnih slovenskih gledaliških osebnosti Simona Semenič se po Treh dramah vrača s Tremi igrami za punce. Knjigo sestavljajo tri igre, in sicer ti si čudež, ni to to in lepe vide lepo gorijo. Prva igra ti si čudež bo zagotovo znana gledalcem nagrajene deseturne predstave Slovenskega mladinskega gledališča še ni naslova, saj sta deli nastajali vzporedno. Drama spremlja predrugačen lik slavnega zapeljivca Don Juana, ki je tokrat poimenovan Janez in se zaplete s štirimi različnimi ženskami. Vse zgodbe se zlijejo v eno in se iztečejo v trenutku, ko telo na urgenci trešči s postelje na tla. V drami ni to to se avtorica močno poigrava z raznimi žanri in postopki, od dokumentarnega do pravljičnega. Tudi tu so ključna dejanja in njihove posledice, ki odmevajo skozi čas, med liki pa najdemo genialnega skladatelja in krutega morilca. Tretja drama lepe vide lepo gorijo pa se ukvarja s čarovništvom, kraj in čas dogajanja sta pomenljivo zapisana kot »vedno« in »povsod«. V njej se soočita sedanjost in preteklost žensk, ki so izstopale iz družbenih okvirov in bile za to kaznovane. Avtorica pojasnjuje, da knjigo razume »kot trilogijo. Ti si čudež, ni to to in lepe vide lepo gorijo se vsebinsko in kronološko dopolnjujejo ter berejo kot eno delo. Zadnji stavki v zadnji drami mi predstavljajo tako zaključek kot tudi gibalo vseh treh besedil: ´dve dvanajstletni deklici se smejita / sonce / toplo / in se smejita še´«. Tudi avtorica spremne besede Nina Dragičević med drugim zapiše, da so dela Simone Semenič kontinuiteta, »glavna osišča njenih tekstov črpajo iz glavnih osišč vseh družb, […] avtorica pa jih razgalja in poglablja«. Brezkompromisno naslavljanje težkih tem, kot so posilstvo, umor ali nasilje na splošno, je, kot je za avtorico značilno, pospremljeno z metakomentarji, mrzličnim tempom in razsekanim dogajanjem. Relevantno delo, ki spodbuja k razmisleku in refleksiji – sebe in družbe.

Skenderović, Selma: In če vsi pozabijo

In če vsi pozabijo, zgodba o identiteti, tujstvu in nerazumevanju, je prvi roman, pod katerega se podpisuje Selma Skenderović, zmagovalka Festivala mlade literature Urška 2020.

Largomu, plakush! mu je nekdo zakričal iz avta. Ni razumel. Dvainštirideset let je živel v Nemčiji, pozabil je še tistih nekaj osnovnih besed, ki jih je znal povedati po albansko. Ko se je zavedel, da stoji sredi ceste, je avto že zapeljal mimo njega. Iskal naju je po peronih. Medtem ko ga je mama vztrajno klicala in mu mahala, sem čakala, da mi Šaban Šaulić v slušalkah odpoje zadnji triler. Vedela sem, da bo srečanje z njim mučno. V mislih sem se že pripravila na uvodno rokovanje, ki se bo končalo s polobjemom in ljigavim nasmehom. (…)

Šteger, Aleš: Na kraju zapisano

Aleš Šteger je ambiciozen in pretanjen projekt Na kraju zapisano zasnoval leta 2012, v dvanajstih letih je nastalo prav toliko besedil na prav toliko krajih, in zdaj jih lahko združene beremo v krasno oblikovani knjigi, ki nosi isti naslov kot projekt. Kot preberemo v uvodu, je projekt nastal kot želja po premagovanju strahov, kjer gre za namero, »da bi sebe in s tem svoj jezik spravil v tako situacijo, ko enostavno ni mogoč noben drug izhod kot reakcija. Ta reakcija je v pisateljevem primeru pisanje samo, je literatura sama«. Šteger je potoval po svetu in vsakič opravil isto nalogo: brez priprav in kasnejših popravkov v dvanajstih urah pisati in fotografirati. Besedila – lahko bi jim rekli tudi »poetopisi« – nas popeljejo v naslednje pesniško občutene in motrene kraje: Ljubljana (Slovenija), Minamisōma (Japonska), Ciudád de México (Mehika), Beograd (Srbija), Koči (Indija), Solovki (Rusija), Šanghaj (Kitajska), Bautzen/Budyšin (Nemčija), Santiago de Compostela (Španija), Magellanov preliv (Čile), Hargeisa (Somaliland) in White Sands (ZDA).

Volčič, Sara: Leglo zla : iz oči v oči z najhujšimi zločinci na Slovenskem

Znana novinarka popisuje največje zločine pri nas. Informativna, pretresljiva in čisto prava kriminalka, v kateri je vse res!

Sara Volčič, priljubljena novinarka POP TV, »pokriva« črno kroniko že skoraj vso kariero. Kot poročevalka je spremljala preiskovanje nekaj največjih zločinov pri nas, od serijskih morilcev do posebno okrutnih in nenavadnih zgodb, ki pretresajo slovensko javnost. Avtorica se je z marsikaterimi zločinci srečala v živo, govorila je z nekaterimi njihovimi bližnjimi, obiskala jih je v zaporu, bila na prizoriščih zločinov in na sojenjih – z nekaterimi je imela opravka, tudi ko so kamere že davno ugasnile. To jo je zaznamovalo tudi zasebno, zato so v knjigi dejstva oplemenitena z osebnim, intimnim pogledom na zločine in zločince, razmisleki, kaj privede do tako nasilnih dejanj in v kako varnem svetu dejansko živimo, ter se dotakne tudi občutkov obžalovanja in krivde.

Zupan, Uroš: Piškoti s sporočilom

To so eseji o vzvišenih trenutkih, o mreži sijaja, v katero so ti vzvišeni trenutki ujeti, a hkrati tudi o sestopanju v temo.

Knjiga je nekje na meji med esejistiko in esejističnim dnevnikom, ki pa si jemlje to svobodo, da ni kronološki, ampak poljubno skače po časovni osi iz sedanjosti v preteklost. Eseji so tematsko različni, a osnovna nit, ki jih povezuje, je pretok časa in spremembe, ki jih v človeškem telesu in človeškem duhu ta pretok, imenovan tudi minevanje, prinaša. Največ besed je sicer namenjenih dogajanjem v zadnjem letu, a določeni eseji kot nekakšni predori segajo globoko v preteklost, v obdobje metafizične celovitost, ki pa že kaže jasna znamenja neizogibnega rušenja; izgona iz raja. To niso eseji o književnosti, ampak književnost; predvsem poezija v njih služi kot nekakšna vrata, ki odpirajo prostore v življenjske situacije. To je zagotovo Zupanova najbolj iskrena knjiga, napisana v značilnem zupanovskem stilu, napisana z nekakšno nežnostjo do sveta, ki se izmika prijemu, nežnostjo, ki jo človek, ki izgublja vid, čuti do tistega, kar še vidi, ali pa se spominja, da je videl.

Pod perutjo vesolja: antologija nagrajenih kratkih zgodb

Kolikor piscev zgodb, toliko obličij sveta, toliko resnic. Pisanje in branje zgodb sta demokracija na delu, in vivo, šele pogled zgodbe pokaže, na koliko različnih načinov je mogoče videti pomladni ali zimski dan, otroštvo, starost, bolezen, izdajo, ljubezen, spolnost, sebe, drugega, družino, mamo (o, ko bi mame vedele kakšne literarne zvezde ste!), detajl iz narave, jelko, metulja ali celo predmet, na primer časopis.

Adébáyò, Ayòbámi: Čarobnost dobrih stvari

Osupljiva zgodba o sodobni Nigeriji in dveh družinah, ujetih v svetu bogastva, moči, ljubezenske obsedenosti in politične korupcije, slovite avtorice romana Stay With Me, »ki se postavlja ob bok velikim romanom Chinue Achebeja in Chimamande Ngozi Adichie« (The New York Times).

Eniola je za svoja leta velik fant, ki je videti kot moški. Ker je njegov oče izgubil službo, dneve preživlja tako, da pomaga lokalni šivilji, zbira časopise, po potrebi prosjači in sanja o lepši prihodnosti. Wuraola je zlato dekle, popoln otrok bogate družine. Je mlada zdravnica praktikantka, ki je v zvezi s Kunlejem, nestanovitnim sinom vzpenjajočega se politika.

Ko se lokalni politik začne zanimati za Eniolaja in nenadno nasilje uniči družinsko zabavo, se Wuraolino in Eniolajevo življenje prepleteta. Ayobami Adebayo v svojem osupljivem drugem romanu osvetljuje razmere v Nigeriji, prepad med bogatimi in revnimi ter skupno človečnost, ki živi vmes.

Austen, Jane: Mansfield park

Roman Mansfield Park je bil v času svojega izida, prvič je izšel leta 1814, največja prodajna uspešnica Jane Austen. Na eni strani nam avtorica predstavi Bertramove, ki pripadajo aristokraciji, na drugi Crawfordove, ki so premožni meščani, v koraku s trenutnimi trendi, in na tretji družino Price, ki zastopa delavski sloj ter ji revščina in pomanjkanje nista tuja. Roman se od ostalih del avtorice razlikuje po tem, da se dotika več vsebinskih področij hkrati (posvečenja v duhovništvo, kolonializma, izobrazbe, stanovitnosti, tradicionalnih običajev itd.). Ob branju lahko občudujemo poglobljenost in kompleksnost, s katerima se je avtorica lotila obravnavane problematike in glavne junakinje.

Balzac, Honoré de: Čarobna koža

Čarobna koža je eden od vrhuncev Balzacovega cikla Človeška komedija, ki združuje več kot 40 romanov, ki raziskujejo globine človeškega značaja. Mladi markiz Raphaël de Valentin je nesrečen, propadel in osamljen, na robu samomora. Svoje preživetje dolguje antikvarju, pri katerem po naključju najde talisman, začarano kožo, ki naj bi mu uresničila vsako željo, omogočila predajanje razkošnemu življenju in razvratu. Čeprav pride do bogastva in ljubezni, ki ju dotlej ni poznal, se vsakič, ko si nekaj zaželi, čudežna koža malce skrči, Raphaëlovo življenje pa malce skrajša.

Despentes, Virginie: Vernon Subutex: tretja knjiga

Trilogija Vernon Subutex je pikareskno potovanje skozi na videz urejena meščanska predmestja in mračno podzemno drobovje Pariza, ki razkrivata pohlep, sovraštvo, razredni boj, obžalovanja, maščevalnost, poželenje in človeškost njegovih prebivalcev.

Vernon Subutex 3 je zadnji roman v trilogiji o bivšem lastniku prodajalne plošč, uporniku brez razloga, zgubi kapitalizma in pariškem sleherniku, ki ljudi hkrati neizmerno odbija in privlači; deloma družbeni ep, deloma »punk-rock« srhljivka. Glavni junaki pripovedi so tam, kjer smo jih pustili v prejšnjem delu. Vernon didžeja po Franciji in okrog sebe gradi skorajda nekakšen kult, četudi se večina njegovih omamljenih oboževalcev še vedno sprašuje, kaj točno sestavlja Vernonov magnetični šarm; Aïcha in Céleste se še vedno skrivata pred weinsteinovskim filmskim producentom Laurentom Dopaletom, ki travmatiziran in besen kuje neskončne načrte za maščevanje. Zgodba se vse bolj zapleta in jasno je, da temu lahko sledi samo eksplozivni finale.

Ditlevsen, Tove: Københavnska trilogija: otroštvo, mladost, odvisnost

Intimna pripoved, v kateri avtorica radikalno iskreno spregovori o težavnem odraščanju neprilagojenega dekleta, ki želi biti pesnica, neželenih spolnih izkušnjah, okolju z nacističnimi nagnjenji, štirih zakonskih razmerjih ter grozljivem padcu v odvisnost od opioidov.

Københavnska trilogija velja za klasiko danske literature. Tove Ditlevsen, razpeta med vlogami hčerke, žene in matere, potrebo po ustvarjanju in bolečim občutkom nepripadnosti, o ženski izkušnji in identiteti piše na zelo svež način, ki je pomemben za današnje razprave o feminizmu. Avtorico odlikuje temen in oster slog, ki je navdihnil številne sodobne skandinavske pisatelje.

Freudenthaler, Laura: Zgodba o duhu

Učiteljica klavirja Anne si vzame prosto leto, da bi se posvetila pisanju učbenika in lastnemu igranju. Vendar njen dober namen in rutino kmalu izpodrinejo povsem nove navade. Z možem Thomasom, s katerim si delita obilo spominov, že več kot dvajset živita v istem stanovanju, vendar se Anne v njem počuti čedalje bolj nelagodno. Da bi se zamotila, ponoči in podnevi zapisuje svoja opažanja v beležko in se potika po neznanih predelih mesta. Že nekaj časa sumi, da jo Thomas vara, nato pa se v stanovanju pojavi dekle, kakor Anne imenuje nevidno prikazen, ki z njima sobiva v njunem domu. Zvokov in pojavov na lepem ni več mogoče racionalno razložiti, realni svet pa se zrcali, dokler se dvojno dno resničnosti in domišljijskih predstav ne zlije v eno.

Gašić, Nada: Voda, pajčevina

Roman hrvaške pisateljice Nade Gašić Voda, pajčevina se začne s poplavo v Zagrebu leta 1964. Deroča Sava, ki prinese strah, tesnobo, napetost in negotovost ter odnese več življenj, v roman priteče samo na začetku in na koncu, vmes pa spremljamo razkrivanje zločina in se potapljamo v zgode in nezgode razpadle družine iz sedanjosti. V družbeno resničnost so vpeti liki treh sester, duševno zaostalega fanta, dečka v komi, kriminalista in še koga, med njihove glasove pa se vpletajo pogovori neznancev na tramvaju, »pravih« Zagrebčanov in prišlekov, starih in mladih. Roman uspešno združuje vrsto literarnih žanrov, v njem najdemo pravljice, izpovedi, tok zavesti, internetne objave, pisma, psihološke profile morilcev, premisleke o zdravi hrani in nezdravih idejah in še marsikaj, iz česar je sestavljeno življenje v svoji polnosti in kompleksnosti ter predvsem jezikovni barvitosti.

Handke, Peter: Moj dan v drugi deželi: zgodba o demonih

Najtežje je biti prerok v domačem kraju. Osrednji lik velja za obsedenca, ki »ga ni obsedel samo en, temveč več, celo nešteto demonov«. Po poklicu je sadjar, ki s svojim preklinjanjem in zaklinjanjem v neobstoječem jeziku straši sovaščane. Ti ga izločijo iz svoje skupnosti, ob strani mu stoji le še sestra, ki opazuje njegov dar navezovanja stika z živalmi in je priča tudi njegovi preobrazbi ob jezeru, ki meji na »drugo deželo«. Tam ga kot prijatelja nagovori skrivnostni človek, ki ga sprejme takšnega, kot je. V tem trenutku ga demoni zapustijo, on pa se odpravi v drugo deželo, kjer lahko zaživi polno življenje. Knjiga govori o poetični preobrazbi, ki omogoča sobivanje, pa vendar vsebuje kanec uporništva in hudomušnosti, tako kot vsa Handkejeva dela. Handkejevo kratko in poetično novelo Moj dan v drugi deželi lahko beremo tudi kot protiutež obsežnemu romanu Moje leto v Nikogaršnjem zalivu.

Hemon, Aleksandar: Moji starši

V drugem delu spominov, ki so komplementarni že izdanemu romanu Tole ni zate, se Hemon osredotoča na zgodbo svojih staršev in širši zgodovinski kontekst nekdanje Jugoslavije. Ta je pustil neizbrisen pečat v zavesti številnih generacij, na področjih, ki so po tolikih letih znova predmet aktualnih razprav: dostop do brezplačnega izobraževanja, pravice žensk, prostovoljne delovne brigade oziroma kolektivne iniciative znotraj skupnosti … Avtor širjenje Titovega projekta vzporeja s porajajočo se ljubezensko zgodbo med mamo in očetom. Pripoveduje, kako sta se spoznala med študijem v Beogradu, delala v državnih podjetjih in živela v državno subvencioniranih stanovanjih, kako sta svojo lastno prihodnost videla kot neodtujljivo povezano s prihodnostjo novega naroda. Predvsem pa se sprašuje, kaj je zanju pomenil propad skupne države, selitev v novo domovino in (p)osvojitev novega, drugačnega načina življenja.

Herngren, Moa: Tašča

Asa je mati samohranilka in s sinom sta si že od nekdaj blizu. Toda njun odnos, ki ga je Asa vedno jemala za samoumevnega, se nenadoma spremeni, ko sin spozna novo dekle. In ko mladi par ostane brez strehe nad glavo, ju Asa povabi k sebi. Vendar pa življenje z odraslim sinom in njegovim dekletom postavi v njun odnos precej novih zahtev.

Asa se na vso moč trudi, da bi navezala stike s snaho, vendar par njen trud ocenjuje kot vmešavanje. Ko Asa v nekem trenutku z najboljšimi nameni naleti na novico, ki je ne bi smela izvedeti, je to uvod v konflikt, ki bo grobo posegel v njeno družino.

Asa, ki je sin ne more razumeti, je kmalu prisiljena ugledati drugo plat sinovega otroštva, polno obtožb, ki jih sama ne prepozna in jo na moč presenetijo. Ali so to res njegove lastne besede ali pa je fant pod vplivom nekoga drugega? Asi postane boleče jasno, da ni več najpomembnejša oseba v sinovem življenju, saj jo je nadomestila snaha. Ko Asi umre lastna mati, se znajde sama, nikogar več ni, ki bi ji stal ob strani.

Jaud, Tommy: Milijonar

Komična uspešnica o neusmiljeni vrnitvi ljubkega lenuha! Simon je nergač, Simon gre vsem na živce – a zaradi Simona je svet lepši. Tako vsaj misli. Še več, zdaj brezposelni bukselj potrebuje milijon evrov, da bi se znebil nadležne sosede. V svoji stiski razvije tako noro poslovno idejo, da mu bo morda celo uspelo …

»Tretjina človeštva je nora. Včasih celo polovica, odvisno od vremena. Menite, da se motim? Mi lahko morda kdo razloži, zakaj se skoraj vsi pešci ob prvih kapljicah dežja nemudoma neumno spačijo in stisnejo ramena? Ali resno mislijo, da bodo s tako trapasto grimaso prestregli vsaj za kapljico manj dežja? To je retorično vprašanje z zelo, zelo žalostnim odgovorom: res verjamejo v to.«

Kurkov, Andrej: Sive čebele

V romanu rusko pišočega ukrajinskega pisatelja upokojeni moški vztraja v vasi na sivem območju med ruskimi in ukrajinskimi silami, dokler se ne zboji za svoje čebele. Rad bi jih odpeljal nekam, kjer ne streljajo, da med ne bi imel priokusa vojne.


Andrej Kurkov je Sive čebele je postavil v leto 2017, v izmišljeni kraj Mala Starhorodivka v tako imenovani sivi coni, na nikogaršnji zemlji, ki v vzhodni Ukrajini na eni strani meji na območje, ki ga obvladujejo ukrajinske sile, na drugi pa proruski separatisti. Vas je popolnoma izpraznjena, v njej vztrajata le Sergej Sergejič, ljubiteljski čebelar, in njegov nekdanji sošolec Paška. Ljubita se in se sovražita, sta različnih prepričanj, a drug brez drugega ne moreta, saj, kot pravita, vas ohranjata pri življenju. Sergej Sergejič se iz skrbi za svoje čebele zaradi nenehnega ruskega obstreljevanja odpravi na pot, iz postapokaliptične pokrajine vse do Krima, kjer so razmere zanje veliko ugodnejše, a tudi tam ne manjka pričevanj o ruskem nasilju.

Lagercrantz, David: Memoria

Memoria nas popelje v bančno krizo v devetdesetih letih prejšnjega stoletja in boj ruskih oligarhov s starim KGB-jem. V drugem delu serije Rekke/Vargas se razkrijejo brutalni zločini in njihovi katastrofalni učinki na življenja posameznikov.

Claire Lidman je pokopana na katoliškem pokopališču v švedski Solni. Njen mož Samuel želi dokazati, da je živa. Profesor Hans Rekke in Micaela Vargas se lotita primera, bolj zato, da izkoristita priložnost in spet sodelujeta. Rekke se znajde iz oči v oči s sovražnikom iz otroštva. Micaelin svet pa se poruši, ko spozna, s kom se je spajdašil njen brat.

Več let pogrešana ženska, požar v Španiji, bančna kriza, ženska na beneškem trgu svetega Marka, ruski oligarhi, zamere iz Rekkejevega otroštva, igranje šaha, Micaelin konfliktni odnos z bratom Lucasom. To so drobci vsebine druge knjige iz serije Rekke/Vargas, ki jih je pisatelj spretno povezal v tekočo, napeto pripoved.

Maistre, Xavier de: Popotovanje po moji sobi

Xavier de Maistre v svojem osrednjem romanu bralcu svetuje, naj uživa v majhnih stvareh in odkriva drobne čarobnosti v navidezno dolgočasnem vsakdanu.

Ko je bil leta 1790 zaradi sodelovanja v dvoboju obsojen na 42-dnevni hišni pripor, je Xavier de Maistre prišel na genialno idejo. Zakaj ne bi opisal svojega potovanja po sobi, v kateri je bil zaprt? Tako je vojak, ki nikoli prej ni razmišljal o pisanju, postal pisatelj. Prepustil se je domišljiji, mislim in občutkom ter v dneh prestajanja kazni napisal lucidno delo, stkano iz digresij, besednih iger, vzklikov in anekdot. Stvari v sobi – pohištvo, pismo, portret, posušeno rožo – je naslikal poetično, prefinjeno in s humorjem.

McDougall, Christopher: Rojeni za tek: skrito pleme, ultratekači in največja tekma, ki je svet ni videl

Rojeni za tek ne zaposli le uma, navdihne tudi telo – ko spoznaš, da skrivnost sreče leži prav pod tvojimi nogami in da smo bili vsi rojeni za tek.

McDougall nas z duhovitostjo in zavidljivim besednim zakladom popelje od harvardskih laboratorijev do osončenih dolin in zasneženih vrhov, kjer vedno večje število ultratekačev preizkuša meje svojih teles. Rojeni za tek je ena tistih redkih knjig, ki ne zaposli le uma, ampak navdihne tudi telo – ko spoznaš, da skrivnost sreče leži prav pod tvojimi nogami in da smo bili vsi rojeni za tek. Rojeni za tek je knjiga-pustolovščina, ki se začne s preprostim vprašanjem: Zakaj me boli noga? V iskanju odgovora se avtor Christopher McDougall odpravi po poti iskanja najbolj vzdržljivih tekačev na svetu – ki mu pomagajo spoznati, da je vse, kar smo mislili, da vemo o teku, zmota.

Morris, Heather: Sestre pod vzhajajočim soncem

1942. Singapur pade v roke japonske vojske. Angleška glasbenica Norah Chambers osemletno hčerko Sally vkrca na ladjo, ki zapušča Singapur, v upanju, da jo pošilja na varno. Medtem, ko je otok v plamenih, se avstralska medicinska sestra Nesta James pridruži množici, v kateri je tudi strta Norah in ki jo stlačijo na krov ladje HMS Vyner Brooke. Po le nekaj dnevih plovbe ladjo bombardirajo in ta potone.

Nesti in Norah se uspe prebiti do obale Indonezije, vendar ju ujamejo in pošljejo v eno od zloglasnih japonskih taborišč za vojne ujetnike, kjer jih čakata lakota in kruto ravnanje. A tudi tam je mogoče najti veselje, in sicer v glasbi, ko Norahin »pevski orkester« internirance popelje iz obupa v svetlobo. Prijateljstvo, ki ga stketa z desetinami drugih žensk v taboriščih, jima daje upanje, moč in občutek tovarištva, ki ga potrebujeta, če hočeta preživeti.

Mortimer, Bob: Mandarinin kompleks

Gary Thorn gre z Brendanom, znancem iz službe, v pub na pivo. Brendan kmalu odide, nakar Gary v lokalu spozna neko dekle. Všeč mu je, čeprav njenega imena ne izve. Potem ko izgine, ne da bi se poslovila, mu ostane v spominu samo po knjigi, ki jo je brala: Mandarinin kompleks. Ko pa izgine še Brendan, mora Gary izslediti punco, ki jo zdaj kliče Mandarina, če hoče dobiti odgovore.

In tako se začne Garyjevo popotovanje po južnolondonskih četrtih in okrepčevalnicah s pitami, kar v njegovo pusto življenje končno vnese nekaj ljubezni in vznemirjenja.

Moshfegh, Ottessa: Moje leto počitka in sprostitve

Roman o mladem dekletu iz New Yorka, ki skuša ubežati življenjskim težavam s pomočjo dolgotrajne hibernacije. Pri tem se zateče k najslabši možni psihiatrinji in k obilici eksperimentalnih zdravil na recept. Med njimi je v romanu tudi mnogo izmišljenih.

Piše se leto 2000. Glavna junakinja – skozi ves roman ne izvemo, kako ji je ime – bi morala biti srečna. Je mlada, lepa, vitka, nedavno je na Univerzi v Columbiji diplomirala iz umetnostne zgodovine, ima lagodno službo v privatni galeriji, z dediščino si je med drugim kupila stanovanje v imenitni stanovanjski četrti na Manhattnu. Denarja ima dovolj za lagodno življenje. Kljub vsemu temu je v njenem srcu velika praznina. Je kriva za to smrt obeh staršev? Ali njihova odtujenost nasploh? Zaničljivo ravnanje njenega fanta Trevorja z Wall Streeta? Zlagan, nepristen odnos s prijateljico Revo, poln zavisti in medsebojnega prezira? Ali gre za vseprisotno odtujenost aktualnega življenja nasploh?

Oksanen, Sofi: Pasji park

Dogajanje v romanu Pasji park, šestem romanu Sofi Oksanen, je razpeto med Helsinke in Ukrajino. Glavna junakinja Olenka, po očetu Ukrajinka in po mami Estonka, se je v mladosti odločila za darovanje jajčnih celic. Nadomestno materinstvo in darovanje jajčnih celic sta pred vojno v Ukrajini cvetela zaradi manj restriktivne zakonodaje in precejšnjega števila deklet, ki so bile v tem poslu pripravljene sodelovati. Olenka kasneje postane koordinatorka v podjetju, ki se ukvarja z iskanjem nadomestnih mater za neplodne zahodnjaške pare. V industriji, kjer se obračajo velike vsote denarja, pa lahko hitro komu postaneš trn v peti in kmalu mora pobegniti, da si reši življenje … Ta izjemno napet roman odpira številne teme, kot so neplodnost, korupcija, revščina, osamljenost, postavljanje dobička pred zdravje žensk, sanje o lastni družini, konec koncev pa je to tudi pretresljiva ljubezenska zgodba.

Pârvulescu, Ioana: Življenje se začne v petek

Življenje se začne v petek je očarljivo popotovanje v svet pred več kot 100 leti. V predmestju Bukarešte najdejo nezavestnega mladega moškega. Nihče ne ve, kdo je, in vsakdo ima drugačno razlago o tem, kako se je znašel tam. Začnejo se razkrivati nenavadne zgodbe različnih oseb, ki se vse bolj prepletajo med seboj. Preko njih v ospredje stopa najpomembnejši romaneskni lik – Bukarešta, živ organizem v zobovju zgodovine. Skozi perspektivo mlade pripovedovalke pred nami zaživi takratno meščansko življenje, priča smo aktualnim družbenim in političnim dogodkom, sledimo razmahu časopisnega tiska, ki postaja vse bolj vpliven, ob tem pa spremljamo tudi njeno odraščanje in prve ljubezenske vzgibe. Gre za odličen prikaz romunske prestolnice 19. stoletja, ki so jo številni imeli za mali Pariz. Posebej je v romanu izpostavljeno zaznavanje sveta skozi perspektivo časa – perspektivo sedanjosti, v kateri se srečujeta preteklost in prihodnost. Enako velja za Dana Creţuja, sodobnega novinarja, ki se po skrivnostnem postopku vrne v preteklost, da bi nam razkril čudovit pogled v nekdanji, skoraj pozabljeni svet. Pred vami je slikovit roman s polno mero lucidnosti in čustev.

Pogačar, Marko: Latinoamericana ali 1000 španskih besed

Potopisna knjiga Marka Pogačarja Latinoamericana preobraža potopisne razglednice in običajno polepšane prizore južnoameriških turističnih vedut v skorajda naturalistično krajino z ljudmi in dogodki, kakršne turisti le redko srečajo, če pa se to že zgodi, se jih običajno izogibajo. Avtor z veliko pozornosti in skrbjo opazuje ljudi in njihova življenja, z vsemi bolečinami, težavami in veseljem. Vsaka oseba v tej knjigi je resnična, zapiše avtor in takoj doda: vsaka podobnost z resničnimi osebami je slučajna. V tej fikcijski komponenti, v interpretacijski svobodi, kjer je podobnost z resničnim naključna, se skriva največja vrednost te knjige.

Posadas, Carmen: Nevidna priča

Šokantno in odkrito delo obravnava zaupne, doslej neobjavljene dokumente, ki jih je FBI razkril šele pred kratkim, med drugim izjave Rasputinovega krvnika.

Leonid Sednev, vladarski dimnikar in kasneje kuharski pomočnik, je bil na večer 17. julija 1918, ko je skupina vojakov boljševiške revolucije brutalno pomorila člane ruske carske družine, star petnajst let. Leonid je bil edini preživeli in nevidna priča tragedije.

Veliko kasneje se že ostareli Leonid odloči za obnovo spominov in skozi oči služabnika carske družine začne s to zgodbo, s katero poustvari zadnja leta ruskega imperija in spremembo režima. Z zanjo značilnim mojstrstvom nas Carmen Posadas potopi v privlačen svet ruske vladarske družine: luči in sence palače, parada princes in dimnikarjev, carji in boljševiki, razkošje in beda.

Reid, Taylor Jenkins: Carrie Soto se vrne

Ko Carrie Soto konča kariero, je najboljša teniška igralka, kar jih je svet kdaj videl. Presegla je vse možne rekorde in osvojila dvajset turnirjev za grand slam. In če vprašate njo, ji pripadajo vsi do zadnjega. Pod očetovim trenerskim vodstvom je namreč žrtvovala vse, da postane najboljša.

Šest let po koncu kariere pa na odprtem prvenstvu ZDA s tribun opazuje, kako ji bo rekord odvzela neusmiljena, osupljiva britanska teniška igralka Nicki Chan.

Carrie pri sedemintridesetih letih sprejme neverjetno odločitev, da se vrne na igrišča in poskusi ubraniti svoj rekord. Kljub temu da ji mediji nikoli niso bili pretirano naklonjeni. Kljub temu da njeno telo ni več tako hitro kot nekoč. In kljub temu če mora zato požreti ponos in trenirati z moškim, ki mu je nekoč skoraj odprla srce: z Bowom Huntleyjem. Tudi on bi rad namreč še zadnjič dokazal svoje, preden tenis dokončno obesi na klin.

Vsemu navkljub je Carrie Soto spet tu, pred zadnjo, nepozabno sezono. Taylor Jenkins Reid v tej navdušujočem romanu stke pripoved o ceni veličine, ki jo mora plačati legendarna športnica v prizadevanjih, da se vrne v igro.

Rishøi, Ingvild H.: Zvezdna vrata: božična pravljica

Desetletna Ronja živi v Oslu s sestro Melisso in očetom, ki večino časa preživi v pubu Stargate. Ko oče izgubi službo prodajalca božičnih dreves, morata Ronja in Melissa prevzeti njegovo delo, da ohranita upanje na vesel božič.
 

Ronja živi z očetom in starejšo sestro Melisso. Počitnice so tik za vogalom in oče je spet brez dela. Ko mu Ronja pomaga najti službo prodajalca božičnih dreves, se zdi, da se je njegova sreča obrnila. V trenutku je hladilnik povsem založen in njun ljubeči oče diši po jelkovih iglicah namesto piva. Toda takoj, ko dobi denar v roke, postane skušnjava, da bi šel v lokalni pub Stargate, prevelika. In dekleti sta spet prisiljeni poskrbeti sami zase.

Nikar ne misli, da bo kdaj drugače, pravi Melissa svoji mlajši sestrici Ronji. Vendar Ronja vseeno upa, s svojim otroškim optimizmom verjame v očetovo moč, dobroto v ljudeh in v čarovnijo sanj. S humorjem in naivno iznajdljivostjo bo Ronja našla pot in dokazala, da je otroška domišljija močnejša od boleče družbene realnosti.

Zvezdna vrata so božična zgodba za naš čas, ki spodbuja k razmišljanju o revščini, upanju in sanjah. Topla in čustvena pripoved o očetu, ki se trudi po svojih najboljših močeh, vendar ne dovolj, starejši sestri, ki poskuša stopiti v njegove čevlje, in mlajši, ki nikoli ne preneha upati, je v Skandinaviji takoj po izidu postala moderna klasika za mlade in stare.

Rushdie, Salman: Nož: premišljevanja po poskusu umora

Nož ali Premišljevanja po poskusu umora Salmana Rushdija so intimni in globoko izpovedni avtoportret, s katerim eden najboljših živečih pisateljev razmišlja o ključnih vprašanjih človekovega bivanja in ustvarjanja.

Zgodilo se je avgusta leta 2022. Tik preden je britansko-ameriški pisatelj indijskih korenin Salman Rushdie, eden najbolj spoštovanih sodobnih literatov in avtor znamenitega romana Otroci polnoči, »bookerja vseh bookerjev«, na enem svojih nastopov začel s predavanjem, je k njemu skočil napadalec z nožem.

Ko je Rushdie zagledal morilsko postavo, je takoj pomislil: Ti si torej to. Tu si. Njegova druga misel pa je bila: Zakaj zdaj? Ali res? Tako dolgo je že. Zakaj zdaj, po vseh teh letih? Napadalec ga je z nožem večkrat zabodel v trup, vrat in obraz ter ga hudo poškodoval. Rushdie je ob tem izgubil eno oko.

Vendar je preživel.

Namesto da bi se umaknil iz javnosti, je že kmalu napovedal, da bo o okoliščinah tega dramatičnega dogodka, z usodnimi posledicami za njegovo življenje, napisal knjigo. Čez čas je razkril tudi njen naslov – Nož: premišljevanja po poskusu umora. S to iskreno knjigo Rushdie v neposrednem literarnem slogu popiše, kako je prišlo do brutalnega napada, kaj ta pomeni zanj kot človeka in knjižnega ustvarjalca, in kje je našel inspiracijo ter moč za ponovni dvig v normalno življenje.

Schröder, Alena: Pri vas je vedno tako nenavadno tiho

Roman Pri vas je vedno tako nenavadno tiho, ki se dogaja v dveh časih, prinaša ganljivo zgodbo o odnosu med materjo in hčerjo, v katerem je ogromno neizgovorjenega, in njuni želji, da o tem končno spregovorita.

Evelyn Borowski ima vse, o čemer je sanjala. Dom z vrtom, skrbnega moža in hčer Silvio, za katero sta se dolgo trudila. Vseeno ni srečna. Pogreša delo v bolnišnici, v malem Idlingenu je osamljena.

Leto 1989, mnogo let kasneje. Triintridesetletna Silvia Borowski se z ukradenim polom odpravi iz zahodnega Berlina v rodno mestece na jugu Nemčije. Poleg nje v košari spi njena nekaj tednov stara dojenčica Hannah. Silvia je sita življenja v kreuzberškem skvotu, hčerkin oče noče imeti ničesar z njima, zato se odloči, da se bo vrnila domov k mami. V rodnem kraju jo čaka vse, od česar je pred mnogimi leti zbežala. Mama, ki ji Silvia marsikaj zameri, očetov grob, ki ga še ni obiskala, sošolka, ki ji je grenila otroštvo …

Bo Silvii ali novorojeni vnukinji uspelo odtajati na videz ledeno srce Evelyn Borowski, upokojene zdravnice, ki prikriva kar nekaj družinskih skrivnosti?

Shibli, Adaniyah: Zgolj detajl

Zgolj detajl je večplastna pripoved o kolektivni in intimni travmi palestinskega ljudstva. Dogajanje romana se prične poleti leta 1949, leto po nakbi, ko so nasilni dogodki prisilili približno 700.000 Palestincev, da so zapustili svoje domove. V osrčju romana je brutalni napad izraelskih vojakov na skupino beduinov v puščavi Negev, ki jih brutalno ubijejo, odpeljejo, posiljujejo in ubijejo ter zakopljejo v pesek pa tudi mlado palestinsko dekle, ki je bilo med njimi. Njena zgodba je dokumentirana kot nepomemben detajl, a mlada ženska iz Ramale, ki za ta dogodek izve mnogo let kasneje, se odloči, da bo raziskala preteklost in razkrila resnico.

Avtorica na briljanten način prepleta dve zgodbi, ki kljub časovnemu odmiku močno odmevata ena v drugi. Zgodba mlade Palestinke iz leta 1949 in zgodba sodobne raziskovalke se zlijejo v celoto, ki izpostavlja tragično zgodovino in osebno iskanje resnice. Roman skozi svojo močno pripoved poudarja, kako preteklost še vedno oblikuje sedanjost.

Solomú, Emílios: Dnevnik nezvestobe

Jórgos Dukarélis, arheolog mednarodnega slovesa, se izkrca na majhnem otoku sredi Kikladov. Je prišel sem obujat spomine? Na Kufonísiu – tako se imenuje otok – je namreč pred dvajsetimi leti odkopal žensko okostje iz kikladske prazgodovine. Pomembno odkritje je globoko pretreslo njegovo poklicno in zasebno življenje: ovenčalo ga je s slavo in obenem uničilo njegov zakon. Med študenti, ki so mu pomagali pri izkopavanju, je bila tudi lepa Andigóni. Povsem ga je omrežila. Čeprav se mu je sprva zdelo, da je njuno razmerje minljivega značaja, se je kmalu izkazalo za usodno, in ko mu je Andigóni sporočila, da je z njim zanosila, se je nemudoma ločil. Njegov drugi zakon je na videz skladen, toda pod površjem brbotajo dvomi in negotovost. Dukarélisa nenehno muči slaba vest in tej se sčasoma pridruži še ljubosumje. Andigóni je vse lepša, on pa vse bolj siten in nadležen. Napete odnose še bolj skrha neznani oboževalec, ki pošilja njegovi ženi vrtnice. Lepega dne Andigóni izgine. Kaj se je zgodilo? Je po sredi umor? Med osumljenci je tudi njen mož. Dukarélis, ki je do zdaj brskal po zemlji in iskal v njej dokaze davno preteklih časov, se zdaj odloči, da bo na Kufonísiu pobrskal po svoji preteklosti.

Strindberg, August: Sin služkinje

Otrok se bo kasneje spominjal lakote in strahu; boji se teme, da se ne bi udaril in padel, boji se ulice, svojih bratov, šibe svoje mame in palice svojega očeta. Verjetno ta strah izvira iz groze, v katero sta bila pahnjena starša pred njegovim rojstvom. Na ozadju pretresov v Evropi tistega časa, napetosti, ki vladajo v družbi, in nestrpno­sti do drugačnih Strindberg dejansko opisuje svojih 37 let od otroštva do časa, ko opusti univerzitetni študij v Uppsali in se vrne v Stockholm, da bi postal pisatelj, ter z letom 1879 doživi pisateljski preboj z romanom Rdeča soba, ki velja za prvi moderni švedski roman, pa celo do trenutka, ko začne pisati avtobiografski roman Sin služkinje.

Tamaro, Susanna: Veter veje, koder hoče

Trideset let po romanu Pojdi, kamor te vodi srce nas Susanna Tamaro popelje v svet zapletenih generacijskih razmerij ter nam podari dragocene strani, ki preglasijo divje vreščanje našega časa. Veter piha, kamor hoče nas ujame, nam ponudi tolažbo ter nam zaceli rane. Globok, strasten roman, poln humorja, ki priča o moči družinskih vezi in nuji, da si osmislimo življenje.

V življenju vsake toliko nastopi trenutek, ko človek začuti, da se mora ustaviti, prekiniti vsakodnevni vrvež in se ozreti nazaj po svoji življenjski poti. Življenje je potovanje, ki nas tudi v težkih, temnih trenutkih spomni, kako hvaležni moramo biti tistim, ki si so z nami delili pot, preizkušnje, pred katere smo bili postavljeni, in razodetja.

Chiara, ki je na pragu šestdesetih let, izkoristi nepričakovano tišino, ki jo je ovila v hiši v hribih, da napiše tri pisma. Prvo pismo je namenjeno njeni posvojeni, dobrovoljni hčeri Alishi, ki je zdaj že dvajsetletnica; drugo osemnajstletni, veliko težavnejši biološki hčeri Ginevri; in tretje ljubemu možu Davidu, v upanju, da ga bo nekega dne prebral tudi še vedno majhnemu sinu Elii, ki se je rodil v trenutku, ko je družina zapadla v veliko krizo.

Vsa tri pisma so svojevrstna ljubezenska pisma, vsako napisano na svoj način. V njih Chiara prelije na papir to nepremagljivo, skrivnostno čustvo, ki nas tako nerazdeljivo veže z drugimi ter odpre naše srce, tudi ko to najmanj pričakujemo.

Towles, Amor: Lincolnova cesta

Junij 1954. Osemnajstletni Emmett se vrne iz prevzgojnega zavoda za mladoletne, kjer je odslužil poldrugo leto dolgo kazen zaradi uboja iz malomarnosti. Njegove mame že zdavnaj ni več, oče je pred kratkim umrl in banka jim je zaradi neplačanih dolgov zasegla domačo kmetijo, zato se namerava Emmett z osemletnim bratcem Billyjem preseliti v Kalifornijo in začeti znova.

Ko pa se upravnik, ki ga je pripeljal domov, poslovi, Emmett ugotovi, da sta se v prtljažniku avta skrivaj pripeljala še dva njegova prijatelja iz zavoda. Njegov prvotni načrt se po njuni zaslugi popolnoma spremeni in jih popelje na usodno popotovanje v nasprotno smer – v New York.

Turgenev, Ivan Sergeevič: Lovčevi zapiski

Lovčevi zapiski so zbirka kratkih zgodb, ki so najprej izhajale v reviji Sovremenik. Turgenjev, ki je bil po svojih prepričanjih zahodnjak, zagovornik evropeizacije in modernizacije Rusije, se razgalja kot pronicljiv analitik plemiške miselnosti zastarelega ruskega političnega sistema. Kmet in tlačan postane junak zgodbe, vendar ostaja žrtev gosposke muhavosti in lastne omejenosti. Satira, metaforičen jezik z mnogimi dialektizmi, arhaizmi in jezikovnimi novotvorbami so le nekatere odlike te knjige.

Tuševljaković, Darko: Izbranci

V Beogradu iz bližnje prihodnosti, ki je navidezno podoben današnjemu, živi nekonvencionalno dekle s svojo mamo, ki postaja senilna starka; njen oče, propadli pisatelj, je že pred leti umrl. Nima ne iskrenih prijateljev, ne partnerja, ne dobre službe in v sebi nosi boleče spomine.

Toda mesto zajame val samomorov, ona pa odkrije Sončevo pleme, ki časti roman njenega očeta, ter se znajde med dvema svetovoma, starim, ki izginja, in novim, ki hitro nastaja. Čaka jo težka odločitev: naj izbere svet, v katerem so vsi ljudje enaki, ali svet, v katerem so zaradi nove čudežne računalniške aplikacije Kindred nekateri pomembnejši od drugih?

Vişniec, Matei: Načrtovana zmeda

Glavno dogajanje romana Načrtovana zmeda, ki nam ga pisatelj posreduje z več različnimi pripovednimi glasovi, je postavljeno v čas bližnje prihodnosti. Mathieu Caradin, mladi in iluzij polni novinar romunskega rodu, se zaposli v neki pariški radijski hiši in se sreča s starimi novinarskimi mački, ki mu med pogovori postopoma razkrivajo resnico o delovanju medijev in njegovem vplivu na družbo. Hkrati poteka še več med seboj prepletenih zgodb: o Mathieujevem otroštvu, življenju v času Ceaușescujeve diktature in družinskem begu čez mejo ter njegovih usodnih posledicah. Seveda ne manjka ljubezenska zgodba, začinjena z igrivimi in rahločutnimi razmišljanji o ljubezni, poeziji in pesniškem jeziku.

Kot skalpel ostra kritika sodobne družbe, politike, predvsem pa medijev, ki v neusmiljeni borbi za gledanost in poslušanost ne zanemarjajo le resnice, ampak tudi najosnovnejšo človeško etiko, se proti koncu stopnjuje v groteskno prispodobo o sodelovanju in bratenju ljudi s podganami, roman pa se zaključi s pisateljevim človeškim sporočilom, ki bralcu nakazuje pot odrešitve pred poblaznelostjo tega sveta.

Winn, Raynor: Poteze narave

Raynor Winn je spet uspelo. Navkljub vsem oviram je z ljubljenim možem Mothom prehodila 1600 kilometrov! Predvsem pa je oboževalcem – tako kavčarskim pohodnikom kot tistim pravim – podarila še eno čudovito knjigo, polno sočutja, humorja, uvidov, bližine naravi in resnične, neomajne žilavosti.

Kakšen odnos imamo drug do druge in do zemlje, ko razpoke med narodi postajajo vse širše? Smo dovolj združeni, da vidimo zaščito okolja kot prioriteto? To so vprašanja, ki si jih zastavlja Raynor na svojem najdaljšem pohodu doslej od dramatično čudovite Poti po rtu Wrath, do znanih krajev Jugozahodne obalne poti. Raynor z opisom popotovanja po Veliki Britaniji v svojem značilnem živem slogu opiše fizični teren, hkrati pa opozori na kolektivno zavest sveta, pred katerim je negotova pot.

Raynor ve, da zdravje njenega moža Motha iz dneva v dan peša. Pozna samo eno zdravilo: zdravilno moč hoje. Ko se podata na pohod po več kot 320 kilometrov dolgi Poti po rtu Wrath, ki se vije po neprijaznem terenu čez najodročnejše gore in mimo jezer Škotske, se zazirata v negotovo prihodnost. Skrbi ju, da se čudeži ne ponavljajo prav pogosto. Ampak hud telesni napor je zdravilen. Ko se njun pohod konča, naredita, kar znata najbolje – hodita naprej.

Njuno popotovanje se je začelo s strahom. Se lahko konča z upanjem?

Od škotskih sotesk do znanih obal Jugozahodne obalne poti spremljamo navdihujočo zgodbo o tisoč šeststo kilometrov dolgem popotovanju in ljubezensko pismo deželi.

Xiaoxiaosheng: Slivov cvet v zlati vazi

Roman Slivov cvet v zlati vazi je dolgo pred knjižnim izidom leta 1600 med navdušenimi bralci krožil kot prepovedano čtivo. Že v prvem poglavju se pred bralcem odvijeta umor in krvno maščevanje. Pustolovščine Hsi Mena, pohotnega družbenega povzpetnika, ki ima 19 spolnih partnerjev (šestero žena, dvakrat toliko konkubin in služabnika, ki je eden njegovih najljubših ljubimcev), bogati očarljiva panorama davnega kitajskega sveta in razkošna zakladnica še danes aktualnih misli. Tragikomičnost, liričnost, dramatičnost, fantazijski odmiki in kruti realistični prizori so poleg izjemnega jezikovnega sloga in občutka za detajlne opise prizorov iz kitajske preteklosti razlogi, zakaj mora to knjigo nujno prebrati vsak Evropejec.

Noč bliskov : iz nadrealističnih besedil

Leta 1974 je v zbirki Kondor izšel prvi (in vse do danes edini) izbor francoskih nadrealističnih piscev prve generacije. Ob temeljnem teoretičnem besedilu, Bretonovem Nadrealističnem manifestu iz leta 1924, zajema izbor, v katerem se zrcalijo bistvene vrednote nadrealistične estetike, literarna dela Roberta Desnosa, Louisa Aragona, Antonina Artauda, Paula Éluarda in drugih. Noč bliskov, ki je bil prvi knjižni prevod Aleša Bergerja, pozneje tudi dolgoletnega urednika Kondorja, bo ob stoti obletnici Nadrealističnega manifesta ponovno izšel v prenovljeni izdaji.

Christie, Agatha: Zabava za noč čarovnic

Pisateljico kriminalk Ariadne Oliver so povabili na zabavo na noč čarovnic. Tam je tudi trinajstletno dekletce, ki jo vsi poznajo po njenih domišljijskih zgodbah o umorih in spletkah. Na zabavi pove, da je bila nekoč priča umoru. Ker ji nihče ne verjame, vsa besna odhiti z zabave domov. Ko jo čez čas najdejo umorjeno, Ariadne razmišlja, če ni bilo v njenih besedah vendarle nekaj resnice, in prosi Poirota za pomoč. Poirot rad privoli, a mora najprej odkriti, kje naj išče in ali naj išče samo dekletovega ali dvojnega morilca.

Christie, Agatha: Truplo v knjižnici

Eden najbolj prefinjenih primerov gospodične Marple, neopazne starejše gospe, pri katerem lahko občudujemo njeno neprekosljivo žensko intuicijo. 

Zjutraj v knjižnici gospe Bantrys najdejo truplo mlade žene, ki je oblečena v večerno obleko in razkošno naličena. Nihče ne ve, kdo je in kako se je znašla v knjižnici. Vsi tudi samo ugibajo, ali obstaja povezava s truplom mladega dekleta, ki so ga našli v zapuščenem kamnolomu v bližini. Gospa Bantrys pokliče na pomoč gospodično Marple, saj je prepričana, da bo ta zlahka razrešila primer …

Demšar, Avgust: Estonia

Jeseni leta 1994 je slovenski par s triletno hčerko obiskal prijatelje na Švedskem. Mož in žena sta izkoristila priložnost, hčer sta pustila v skrbnem varstvu družine v Stockholmu in skočila na vikend izlet v Talin. V Stockholm sta se vračala s trajektom Estonia. A zgodil se je brodolom in oba sta za zmeraj izginila v mrzlem Baltskem morju. Malo Ivo je posvojila švedska družina.

Trideset let kasneje Iva še vedno čuti povezanost s Slovenijo, zato se skupaj z možem odločita za obnovo hiše staršev v Vodnjakih. Ob obnovi pri popravilu vodovoda na dvorišču naletijo na truplo. Staro je vsaj trideset let, zato kriminalisti ne gojijo dosti upanja, da bi ugotovili, kaj se je zgodilo. Zato pa najdba pritegne upokojenega kriminalista Martina Vrenka. Vrenko kmalu ugotovi, da je bilo truplo zakopano v dneh slovenske osamosvojitvene vojne in da gre za podoficirja takratne jugoslovanske vojske, žal pa tudi to, da ga DNK povezuje z Ivo. V Vodnjake pride brat umrlega, profesor iz Črne gore, ki pride po posmrtne ostanke in hoče videti, kje je umrl. Nato pretekli dogodki dohitijo sedanjost, v vasi se zgodi umor. Sproži se uradna preiskava, Martin Vrenko pa tudi ni daleč stran. Odkritja so vedno bolj nenavadna. Ali je mogoče, da so na umor vplivali dogodki izpred tridesetih let? Je umor povezan z osamosvojitveno vojno ali celo z brodolomom Estonie? Ali pa prihaja zlo od kod drugod? Ko potem izgine eden od osumljenih, Ivin zakon pa je na vedno večji preizkušnji, je čas, da Martin Vrenko skuša stvari postaviti na svoje mesto.

Gerritsen, Tess: Prisluhni mi

V napetem in iskrivem trilerju priljubljene pisateljice kriminalistka in patologinja preiskujeta brutalni umor s strašnimi posledicami, medtem pa neustrašna mati prve od njiju vtika nos v skrivnosti, na katere naleti sama.

Bostonska kriminalistka Jane Rizzoli in patologinja Maura Isles se srečata z novim zapletenim primerom, polnim nepričakovanih preobratov. Nekdo iz nepojasnjenega razloga kruto pokonča priljubljeno medicinsko sestro. V drugi zvezni državi je pred devetnajstimi leti v nerazrešenem primeru okrutna smrt doletela mlado profesorico. Sta umora povezana? In če sta – kako? Da bo mera polna, Janina mama Angela na lastno pest vohlja po sosedskih skrivnostih in se izpostavlja nevarnosti.

Gold, Robert: Dvanajst skrivnosti

Majhen kraj. Pretresljiv zločin. Na sumu boste imeli vsakogar. Toda niti v sanjah ne uganete, kako se konča. Novinar Ben Harper, ki piše za črno kroniko, bo razrešil najpretresljivejšo zgodbo doslej … svojo.

Tistega dne, ko so Benu Harperju umorili starejšega brata, se je njegovo življenje obrnilo na glavo. V enem najšokantnejših zločinov v zgodovini države sta Nicka in njegovega prijatelja do smrti zabodli dve vrstnici. Policija je uboja označila za nesrečen splet okoliščin, nesmiselno in nepremišljeno tragedijo.

Dvajset let pozneje je Ben eden najboljših preiskovalnih novinarjev v državi. Zahvaljujoč podpori tesno povezane skupnosti v domačem kraju je preteklost pustil za seboj. Nato pa izve za nov umor, povezan z bratovo smrtjo, in življenje se mu znova obrne na glavo. Kmalu se zaplete v mrežo laži, takšno, ki meče senco dvoma na vse okrog njega. In v iskanju odgovorov pride do zelo pomembnega spoznanja: Vsi imamo skrivnosti. Toda nekatere skrivnosti so smrtonosnejše od drugih.

Hancock, Anne Mette: Pitbul

Novinarka Heloise Kaldan med pisanjem reportaže o negovalcih hudo bolnih in umirajočih naleti na rakavega bolnika Jana Fischhofa. Ta ji v deliriju zaupa, da je v mladosti zakrivil smrt človeka in da se zato boji srečanja s stvarnikom. Ko Heloise odkrije, da naj bi bila za smrt, ki jo Jan nosi na vesti, kriva nesreča, odpotuje v Južno Jutlandijo in tam raziskuje, kaj se je v resnici zgodilo z moškim, med domačini znanim kot Pitbul. Pri tem odpre stare rane in obudi spomine na mlade ženske, ki so sredi devetdesetih izginile neznano kam. Heloise se lahko v bitki s časom in izmuzljivo lokalno policijo zanese samo na pomoč ciničnega prijatelja, detektiva Erika Schäferja.

Kocjančič, Matej: Veselička

Kam je po prometni nesreči v narodni noši izginil Blaž Polovinšek, bas kitarist Ansambla Tarantača? Se je poškodovan izgubil v globočinah suhokranjskih gozdov? So ga dohitele napačne odločitve? Je njegovo raziskovanje lastne duhovnosti zašlo na kriva pota? So njegove nenavadne spolne prakse terjale svoj davek?

Kdo so v resnici njegovi prijatelji? Kakšne so njegove bele laži in črne resnice? Kaj imata z izginotjem pamapaška trava in šajdesen? Se je Blaževo življenje res končalo že na polovici?

Matej Kocjančič, avtor kriminalnega romana Poslednji valček, se tokrat sprehaja po obronkih suhokranjskih gozdov in nerazkritih skrivnostih (ne)navadnih ljudi. V ohlapni kriminalki raziskuje spolne prakse mestnih vaščanov, razrešuje botanične misterije, vrednoti bogastvo revežev in piše avtofikcijo o drugih ljudeh.

Nesbø, Jo: Krvava luna

Krvava luna je že trinajsta knjiga iz zelo uspešne serije o Harryju Holeju. V njej se trmasti policijski inšpektor, ki genialno razpleta zgodbe in se obenem nenehno bori z lastnimi demoni, vrača v odlični formi. 

Hole živi v Los Angelesu, zapit in brez denarja. V lokalu blizu doma spozna postarano igralko Lillian, ki mehiškemu kartelu dolguje milijon dolarjev in Holeja vplete v svoje težave. Ravno takrat na Norveškem izgineta mladenki, ki sta se pustili vzdrževati bogatašem. Čez nekaj tednov ju najdejo mrtvi, glavni osumljenec je milijonar Markus Røed, ki se je kratkočasil z obema. Røed si želi čim prej oprati ime in najame Holeja. Harry ga ne more zavrniti, saj potrebuje denar za Lillian. Z ekipo odsluženih nekdanjih sodelavcev se tako odpravi po sledi motenega, vendar premetenega morilca.

Nesbø, Jo: Podganji otok in druge zgodbe

Maščevanje, moč in znanstveni napredek so teme petih obenem lepih in srhljivih zgodb, ki so postavljene v čudno ter nedoločeno prihodnost.

Zbirka petih kratkih zgodb se dogaja v distopični prihodnosti. V prvi na ameriškem Podganjem otoku elita čaka na vrhu nebotičnika, da jo evakuirajo, medtem ko se ljudje borijo za preživetje na opustošenih ulicah, polnih motorističnih tolp. V zgodbi Shredder znanstvenik, ki raziskuje večno življenje, najde drobilnik spomina, ki mu bo pomagal pozabiti vse. Cicadas pripoveduje zgodbo o dveh najboljših prijateljih na poti v Pamplono, kjer se zaljubita v isto dekle. Zgodba Protistrup govori o odtujenem sinu, ki gre obiskat očeta na kačjo farmo v Afriki. V Črnem vitezu pa srečamo psihologa, ki je po naključju tudi morilec.

Nova poslastica mojstra skandinavskega noirja prinaša zgodbe, ki se dogajajo v času po pandemiji. V njih raziskuje temačne plati človeškega značaja, predvsem željo po oblasti, za vse pa so značilni nenavadni liki, zanimivi preobrati in presenetljivi konci.

Rekulak, Jason: Skrite slike

Ko se Mallory Quinn vrne z zdravljenja odvisnosti, pri Tedu in Caroline Maxwell sprejme službo varuške. Čuvala naj bi njunega petletnega sina Teddyja. Mallory je v hipu prevzeta. Ima svoj bivalni prostor, ob večerih teče in ima stanovitnost, po kateri tako zelo hrepeni. S Teddyjem, prisrčnim, sramežljivim fantkom, ki nikamor ne gre brez svoje beležnice in svinčnika, se zares dobro povežeta. Njegove risbe niso nič posebnega: drevesa, zajci, baloni. Nekega dne pa nariše nekaj povsem drugačnega: moškega v gozdu, ki za seboj vleče žensko truplo.

Po tistem Teddyjeve umetnije postopoma postanejo zlovešče, njegove paličaste figurice pa se razvijejo v realistične skice, ki presegajo zmogljivosti katerega koli petletnika. Mallory se začne spraševati, ali gre za utrinke še vedno nerazrešenega umora, ki ga morda razkriva nadnaravna sila. Čeprav ve, da je slišati noro, se Mallory odloči, da bo razvozlala slike in rešila Teddyja, preden bo prepozno.

Card, Orson Scott: Ender v izgnanstvu

Nadaljevanje zgodbe Enderjeva igra, dobitnice nagrad Hugo in Nebula. Ender v izgnanstvu je ganljiva vrnitev Orsona Scotta Carda k vsemu dogajanju in pustolovščinam, globokemu raziskovanju vojne in družbe ter likom, ki jih človek nikoli ne pozabi.

Ob koncu Enderjeve igre Andrewu Wigginu – vsi ga kličejo Ender – povedo, da ne more več živeti na Zemlji, in tedaj spozna, da je to resnica. Postal je veliko več kot zgolj fant, ki je zmagal v igri: je rešitelj Zemlje, junak, vojaški genij, čigar zvestobo si želijo vsi narodi na novo razbite zemeljske Hegemonije.

Ponudili so mu možnost življenja v izolaciji na Erosu, v enem od vadbenih objektov Hegemonije, a dvanajstletnik se odloči, da bo zapustil domači svet in se podal na dolgo relativistično potovanje v kolonije. Z njim se na pot poda tudi njegova sestra Valentine in jedro umetne inteligence, ki bo postala Jane. Zgodba o teh letih še ni bila povedana … do zdaj.

Gaiman, Neil: Ocean na koncu poti

Moški v srednjih letih se vrne v kraje svojega otroštva, da bi se udeležil pogreba. Pritegne ga kmetija na koncu ceste, kjer je kot sedemletni deček sklenil prijateljstvo z zelo posebno deklico, Lettie Hempstock, njeno mamo in babico – Hempstockovimi ženskami, povezanimi s starodavnimi, magičnimi prvinskimi silami.

Ko pripovedovalec za razpadajočo staro kmečko hišo obsedi ob ribniku, o katerem ga je Lettie prepričala, da je ocean, v pozabo potisnjena preteklost z neustavljivo silo preplavi zavest. Kar se zgodi, ni medlo spominjanje, temveč zgodba, ki je preveč čudna, preveč zastrašujoča, preveč nevarna, da bi se zgodila komurkoli – kaj šele majhnemu dečku.

Ocean na koncu poti je izpisan z avtorsko pisavo, čarobno in nepredvidljivo kot srebrn lunin žarek na vodni gladini, ostro in presunljivo kot mesečev srp. Fantastika, mit in domišljija se združujejo v pripovedni pustolovščini, ki se dogaja prav tukaj, v našem svetu. Še več: v prelomnem, globoko osebnem delu, napisanem s posluhom za vse, kar tke človeško izkušnjo, eden največjih mojstrov zgodbe v sodobni angleški književnosti prehaja meje med fantazijskim in resničnim svetom tako subtilno, da samo strmiš. In ob branju val za valom piješ skrivno moč zgodbe, njeno sposobnost, da ustvarja ščit pred temo, ki prihaja od znotraj ali od zunaj.

Herbert, Frank: Heretiki peščenega planeta

Ena najveličastnejših sag v zgodovini znanstvene fantastike. Peta knjiga iz ciklusa romanov o Sipini, peščenem planetu.

Leto Atreides, božanski imperator s Sipine, je mrtev. Tisočletje in pol po njegovi smrti je imperij v zatonu. V obdobju velike razkropitve je milijone ljudi zapustilo propadajočo civilizacijo in se razširilo onkraj meja znanega vesolja. Čeprav na planetu Rakisu, ki je bil nekoč znan kot Arrakis, spet vlada puščavsko podnebje, njegovi orjaški peščeni črvi izumirajo.

V boju za oblast se iz diaspore vračajo ‘izgubljenci’. In medtem ko različne frakcije razkropljencev, med njimi tudi cenjene metrese, skrivnostne in strašljive ženske, privrženke ekstatičnega kulta, hlepijo po ostankih imperija, Sheeana, dekle iz rakijske puščave, ki je sposobno ukazovati črvom, uresničuje prerokbo, ki jo je izrekel pokojni božanski imperator.

Nadaljevanje epske zgodbe, ki se je začela s Peščenim planetom in navdihnila milijone bralcev po vsem svetu.

Yarros, Rebecca: Četrto krilo

Zmaj brez svojega jahača je tragedija. Jahač brez svojega zmaja je mrtev. Vstopite v brutalni in elitni svet vojne akademije za jahače zmajev, ki ga je ustvarila najbolje prodajana avtorica New York Timesa.

Dvajsetletna Violet Sorrengail naj bi vstopila v kvadrant pisarjev in živela mirno življenje, razpeto med knjigami in zgodovino. Toda poveljujoča generalinja – njena trdosrčna mama – izda ukaz, da se mora pridružiti stotinam kandidatov, ki si želijo postati elitni navarski jahači zmajev. A če si manjši od vseh drugih in je tvoje telo krhko, si le nekaj utripov srca oddaljen od smrti, saj se zmaji s »krhkimi« ljudmi ne povežejo, ampak jih sežgejo.

Ker je zmajev, ki so se pripravljeni povezati, manj kot kadetov, bi večina ubila Violet, da bi si povečala možnosti za uspeh. Drugi bi jo ubili zgolj zato, ker je hči svoje mame. In med njimi je tudi Xaden Riorson, najmočnejši in najbolj neusmiljen vodja krila v kvadrantu jahačev.

Izkoristiti bo morala vso svojo bistroumnost, če želi dočakati naslednji sončni vzhod. Vojna tam zunaj pa je z vsakim dnem bolj smrtonosna. Zaščitni uroki padajo in smrt terja vse večji davek. Violet začne sumiti, da vodstvo skriva strašno skrivnost.

Prijatelji, sovražniki, ljubimci. Vsi na vojni akademiji v Basgiathu imajo svoje načrte – ko enkrat vstopiš, lahko oddideš samo na dva načina: kot diplomant ali mrtev.

Geldof, Wilma: Odpor: po resnični zgodbi mlade članice nizozemskega odporniškega gibanja

Freddie ima štirinajst let, ko izbruhne druga svetovna vojna. Njena mama že nekaj let sprejema in skriva Jude, ki bežijo iz Hitlerjeve Nemčije. Potem ko na lastne oči vidi, kako jih potiskajo na tovornjake in odpeljejo neznano kam, se tudi Freddie pridruži odporniškemu gibanju. “Molk je zlato, govor je izdaja,” jo večkrat opomni Frans. O svojih smrtno nevarnih dejanjih proti nemškemu okupatorju ne sme povedati nikomur, niti svoji materi ne. Gre namreč za več kot samo razdeljevanje letakov ali opravljanje kurirskih storitev. Toda delo v odporu zahteva svoj davek. Komu lahko sploh še zaupa?

Odpor je pretresljiv nizozemski roman o izdaji in zaupanju, zvestobi in ljubezni. Avtorica Wilma Geldof je med pisanjem knjige večkrat intervjuvala tedaj 91-letno Freddie Oversteegen, ki je v najstniških letih skupaj s sestro Truus tudi v resnici delovala v odporniški skupini.

Glaser, Martine: Ne dam se vam

Thomas, sin direktorja BT, ima lepo življenje. Je simpatičen fant in živi v razkošju. Le v študiju, ki mu ga je izbral oče, ne vidi smisla – Thomas bi raje ustvarjal igre. Floor nima take sreče. Oče je pred leti zapustil družino in mama je resno bolna. Ko se njuna skupna prijatelja Pip in Roy podata v boj proti tobačni industriji, ki skuša na vse možne načine h kajenju privabiti mlade, se nekaterim njunim akcijam pridružita tudi Thomas in Floor. Toda BT neusmiljeno vrne udarec.

Presunljiva in napeta zgodba o nevarnosti kajenja in o delovanju brezobzirne tobačne industrije.

Gleitzman, Morris: Dobrota ni sirota

Ludo rad pomaga drugim. Tako je bil vzgojen. Ko njegovega očeta izvolijo za poslanca v avstralskem parlamentu, Ludo želi to izkoristiti, da bi Avstralija postala življenju prijaznejša država. Toda kmalu ugotovi, da v avstralski prestolnici niso brezdomci tisti, ki najbolj potrebujejo pomoč. O ne, pomagati je treba bogatim in vplivnim. Kot povsod po svetu…

Ludo, prvoosebni pripovedovalec, opazuje svet politike skozi oči neomajnega skavta, ki se trudi delati dobro in zaščititi brezdomce. Hkrati je kritik očeta, novoizvoljenega poslanca v parlamentu. Pri tem se zaplete v dramatična dogajanja, se sreča s korupcijo in nenazadnje z okoljskim vprašanjem, povezanem s kenguruji, ki pesti sodobno Avstralijo (kar lahko apliciramo na slovensko vprašanje varstva volkov in medvedov). A Ludo trdno verjame v svoj načrt oplemenititi etično držo poslancev.

Humorna in ganljiva zgodba o odraščajočem fantu in njegovih prijateljih, ki v tem brezsrčnem svetu ne izgubijo srca.

Gruenbaum, Michael: Nekje še sije sonce: spomini na holokavst

Miša je igriv devetletnik, ki živi v najboljšem mestu na svetu, v Pragi, in rad igra nogomet. Ko v njegovo rojstno mesto vkorakajo Nemci, se vse spremeni. Zgodovina se odvija pred njegovimi očmi, posrka ga vase in Miša se sooči z najhujšo nočno moro. Očeta, pomembnega moža v praški judovski skupnosti, nekega večera odpeljeta dva esesovca in Miša ga ne vidi nikoli več.


Nemci vsak dan kaj prepovejo: Judje ne smejo več v šolo, ne smejo v kino ali trgovino, ne smejo igrati nogometa v parku, ne smejo opravljati svojega poklica. Vzamejo jim domove in jih prisilijo, da nosijo zvezdo rumene barve. Mišo ta zvezda še posebej žge, saj, prišita na prsih, že od daleč naznanja, kdo je.


In ko mora Miša Prago nazadnje zapustiti, se mu sesuje svet. Njega, mamo in sestro Nemci pošljejo v koncentracijsko taborišče Terezín. Terezín je grenko-sladka izkušnja, družba nešarimov – orlov, kot se imenujejo fantje iz njegove sobe, mu da krila, da preživi. In še vedno je Terezín dovolj daleč od mesta na vzhodu, od kraja, kamor vozijo transporti in ki se mu reče Auschwitz.


Avtor Michael Gruenbaum se je odločil, da svojo življenjsko zgodbo pove mladim bralcem, saj si želi, da se grozote, ki jih je videl in doživel, ne bi nikdar več ponovile. Todd Hasak-Lowy, dejanski pisec besedila, pa ni hotel le povzemati dogajanja, bralca je postavil in medias res in mu s prvoosebno pripovedjo v sedanjiku omogočil vstop v središče dogajanja. Roman je napisan tako, kot je dogodke videl Miša, z njim jočemo in se veselimo, predvsem pa tudi nas na prsih žge tista rumena zvezda.

Lonesborough, Gary: Zaje*ali smo

Jamie živi v avstralskem Dalton’s Bayu s teto Dawn in stricem Bobbyjem. V prostem času se druži s prijateljema Dallyjem in Lennyjem. Potem ko jih nekega večera napade skupina mladih belih športnikov, jim dokončno prekipi. Kot pripadniki staroselskih Avstralcev so že dolgo žrtve rasnega izživljanja, vendar je ta večer vse drugače; odločijo se za maščevanje. Nič ne gre po načrtih in Jamie se znajde globoko v mladoletniškem zapornem sistemu. Se bo lahko spopadel sam s sabo in s svojo preteklostjo ter se podal boljšim časom naproti?

Močna, realistična in prepričljiva pripoved o mladostniku z obrobja družbe, “nevarnem za okolico”, ki išče svojo pot skozi najhujšo preizkušnjo. Roman raziskuje teme rasizma, mladoletniškega prestopništva, izzive odraščanja ter pomen ljubeče in naklonjene skupnosti.

Payne, Mary Jennifer: Dovolj

Včasih moraš paziti nase.

Življenje srednješolke Lizzie ni lahko, odkar ji je pred štirimi leti umrl oče. Njena mama večino časa popiva, tako da mora Lizzie skrbeti za mlajšega brata Charlieja. Še slabše postane, ko se k njim preseli mamin ljubimec Dean. Je hitre jeze in slab človek. Da bi zaščitila Charlieja pred njegovim nasiljem, Lizzie raje sama postane njegova tarča. Ko jo Dean zlorabi, se Lizzie odloči, da ima dovolj, in zbeži. Bo tako lahko še naprej ščitila brata?

Strömberg, Ellen: Le mimo se bova zapeljali

Humorna in rahločutna pripoved o prijateljstvu, ljubezni in resnih rečeh, ki so del odraščanja vseh mladostnikov.
 

Manda in Malin sta najboljši prijateljici. Njuni dnevi so polni sanjarij o vznemirljivih pustolovščinah in romantični ljubezni. Živita v manjšem kraju, kjer se ne dogaja nič posebnega, ko pa v bližnji piceriji začne delati najlepši fant, kar jih je Manda kdaj srečala, vidi priložnost, da življenje končno postane bolj zanimivo. A seveda vse ni tako preprosto, kot si predstavlja.

Vedsø, Mette: Happy happy

Ubbe z očetom živi v »ušivi bajti« nelaskave soseske, na stičišču množice avtobusnih prog. V šoli izve, da na lestvici družbenih razredov zaseda skorajda najnižje mesto. Potem pa po nenavadnem spletu okoliščin prejme drag komplet za golf in ponudi se mu priložnost, da v premožnem predelu mesta začne obiskovati golf klub. Ker njegov oče na odpadu razvršča smeti, predvsem pa trdno verjame, da je golf samo za »prasice bogate«, bi rad Ubbe skrivnost obdržal zase. Vendar se vse bolj zapleta v zanke laži in trenutek resnice postaja neizogiben.  

Wouters, Erik: Cunami v glavi

Predstavljajte si, da bi se v vaši glavi dogajal pravi pravcati cunami. V Danovi je že tako: V cunamiju je namreč vsak dan. Od trenutka, ko zjutraj odpre oči, do večera, ko jih zapre. In če ima smolo, ga cunamiji preganjajo še ponoči.

Dan ima motnjo avtističnega spektra in se vsak dan srečuje z novimi težavami. V domači kleti z igralnimi kompleti Playmobila zgradi dva svetova: Vadbeni svet, v katerem posnema in vadi situacije iz resničnega sveta, ter Čudežni svet, v katerem išče odgovore na vprašanja o življenju, tako da si izmišljuje zgodbe.

A na srečo so tukaj še pisatelj (ki je tudi Danov učitelj), njegovi prijatelji, sestra in mama ter prav posebno dekle Norah, ki mu pomagajo skozi viharne cunamije v njegovi glavi.

Ta posebna knjiga bo bralcem približala Danovo mišljenje in doživljanje. Namenjena je vsem, ki si zastavljajo čisto življenjska vprašanja.

Cognetti, Paolo: Nikoli na vrh: himalajsko potovanje

Italijanski pisatelj Paolo Cognetti, avtor senzibilno izpisanih knjig o naravi, kot sta odmevni roman Osem gora, in hvalnica prvinskemu bivanju Divji deček, se ob izteku svojega štiridesetega leta odpravi na poetično pohajanje po območju Himalaje. 

Na poti se sprašuje, kaj je to, hoditi v hribe brez osvojenega vrha? Je to nenasilno dejanje, želja po razumetju, kolovratenje okrog smisla lastne hoje? Nikoli na vrh je beležnica nekega potovanja, obenem pa zgovorna, topla in skrbno napisana pripoved o tem, kako lahko denimo višinska bolezen zamaje vse gotovosti; kako se razplete pogovor s tibetanskim psom; kako se pokrajina razvije v zgodbo telesa in duha.

V Himalajo po Cognettijevem mnenju ne gre stopati lahkonog: to gorstvo je živo, obljudeno, zdaj jemlje, zdaj daje. Če se hočeš soočiti z njim, potrebuješ pravo odpravo z vodniki, nosači in mulami, tabor, ki ga zvečer postaviš in zjutraj razstaviš, predvsem pa dobre sopotnike. Če je res, da v gorah hodimo sami, tudi če smo v družbi, potem je res tudi to, da pustolovščine krepijo prijateljske vezi; zato s seboj vzame tudi Nicolo in Remigia, svoja dobra prijatelja.

»Začel sem preštevati kamne, ko se je oglasila domača litanija, zamrmrana iz ust meniha, ki je namesto z grajo postregel z nasmeškom.«

White, Edmund: Pohajalec: sprehod po pariških paradoksih

Knjiga, podnaslovljena Sprehod po pariških paradoksih, nas vodi po ulicah Pariza in bogati z vpogledom v notranjo človeško dramo. Na poti se poučimo o vsem, od najnovejših razprav med francoskimi zakonodajalci do sočnih podrobnosti življenja pisateljice Colette.

Flaneur je sprehajalec, popotnik, nekdo, ki se sprehaja po mestnih ulicah v iskanju pustolovščine in izpolnitve, estetske ali erotične. Edmund White, ki je šestnajst let živel v Parizu, bralca zvabi v fascinantne in zapeljive stranske ulice svojega osebnega Pariza, ki so obiskovalcem in tudi številnim Parižanom praktično neznane.

POEZIJA

Prešeren, France: Ljubeznjene pesmi

Ljubeznjene pesmi so žlahten zbir ljubezenske poezije največjega slovenskega poeta Franceta Prešerna.

GLASBA

Holc, Domen: Mlada leta

Slovenski glasbenik Domen Don Holc poslušalce popelje na nostalgično popotovanje po svojem zadnjem albumu Mlada leta. Ta album, poln zasanjanih melodij in iskrenih besedil, zajema bistvo mladosti in grenko-sladke spomine, ki prihajajo z njo. Holčev uglajen vokal in spretno igranje kitare ustvarjata toplo in vabljivo vzdušje, ki vabi poslušalce k obujanju spominov in razmišljanju o lastnih “mladih letih”. Od optimističnih skladb, kot je “Plesna noč” do nežne balade “Tvoj objem”, je vsaka pesem na tem albumu iskren in pristen izraz Holčevega glasbenega talenta in osebnih izkušenj.

STROKOVNA LITERATURA IN NELEPOSLOVJE

Minnick, Chris: Coding with AI

Knjiga vas seznani s številnimi načini, na katere vam lahko umetna inteligenca olajša programiranje. Tudi če ste šele začeli uporabljati AI, vam bo ta knjiga predstavila nova orodja, ki lahko ustvarijo, pregledajo in popravijo kodo namesto vas. Z UI lahko avtomatizirate procese, kot so dokumentacija kode, odpravljanje napak, posodabljanje in optimizacija. Čas, ki ga boste tako prihranili, vam bo omogočal, da se osredotočite na ključne razvojne naloge.

Darwin, Charles: O izražanju čustev pri ljudeh in živalih

O izražanju čustev pri ljudeh in živalih je pionirsko delo s področja psihologije.

Knjiga O izražanju čustev pri ljudeh in živalih je bila sprva mišljena le kot poglavje v Poreklu človeka, a je bila kasneje preoblikovana v samostojno delo in postala Darwinovo tretje temeljno delo evolucijske teorije. V njej Darwin obravnava biološke vidike človeškega čustvovanja, s čimer je vzbudil precejšnje zanimanje strokovne in splošne javnosti. Pred Darwinom je človeško čustveno življenje v zahodni filozofski kategoriji uma in telesa namreč povzročalo številne težave. Darwinov biološki pristop povezuje čustva z njihovim izvorom v vedenju živali, ob tem pa podaja številne primere, kot so povzdigovanje obrvi v trenutkih presenečenja, škrtanje z zobmi v besu ali pa zardevanje ob občutkih sramu, medtem pa kulturnim dejavnikom pripisuje le stransko vlogo. S knjigo O izražanju čustev pri ljudeh in živalih, ki velja za avtorjevo »spregledano mojstrovino«, je Darwin pokazal moč svojih teorij za razlago izvora naših najbolj cenjenih lastnosti: morale in intelekta.

Dvoržak, Bojana: Matematika na splošni maturi : vprašanja in odgovori za ustni izpit iz matematike na splošni maturi za osnovno raven

Na 120 straneh formata A4 je avtorica Bojana Dvoržak odgovorila na vprašanja za osnovno raven – izdaja 2024.

Priročnik je obsežen predvsem zaradi veliko slikovnega gradiva, ki maturantom olajša razumevanje odgovorov.

Kavčič, Vid: Matematika na splošni maturi : vprašanja in odgovori za ustni izpit iz matematike na splošni maturi za višjo raven

Na 146 straneh formata A4 je avtor Vid Kavčič odgovoril na vprašanja za višjo raven.

Priročnik je obsežen predvsem zaradi veliko slikovnega gradiva, ki maturantom olajša razumevanje odgovorov.

Življenje z Luno, uredil Andrej Guštin

Strokovna monografija Življenje z luno spremlja občasno razstavo Vsega je kriva luna!, ki so jo pripravili v Prirodoslovnem muzeju Slovenije in je na ogled od 24. 10. 2024 do 24. 04. 2025. Kako je nastala Luna, kako jo vidimo na nebu, kaj bi videli, če bi stopili na njeno površje, kako vpliva na življenje na Zemlji.

Publikacija na poljuden, pa vendar strokoven način odstira številna dejstva in resnice o Luni, med drugim tudi, kako je z Luno povezano življenje. Luna namreč igra pomembno vlogo v človekovi kulturi. Kot najsvetlejše nebesno telo na nočnem nebu je bila navdih za mnoga verovanja, mite in povedke. Večina seveda zmotne. Bila pa je, in je še vedno, tudi navdih umetnikom najrazličnejših zvrsti: od literature, glasbene umestnosti, likovne umetnosti do popularne kulture.

Publikacijo, ki je nastala v sodelovanju Prirodoslovnega muzeja Slovenije in zavoda za popularizacijo astrofizike Cosmolab, je uredil astronom Andrej Guštin, hkrati tudi pobudnik razstave. Ustvarjali so jo številni avtorji in avtorice, ki so se jim pridružili tudi drugi strokovnjaki.

Zbirka nalog z astronomskih tekmovanj 2009-2024 : teorija in rešene naloge za srednje šole

Ob 15. obletnici tekmovanj iz astronomije je pri založbi FMF izšla Zbirka nalog z astronomskih tekmovanj – teorija in rešene naloge za srednje šole.

Poleg več kot 230 rešenih nalog s šolskih, z državnih in izbirnih tekmovanj za srednje šole prinaša zbirka tudi povzetke teorije, ki bodo v pomoč tekmovalkam in tekmovalcem pri pripravi na astronomska tekmovanja. Zbirko bogati več kot 140 skic in fotografij, ki bralkam in bralcem pomagajo pri razumevanju vsebine.

Zbirka je razdeljena na šest tematskih sklopov: osnove astronomije, nebesna mehanika, svetloba in sevanje, zvezde in zvezdni sistemi, kozmologija in optika. Vsak tematski sklop se začne s povzetkom teoretičnih vsebin, vse od temeljnih pa do zahtevnejših konceptov. Sledi izbor nalog, ki se navezujejo na obravnavano tematiko. Urejene so po težavnosti, hkrati pa je vsaka naloga opremljena tudi z oznako letnice in ravni tekmovanja. Poleg tega zbirka zajema tudi sklope koristne matematične zveze, obdelava podatkov in vrtljiva zvezdna karta.

Zbirka predstavlja prvo tovrstno gradivo pri nas, zato je nepogrešljiv pripomoček za mlade astronomke in astronome, ki si želijo boljšega razumevanja in bolj poglobljenega stika z astronomijo. Hkrati pa lahko služi kot odličen pripomoček za pripravo na šolska, državna in izbirna tekmovanja iz astronomije – tako za dijakinje in dijake kot tudi njihove mentorice in mentorje. V veliko pomoč pa bo tudi študentkam in študentom, ki se astronomiji posvečajo v okviru univerzitetnega študija na prvi stopnji.

Schlögel, Karl: Vonj imperijev : Chanel n°5 in Rdeča Moskva

Zbirka Koda ponovno prinaša delo o fascinantni tematiki, s pomočjo katere se nam razkrije marsikaj o naši kulturi, zgodovini in družbi. Gre za delo Vonj imperijev priznanega in nagrajenega nemškega zgodovinarja Karla Schlögla (1948) v slovenskem prevodu Aleša Učakarja. Avtor v uvodu pojasnjuje, da ga je snov potegnila v vrtinec, »o katerem sem vedel, da se bo polegel in izginil šele tedaj, ko ga bom do konca razkril in o njem vse povedal«. Knjiga je oris dela kulturne zgodovine 20. stoletja, sledi pa biografiji parfuma, ki je bil razvit v Rusiji na družbeno-zgodovinskem ozadju oktobrske revolucije, iz njega pa sta nastali dve različici – Chanel Nº5 in Rdeča Moskva, ki sta zlasti v obdobju hladne vojne postali simbola elit evropskokapitalističnega Zahoda oz. sovjetskokomunističnega Vzhoda. »Avtor pri raziskovanju zgodovine parfumov odkriva zanimiva presečišča politične zgodovine, družbene stvarnosti in umetnostnih trendov, pot ga vodi od neizmernosti prvotnega udarniškega komunizma in ulic okupiranega Pariza prek predimenzionirane avantgardne arhitekture in pekla stalinskih gulagov do umetniških vršin Prousta, Djagileva, Bulgakova in Maleviča. Vse to je živopisna krajina bogatega družbeno-političnega ozadja 20. stoletja, rdeča nit tega prikaza pa sta življenjski zgodbi žensk, ki sta, vsaka na svoji polobli tega dinamičnega kozmosa, dali odločilen pečat razvoju in uspehu omenjenih legendarnih parfumov – Gabrielle (Coco) Chanel in Poline Žemčužine Molotove,« še dodaja prevajalec Aleš Učakar. Poglobljeno in razgibano delo vključuje tudi mnoge fotografije, ki še dodatno ujamejo tisti pristni duh časa. Presenetljivo in nujno branje.

Schmidt, Ignac: Drama je biti starš vesoljca: drugačnost ni dolgočasna, je univerzalna

Avtorji želijo preseči tabuje, povezane s posebnimi potrebami, in slednje približati osebam, ki delajo, živijo, učijo ali vzgajajo in ljubijo osebo s takimi potrebami.

Ignac Schmidt se je kot klinični psiholog vsakodnevno srečeval z otroki in mladostniki z motnjami vseh vrst in seveda z njihovimi starši, učitelji, svetovalci in drugimi osebami. V svoji tretji knjigi se je osredotočil predvsem na osebe z motnjo avtističnega spektra, z motnjo v duševnem razvoju in pridruženimi motnjami. Zanimala ga je kvaliteta življenja otrok z različnimi motnjami, predvsem avtizmom, in njihovih najbližjih, staršev, sorojencev, družine v celoti. V motnji avtističnega spektra je poskusil identificirati oziroma najti splošno in izrazil mnenje, da se v okviru spektra lahko bolj ali manj najdemo vsi. Uvedel je celo povsem nov izraz za pojav odvisnosti od spletnih omrežij, imenoval ga je digitalni avtizem. Zaznal je velik problem sprejemanja oseb s podobnimi diagnozami zunaj družine, v ožji in širši okolici. Kot strokovnjak se je srečal s stisko staršev otrok s to motnjo, sprejel je klic na pomoč in se podal na pot iskanja sprejemanja in razumevanja drugačnosti.

Schmidtov priročnik je dragoceno gradivo, saj se spopada s predstavnim svetom otroka z avtizmom in ga opisuje iz vidika osebe s to motnjo. Zgodbe resničnih ljudi poudarijo boj velikokrat preobremenjenih staršev in svojcev za pravice otroka s posebnimi potrebami. Poudarijo pa tudi brezmejno ljubezen, ki jo dajejo drug drugemu. Izraz vesoljci v naslovu je uporabljen nagajivo in z mero humorja, saj želi avtor poudariti, da smo vesoljci vsi in da plujemo na isti vesoljski ladji. Dragoceno gorivo skupne ladje bodo sprejemanje drug drugega, ljubezen in solidarnost.

Knjiga je namenjena staršem in vsem strokovnjakom, ki se srečujejo z osebami s posebnimi potrebami (pedagogom, zdravnikom, socialnim delavcem, terapevtom). Priporočali bi jo tudi vsem bodočim strokovnjakom.

Abbs, Annabel: 52 priložnosti za hojo: presenetljiva znanost hoje za dobropočutje [!] in srečo, teden za tednom

Knjiga 52 načinov hoje je popoln vodnik za vse, ki želijo izboljšati svoje zdravje, povečati telesno in duševno dobrobit ter odkriti nove načine za aktivno preživljanje prostega časa. Hoja je ena najpreprostejših innajbolj naravnih oblik telesne aktivnosti, vendar pogosto obtičimo v rutini – hodimo po istih poteh, ob istem času in z istimi ljudmi. Avtorica Annabel Abbs vam skozi 52 premišljenih predlogov ponudi številne načine, kako svojo vsakodnevno hojo popestriti, obogatiti in jo uporabiti kot orodje za izboljšanje fizičnega in mentalnega zdravja.

Knjiga temelji na znanstvenih raziskavah, ki dokazujejo, da hoja izboljšuje telesno držo, krepi spomin, povečuje kreativnost in pripomore k boljšemu psihičnemu počutju. Poleg tega raziskave kažejo, da hojo lahko spreminjamo in prilagajamo različnim potrebam, od izletov v naravi do večernih sprehodov po mestu, ter tako odkrijemo nove poti in ustvarimo boljše povezave z ljudmi. Vsak teden boste odkrivali nove prednosti hoje, od boljše vzdržljivosti do večje življenjske energije.

Z zgodbami ljudi, ki so s pomočjo hoje spremenili svoje življenje, ter praktičnimi nasveti za vsakodnevno vključevanje hoje v različne dejavnosti, ta knjiga ponuja navdih in konkretne korake, ki vas bodo spodbudili k zdravemu, ustvarjalnemu in polnemu življenju. Ne glede na to, ali želite izboljšati svojo telesno pripravljenost, ublažiti stres ali zgolj uživati v preprostih trenutkih v naravi, 52 načinov hoje vam bo odprl vrata v svet, kjer hoja ni le fizična aktivnost, ampak način življenja, ki vam bo prinesel številne koristi.

Berger, John: Male teorije vidnega: izbrani spisi o umetnosti

Izbor Bergerjevih spisov slovenskemu občinstvu predstavlja vsa ključna področja njegovih razmislekov: izhodišča njegove likovne kritike (besedila o dejanju risanja kot temeljni dejavnosti likovne umetnosti na eni ter o marksističnih umetnostnih zgodovinarjih, ki so ga navdihnili k politično usmerjenemu razumevanju umetnosti, na drugi strani); programska besedila njegovega lastnega dela kot likovnega kritika; na tej podlagi obravnave obširnejših poglavij iz zgodovine umetnosti (renesansa, kubizem) in posameznih umetnikov (starih mojstrov in sodobnih slikarjev); bolj teoretsko zastavljene premisleke o vizualnih medijih (slikarstvo, fotografija, film); nekaj političnih komentarjev; besedila o živalih in o motociklizmu (ki iz zgoraj začrtanega opusa precej izstopajo, gre pa vendarle za temi, ki sta Bergerju osebno veliko pomenili). S spremno besedo bosta bralcu ponujena tudi komentar teh spisov ter predstavitev njihovega mesta v Bergerjevem kritiškem opusu.

Cerar, Irena: Svetišča narave: sedem tednov vseživosti

S knjigo Svetišča narave si je Irena Cerar, avtorica priljubljenih izletniških vodnikov, zadala prav poseben izziv: za sedem tednov se je odpravila v naravo, da bi vsakega od najbolj značilnih slovenskih habitatov (gozd, jame, gore, mokrišča, reke, morska obala, kulturna krajina) izkusila na lastni koži. Ne le kot mimogredna pohodnica in popotnica, temveč kot pozorna opazovalka.

Poti in bivanja so avtorico vodili od samotne koče v divjini kočevskega gozda, med pastirje in volkove v planine pod obronke slovenskih gora, ob rečne struge prekmurskih ravnic, kjer je nepričakovano izkusila katastrofalne poletne poplave, v Škocjanske jame z bogato raziskovalno zgodovino, na slovensko obalo, v soline in še kam. Njeno izkušnjo so še poglobili različni ljudje, ki te prostore dobro poznajo ali jih strastno raziskujejo.

Knjiga Svetišča narave je kombinacija terenskega izkustva, osebnih refleksij, naravoslovnih zanimivosti, literarnih in mitoloških perspektiv, ki bralcu ponuja večplastno izkušnjo doživljanja narave v vsej njeni raznolikosti. Je tudi iskren poskus dialoga s pokrajinami, vidnimi in nevidnimi, zunanjimi in notranjimi.

Izvirno delo ene naših najbolj tenkočutnih opazovalk naravnih krajin in njihovih raznovrstnih pomenov.

Hieng, Primož: Vodnik po hišah z dušo: 150 slavnih hiš naše preteklosti

V založbi Harlekin No. 1 je izšla nova knjiga Vodnik po hišah z dušo, v kateri je predstavljenih 150 posebnih hiš, ki imajo svoje zgodbe in so odprte za javnost, za dogodke, obiske in oglede. Med temi hišami so tudi rojstne hiše pisateljev, pesnikov, slikarjev in kiparjev, znanstvenikov in drugih, ter hiše, kjer so se nekoč odvijale različne obrtne in rokodelske dejavnosti, ki se ohranjajo vse do današnjih dni.

Naša dežela je posejana s številnimi hišami, pravi avtor knjige Primož Hieng, ki je doslej pripravil približno 20 turističnih vodnikov. Hiše predstavljajo dom in predstavljajo možnost za delo in preživetje. V hišah živimo, delamo in spimo. Hiše niso le stene in strehe. Imajo svojo vsebino. In dušo. Ohranjajo našo preteklost, našo tradicijo in naše korenine. Naši predniki so že zelo zgodaj postavljali hiše. Sprva preproste, pokrite s slamo. Žal je ogenj velikokrat požiral to, kar je ustvaril človek. Potem je hiše začel zidati in prekrivati na drugačen način. Tako se je počutil varnejšega.

V mnogih hišah so se rodili ljudje, ki so se v preteklosti posvetili pisanju ali poeziji, rodili so se slikarji in kiparji, znanstveniki, strokovnjaki in povsem preprosti ljudje, torej vsi tisti, ki so nam zapustili pomembno sled. Našo deželo so popeljali v Evropo, svet. Pomembno so prispevali k poznavanju naše dežele v širnem svetu. K sreči so se mnoge hiše teh slavnih mož in žena ohranile vse do današnjih dni. Marsikje so uredili spominske sobe, celotne hiše so spremenili v muzejske zbirke in male muzeje.

Skoraj vsaka slovenska občina ima hiše, na katere so še posebno ponosni. To so rojstne hiše znanih in zaslužnih Slovenk in Slovencev, to so nekdanje obrtne delavnice, so hiše, ki imajo dušo. In so hiše, kamor radi zahajamo. Hiše, takšne in drugačne, povečini obnovljene in urejene, so postale pomembne točke, ki jih radi obiskujemo na izletih in potepanjih po Sloveniji. Spominjajo nas na ljudi, za katere smo lahko hvaležni, da smo jih imeli.

Hiše, ki jih predstavljajo v knjigi Vodnik po hišah z dušo, so zelo različne in raznolike. Imajo različne vsebine, ki pritegnejo našo pozornost. Hiše nas popeljejo v zgodovino, saj nas opozarjajo na dejstvo, od kdaj smo na tem območju živeli in ustvarjali – vse do danes. In te hiše so tudi privlačne turistične točke, ki kar same vabijo v obisku in ogledu.

Kuhar, Špela: Zgodbe slovenske arhitekture

Slovenski prostor je postal bogatejši za izvirno in premišljeno oblikovan pregled slovenske arhitekture. Skoraj 500-stransko delo Zgodbe slovenske arhitekture, ki sta ga avtorja Špela Kuhar in Robert Potokar podnaslovila Petdeset zgodb o slovenski arhitekturi skozi čas, prostor in ustvarjalce, približa bralcu zgodovino slovenske arhitekture s pomočjo zgodb in fotografij. Prav posebna je že naslovnica s kozolcem. Kuhar in Potokar pojasnjujeta, da sta ga izbrala prav zaradi dejstva, ker to ni klasični kozolec, temveč lebdeča streha, delo arhitekta Otona Jugovca, s katerim so na sodoben način in z upoštevanjem tradicije zaščitili arheološke izkopanine. To pa je le ena izmed mnogih zanimivosti, ki sta jo želela predstaviti bralcem. Komunikativna knjiga, ki očara s svojo odprtostjo in širino, se kronološko sprehodi vse od koliščarjev in mostiščarjev do arhitekture 21. stoletja. Poljudno napisane zgodbe so skrben preplet dejstev, zanimivosti, ustvarjalcev in časovnih obdobij, zato bo zanimiva tako za strokovno kot laično bralstvo, izid knjige pa obeležuje 100-letnico nastanka ljubljanske šole za arhitekturo, iz katere izhajata tudi avtorja.

Leonard, Brendan: Sovražim tek in ti ga lahko tudi: kako začeti, vztrajati in osmisliti nerazumno strast do teka

Šaljiv in hkrati občutljiv vodič, poln motivacijskih in presenetljivih nasvetov ter poučnih razpredelnic in diagramov za tekače, ki tek hkrati ljubijo in sovražijo.

Mašera, Andrej: Dolomiti po dolgem in počez: izbirni vodnik

Izbirni planinski vodnik Dolomiti po dolgem in počez, ki je nadgradnja legendarnega razprodanega vodnika Dolomiti, sanjske gore, prinaša premišljen izbor zanimivih, najbolj obiskanih poti na sijajne dolomitske vrhove. Avtor je v svoje novo delo vključil kar 60 ciljev oz. poti, razpršenih po celotnem območju Dolomitov, od Furlanskih Dolomitov na vzhodu do skupine Brente na zahodu in od Sekstenskih Dolomitov na severu do skupine Schiara nad mestom Belluno na jugu.

Mattanza, Alessandra: Banksy neuradno

Obsežna knjiga je poklon umetniku, ki daje glas tistim, ki so brez glasu.

Nihče ne ve, kdo je – že dvajset let ostaja skrivnostno anonimen. Banksy je ikona, legenda in mit; toda predvsem je človek in umetnik, vizionar pred svojim časom, ki presega tradicionalno predstavo o umetnosti in celo o sami družbi.

Knjiga prinaša celosten portret družbenega aktivista in uličnega umetnika, kakor ga vidijo strokovnjaki in poznavalci njegovega dela – skupaj z večino njegovih prepoznavnih sporočil, ki nagovarjajo vsakogar in so čedalje bolj aktualna.

Rugelj, Samo: Ultrablues: kako so se trije kompanjoni lotili ultramaratona

Trije možje. Trije pisci. Trije tekači. Trije obsedenci. Trije bralci. Trije značaji. Tri življenjske poti. Malo skupne zgodovine, a zajeten kupček skupnih točk. In ena, osem mesecev dolga skupna dogodivščina, ki je kriznega poročevalca (in »nogometaša«) Boštjana Videmška, publicista (in hribolazca) Sama Ruglja ter mladinskega pisatelja (in boksarja) Žigo X Gombača iz zagrizenih individualistov skušala spremeniti v kompanjone in ekipo. Ekipo tekaških navdušencev, ki so se sredi ameriške divjine spopadli s svojim prvim ultramaratonom v življenju. S stotimi kilometri gora in puščav, ki so sledili tisočim kilometrom »pripravljalne« podlage.

Ultrablues je potovanje od ultramaratonske ideje do njenega uresničenja. Je potovanje po tekaški in življenjski premici, ki se le na končnem cilju – pa še to samo za trenutek – spremeni v daljico. Je (dobesedno) potovanje po skoraj neskončnem številu tekaških in življenjskih destinacij. Je potovanje in oblikovanje osebnosti. Je potovanje daleč stran od množičnih in skomercializiranih tekaških prireditev; potovanje k jedru gibanja in bivanja. Je skupno in posamično potovanje privilegiranih, ki se zavedajo, da ni samoumevno prav nič, kaj šele preteči sto kilometrov v divjih in tako ali drugače pionirskih krajih indijanskih legend.

Ultrablues, s fotoaparatom ga je spremljal Drago Videmšek, hkrati je in ni »še ena tekaška knjiga«. Ambicija avtorjev je preprosta: bralki in bralcu povedati, kako se je treba pripraviti na takšno preizkušnjo, ki ne dovoljuje polovičarstva ali omahovanja, hkrati pa ju popeljati v intimni svet treh ustvarjalnih in v svojem celostnem delovanju precej skrajnih ljudi, ki – ne glede na »postransko škodo« – sledijo svojemu življenjskemu kredu. Kredu, ki ga je divjina južnega Utaha s takšnimi ali drugačnimi odločitvami, ki so jih v času priprav in končne preizkušnje morali sprejeti vsak pri sebi, postavila na odločilno preizkušnjo. Ultrapreizkušnjo.

Zalokar, Lucijan: Dirka od bloka do drevesa: eseji o športu, morali, dopingu in nevednosti

Dirka od bloka do drevesa se ne razglaša za knjigo o vsem, kar morate vedeti o dopingu. V njej ne boste našli še nikoli doslej objavljenih šokantnih podrobnosti iz zakulisja športa. Prav tako ne avtorjeve izpovedi o preteklih grehih ali preizkušanju dopinga na lastnem telesu. Nasprotno.

Zalokar se v sedmih povezanih esejih ukvarja z vprašanji, ki si jih je zastavljal že kot obetaven atlet. Je v vrhunskem športu sploh mogoče uspeti brez uporabe nedovoljenih snovi? Kaj vse vpliva na športnikovo odločitev, da bo prvič vzel doping? Kako bi ravnal on sam, če bi se znašel v tem precepu? Zakaj ga doping vznemirja bolj kot druge krivice v športu? Odgovore je iskal prek preučevanja odmevnih dopinških škandalov, primerov iz poljudnoznanstvene in leposlovne literature ter prek analiziranja lastnih otroških in najstniških športnih (ne)uspehov.

Vidmar, Janja: Velika pustolovščina: razgibano življenje ustvarjanja zgodb

Avtorica nam v svojem angažiranem in leposlovno podloženem besedilu ponudi vpogled v to, kakšno je življenje nekoga, ki se je že v mladosti odločil, da se bo zapisal ustvarjalnosti in materialno varnost zamenjal za svobodo in možnost prvinskega kreativnega življenja. Ne deli pa zgolj svoje izkušnje, temveč tudi vse tisto, kar se je skozi leta naučila, na primer, kako se spopadati s strahom pred neuspehom in ustvarjalnimi blokadami. Vseskozi nas spodbuja k lastnemu ustvarjanju, s katerim lahko obogatimo svoj vsakdan ne glede na to, katero poklicno pot izberemo. Velika pustolovščina je navdihujoča, a realistična pripoved ene naših najbolj znanih knjižnih avtoric in predstavlja nekaj izvirnega v slovenskem knjižnem prostoru.

Deutsch, Jeff: Hvalnica dobrim knjigarnam

Odkrijte čarobnost dobrih knjigarn in zakaj so te institucije ključne za našo kulturno in duhovno dediščino.

Ali v 21. stoletju še potrebujemo knjigarne? Čeprav nas vedno bolj obkrožajo digitalni mediji, v knjigi Hvalnica dobrim knjigarnam zapriseženi knjigarnar Jeff Deutsch ponudi ganljivo in inteligentno razpravo o pomembnosti knjigarn kot sodobnih civilnih institucij. Knjigarne niso le prostori, kjer kupujemo knjige – so srce skupnosti, prostori druženja in globoke osebne rasti.

V svojem navdihujočem delu Deutsch analizira ključne elemente, ki odlikujejo dobre knjigarne: njihov prostor, bogastvo knjižnih zbirk, njihovo vrednost, pomen skupnosti in čas, ki ga preživimo med knjižnimi policami. V vseživljenjski poklon tej instituciji razkriva, zakaj verjame, da bodo knjigarne kljub digitalni dobi še naprej igrale pomembno vlogo, celo pridobivale na pomenu.

Deutsch poudarja, da brskanje po knjigarnah omogoča edinstveno izkušnjo – gre za proces, v katerem se posameznik ne le izgublja med knjigami, temveč tudi odkriva nove svetove, poglablja samorefleksijo in najde smisel v lastnem življenju. Knjige, ki jih izberemo v knjigarnah, niso le orodje za intelektualno rast, temveč ključ do polnejšega in smiselnejšega življenja.

Knjiga Hvalnica dobrim knjigarnam bo navdušila vse ljubitelje knjig in knjigarn, pa tudi tiste, ki v teh prostorih iščejo umik pred vrvežem sodobnega sveta in priložnost za intelektualno bogatitev. To je poklon knjigam in knjigarnam, ki predstavljajo temelj pismene družbe in omogočajo globoko osebno izpolnitev.

Rugelj, Samo: Slovenske knjižne uspešnice 21. stoletja od Panike do Skalpela: Kako so nastale? Kdo jih je napisal? Jih je možno načrtovati?

Pregled najbolj prodajanih domačih knjig v tretjem tisočletju kaže na dramatično spremembo slovenske knjižne pokrajine v zadnjih letih.
 

Še pred desetimi leti je bilo na lestvicah najbolj prodajanih knjig za odrasle redko najti knjige slovenskih avtorjev, saj so prevladovale prevodne uspešnice. V zadnjem obdobju pa se je slika povsem spremenila in tako se včasih zgodi, da je med najbolj prodajanimi knjigami posameznega meseca več kot pol domačih knjižnih naslovov.

Samo Rugelj v svoji knjigi najprej odkriva ducat jeklenih pravil za pisanje uspešnic, v nadaljevanju pa naredi unikaten pregled najbolj prodajanih domačih knjig v tretjem tisočletju in jih poveže s portreti njihovih avtorjev. Knjiga Slovenske knjižne uspešnice 21. stoletja se tako po eni strani bere kot navodilo za njihovo ustvarjanje, po drugi pa je to tudi pripoved o dramatični spremembi slovenske knjižne pokrajine v zadnjih letih.

Knjiga in bralci VII : bralna kultura in nakupovanje knjig v Sloveniji v letu 2024, urednik Samo Rugelj

»Rezultati ankete v raziskavi Knjiga in bralci VI ne puščajo nobenega dvoma: negativne trende v primerjavi z letom 2014 beležimo tako kot pri izposoji slovenskih knjig v knjižnicah, pri obiskovanju knjižnic nasploh, pri nakupovanju knjig ter tudi pri nakupovanju knjig s strani najbolj intenzivnih kupcev. Na strani knjižnih kupcev in bralcev na nobeni točki ni kakega opaznejšega premika navzgor, če seveda odštejemo povišanje odstotka mladih, ki vse več knjig preberejo in tudi kupijo v angleščini.« – dr. Samo Rugelj

»Raziskava The Political Legacy of Entertaiment TV, objavljena v American Economic Review, o vplivu medijske družbe Mediaset na uspeh strank Naprej, Italija in Gibanje 5 zvezdic, je dokazala, da vzpona italijanskega populizma ni spodbudila le pristranskost poročanja, ampak predvsem navidezno nepolitični razvedrilni televizijski program, ki je z zmanjševanjem kognitivnih sposobnosti ustvaril podlago za hitropotezno mišljenje populistov. Slovenska kulturna politika z usmerjanjem kulture v javnem interesu v tržnost sicer nemara skuša razbremenjevati proračun, vendar sočasno, morda nezavedno, podpira tovrstne smeri razvoja.« – izr. prof. dr. Andrej Blatnik

»Težave z bralnimi navadami so nekaj, česar v trenutnih razmerah v Sloveniji ne morejo rešiti ne knjižničarji, ne založniki, niti avtorji, niti jih ni mogoče učinkovito rešiti s spremembo ali ukinitvijo ZECK ali dopolnitvijo Zakona o knjižničarstvu. Vprašanje, ki glede na spremenjeno kulturno klimo v Sloveniji ni retorično, zatorej je, ali kot družba bralne navade sploh želimo ohraniti kot vrednoto.« – prof. dr. Miha Kovač

Coyle, Daniel: Skrivnost nadarjenosti: veličina se ne rodi: vzgojimo jo

V odmevni knjigi Skrivnost nadarjenosti nas večkrat nagrajeni publicist Daniel Coyle, avtor knjige Skrivnost sodelovanja, ki je v Sloveniji prejela nagrado za najboljšo poslovno knjigo, popelje v središče vrhunskih raziskav, ki jasno kažejo, da nadarjenost ne izhaja iz nekega mističnega vira, pridobljenega ob rojstvu, temveč je to nekaj, kar se lahko neguje in razvija.Seveda pa to ne poteka kar samo od sebe.

V procesu odkrivanja izvorov nadarjenosti ­Coyle preiskuje talentirane ljudi pri njihovem delu na tako različnih področjih, kot so glasbena šola v Dallasu, teniška akademija blizu Moskve, deskarji na valovih na obalah Los Angelesa, literarna nadarjenost sester Brontë itn., da bi pokazal, kako je naše nevronsko omrežje mogoče spremin­jati glede na konkretno nalogo, ki jo opravljamo. Coyle skuša dognati, kaj se zgodi, ko na videz popolnoma neizraziti posamezniki naenkrat naredijo velik korak naprej, ob tem pa razkrije, zakaj so nekatere metode poučevanja bistveno bolj učinkovite kot druge.

V tej knjigi med drugim najdete tri pravila poglobljene vadbe, kot so razkosavanje, ponavljanje in občutenje, in razlike med različnimi veščinami, kot sta nogomet in pisanje, kjer so v ospredju prožna vezja, in igranjem violine ter gimnastike, pri katerih je ključ do uspeha dosledno vezje.

Dupont, Judith: Ko čas mineva: psihoanalitično popotovanje

Knjiga Ko čas mineva predstavlja pronicljiv preplet avtoričine življenjske zgodbe in študije o življenju ter delu Sándorja Ferenczija in Michaela Balinta, dveh najpomembnejših predstavnikov madžarske psihoanalize. V knjigo pa je avtorica vključila tudi mnoge svoje ideje in misli iz strokovnih člankov, s katerimi je desetletja sodelovala v različnih strokovnih revijah in zbornikih, tako francoskih kot angleških, nemških in madžarskih.

Eagleman, David: Živo omrežje: skrivnosti nenehno spreminjajočih se možganov

V knjigi Živo omrežje srečamo tako vrhunske izsledke sodobne nevroznanosti, kot tudi anekdote in metafore, zaradi katerih je nevrolog David Eagleman, avtor knjige Prikrito, postal eden najboljših znanstvenikov naše generacije. Živo omrežje zajema dognanja zadnjega desetletja raziskav človeških možganov, predstav­lja tudi nova odkritja iz Eaglemanovega lastnega laboratorija, od sinestezije in sanj pa vse do prenosnih nevrotehnoloških naprav, ki revolucionirajo naše razmišljanje o čutilih.

Kaj imata skupnega odtegnitev od drog in zlomljeno srce? Zakaj sovražnik spomina ni čas, temveč drugi spomini? Kako naj se slepa oseba nauči videti z jezikom ali gluha oseba slišati s svojo kožo? Zakaj so mnogi v osemdesetih 20. stoletja zmotno mislili, da so strani knjig nekoliko rdečkaste? Zakaj je najboljši lokostrelec na svetu brez rok? Ali bi lahko nekega dne z mislimi upravljali robota, tako kot zdaj upravljamo s prsti na rokah in nogah? Zakaj sanjamo ponoči in kaj ima to opraviti z vrtenjem Zemlje?

Odgovori na ta preštevilna vznemirljiva vprašanja se skrivajo v naših glavah. Najzmogljivejša tehnologija, kar smo jo kdaj odkrili na našem planetu, je namreč dvokilogramski organ, ki ga nosimo v lobanjskem svodu. Vendar ta knjiga ne govori samo o tem, kaj so možgani; marveč o njihovih dejavnostih in zmožnostih. Njihova čarovnija se ne skriva v delih, iz katerih so sestavljeni, temveč v načinu, kako se ti členi nenehno prepletajo v električno, živo tkanino.

Grant, Adam M.: Skriti potenciali: kako izkoristiti svoje zmožnosti

Adam Grant v svoji najnovejši knjigi z navdihujočim pristopom osvetli večni človekov izziv, kako lahko razvijemo sebe in druge do neslutenih višav.

Živimo v svetu, obsedenem z nadarjenostjo. Navdušeni smo nad uspešnimi študenti v šolah, naravnimi sposobnostmi atletov pri športu ali otrok v svetu glasbe. Vendar pa ob občudovanju teh ljudi zlahka spregledamo, da so nekateri svojo pot začeli z občutno prednostjo in so ovire, ki so jih morali premostiti, pogosto zelo različne. Vsi se izboljšamo v procesu izpopolnjevanja, če pa priložnost ne potrka na vrata, vedno obstajajo načini, da jo ustvarimo.

Knjiga Skriti potenciali ponuja nova orodja, s katerimi lahko povečamo naše ambicije in presežemo svoja pričakovanja. Adam Grant je v njej povezal jasne dokaze, presenetljive vpoglede in svoj izjemni pripovedni talent, s katerim nas popelje od šolskih razredov do dvoran nadzornih svetov in od olimpijskih športnih prizorišč do prostranosti vesolja. Pri tem pokaže, da napredek ni toliko odvisen od tega, kako trdo delate, temveč bolj od tega, kako dobro se učite.

Osebna rast ni toliko odvisna od izvorov vaših nadarjenosti, temveč bolj od značaja, ki ga razvijete. Grant razišče, kako je možno izpopolniti motivacijske veščine in orodja za doseganje svojih potencialov, in kako oblikovati sisteme za ustvarjanje priložnosti, ki ste jih do zdaj podcenjevali ali pa celo spregledali.

Knjiga Skriti potenciali razkriva, kako izkoristiti svoje zmožnosti, se dvigniti in doseči večje stvari. Resnično merilo vašega potenciala ni višina vrha, ki ste ga dosegli, temveč dolžina vzpona, ki vas je pripeljala nanj. Spodbudna knjiga za današnji čas!

Housel, Morgan: Vedno enako: brezčasni nauki o tveganju, priložnostih in dobrem življenju

V knjigi Vedno enako, nas Morgan Housel, avtor izjemne uspešnice Psihologija denarja, s svojim nezgrešljivim darom za pripovedovanje ter s svojim poznavanjem gos­podarstva in zgodovine, popelje skozi 23 zgodb, s katerimi pokaže, da človeško življenje, obnašanje in poslovanje bolj ali manj ves čas ostajajo enaki.

Kaj ostaja enako v spremenljivem svetu? Ko načrtujemo svojo prihodnost, se pogosto sprašujemo, kaj se bo dogajalo z našim lokalnim in kaj z globalnim gospodarstvom ter politiko v prihodnjem letu ali dveh.

Včasih se zazremo še dlje v prihodnost in ugibamo, kakšen bo naš svet čez desetletje ali več. Vendar je napovedovanje težavno. Neznank in spremenljivk je preveč. Pomembni dogodki, ki oblikujejo našo prihodnost, so na žalost nepredvidljivi. Zato si moramo v resnici zastaviti drugačno vprašanje. To se glasi: kaj bo v naslednjih desetih letih enako, kot je danes? Kaj bo enako čez četrt stoletja, stoletje?

Poznavanje tistega, kar se sčasoma ne spremeni ali pa se spreminja zelo počasi, je veliko bolj uporabno in tudi bolj pomembno kot nezanesljivo napovedovanje neznane prihodnosti.

Oboroženi z znanjem s področja nespremenljivega boste imeli v rokah mogočno orodje in veščino, s katerima boste lažje razmišljali o (prihodnjem) tveganju, priložnostih in o tem, kako krmariti skozi negotovo prihodnost. Ko boste torej v tej knjigi prepoznali znane teme, ki se ponavljajo iz leta v leto, se boste zalotili, da prikimavate in si sami pri sebi rečete: »Da, vedno enako.«

Mikuš-Kos, Anica: Pomoč otrokom in mladostnikom v duševnih stiskah

Priročnik, ki predstavlja kritični pogled na generiranje duševnih motenj in vzpodbujanje razmišljanja o tem, kaj lahko storimo v sedanjem družbenem trenutku za zaščito duševnega zdravja otrok.

“Osnovni namen knjige je predstavitev kritičnega pogleda na generiranje duševnih motenj in vzpodbujanje razmišljanja o tem, kaj lahko storimo v sedanjem družbenem trenutku za zaščito duševnega zdravja otrok. V mislih imam predvsem aktiviranje in krepitev naravnih virov pomoči ter vgrajevanje podpore in pomoči otrokom v institucionalne in organizacijske strukture, v katere so vključeni vsi otroci ali velika večina otrok.” — Anica Mikuš Kos

Pinker, Steven: Več razumnosti: vodnik za boljšo uporabo uma

Kaj je razum?
Zakaj ga primanjkuje?
Zakaj je pomemben?

Knjiga Več razumnosti je nastala na osnovi Pinkerjevih predavanj na Harvardu, pri katerih je raziskoval naravo razumnega mišljenja in vprašanje, zakaj včasih delujemo v nasprotju z njim. Tako kot mnogi psihologi – kar nekaj si jih je za vprašanja razmišljanja prislužilo Nobelovo nagrado – Pinker nadvse rad preučuje odkritja o šibkostih človeškega razuma in jih ima za čudovit doprinos psihološke stroke k splošnemu razumevanju delovanja človekovega uma.

Pinker meni, da bi morali v izobraževalnem sistemu in pri poljudni znanosti stremeti k čim višjim merilom razumnosti. Tako kot naj bi državljani razumeli osnove zgodovine, naravoslovnih ved in pisne besede, bi morali po njegovem mnenju obvladati tudi umska orodja razumnega sklepanja. Med te štejemo logiko, kritično razmišljanje, razumevanje verjetnosti, korelacijo in vzročnost ter razliko med njima, optimalne pristope k prirejanju prepričanj ob negotovih podatkih in k sprejemanju odločitev, merila pri sprejemanju osebnih razumnih odločitev in merila pri sprejemanju odločitev skupaj z drugimi. Ta orodja razuma so nujno potrebna, če se želimo izogniti nespametnostim tako v osebnem življenju kot pri oblikovanju javnih politik, na voljo pa so v tej izjemni in zavzetemu bralcu razumljivo napisani knjigi.

Z intelektualno širino in pripovedno globino je Steven Pinker, en največjih sodobnih mislecev, s knjigo Več razumnosti ustvaril sodobna navodila za uporabo razuma v vsakdanjem življenju.

Schmidt, Ignac: Ime mi je jeza: mladostnikovo iskanje identitete

Ignac Schmidt nam v branje ponuja in temeljit razmislek trideset zgodb mladostnikov, trideset spisov, ki so mu jih le-ti napisali v teku zdravljenja. Vsaki zgodbi dodaja svoj strokovni komentar s strnjenim povzetkom na koncu.

Beremo o njihovi jezi, uporu, stresu, strahovih, nasilju, iskanju, vprašanjih, izgubljanju … Skoraj vsi mladostniki imajo težave s svojo samopodobo. Skoraj vsi preživljajo različne strese – družinske, šolske, ljubezenske. Avtor jih jemlje skrajno resno, z njimi govori z iskreno ljubeznijo, naklonjenostjo, prijateljstvom, potrpežljivostjo, optimizmom in s humorjem. Z veliko mera humorja. S katerim se mu mnogi odzivajo. Verjame vanje in jim ponuja roko na poti iskanja izhoda iz njihovih težav.

Ogledalo pa nastavlja tudi odraslim. Kakšno podobo smo pripravljeni videti, je odvisno od nas samih.

Thompson, Mel: Azijske filozofije

Širok, poglobljen in sistematičen pregled najvidnejših in najvplivnejših azijskih filozofij in/ali religij.

Predstavljene so filozofske tradicije in doktrine, ki presegajo običajne monoteistične klasifikacije, od obsežnega bazena hindujske misli indijske podceline, s podrobno razgrnitvijo temeljnih pisnih del ter osnovnih pojmov, do budizma in džainizma, pa daoizma, konfucijanstva in drugih. Pred nami je prikaz sistemov, ki v veliki meri določajo družbeni nauk azijskih družb, njihovo vsakdanjo prakso, način življenja, vrednotenja in verovanja.

Knjiga je pomembna dopolnitev pri študiju religiologije, sociologije, filozofije, zgodovine, politologije itd., zanimiva pa je tudi za širšo javnost, saj obogati naše poznavanje omenjenih naukov in s tem pomaga pri razumevanju socio-kulturnih, filozofskih, religijskih in političnih sistemov, ki pomembno sooblikujejo globalne kulturne in politične tokove.

Williams, Florence: Narava zdravi in popravi: zakaj narava pripomore, da smo srečnejši, ustvarjalnejši in bolj zdravi

Pesniki in filozofi že stoletja povzdigujejo dobre učinke sprehoda po gozdovih. Beethoven je črpal navdih pri skalah in drevesih, Wordsworth je koval verze, medtem ko je pohajkoval po vresiščih, Tesla pa je zasnoval elektromotor med obiskom parka. Ponovni vznik poročil o krepilnih učinkih narave je Florence Williams vzbudil tolikšno zanimanje, da je sklenila zbrati znanstvene izsledke o ugodnem vplivu narave na naše možgane.

V tem poučnem in zanimivem poročilu se Williamsova poglobi v najsodobnejše raziskave, ko odpotuje v blagodišeče cipresne gozdove v Južni Koreji, kjer se seznani z logarji in njihovimi programi »gozdnega zdravljenja«, se poda čez zeleno gričevje Škotske in tam izve za »ekoterapevtski« pristop k zdravljenju duševno obolelih, se nato pridruži iraškim vojnim veterankam, ki trpijo za posttravmatsko stresno motnjo, na njihovi plovbi po divjih vodah Idaha, in obišče gore v zahodni Virginiji, kjer odkrije, kako bivanje na prostem pomaga otrokom z motnjo ADHD.

Narava zdravi in popravi nazorno prikaže, da je naša vez z naravo veliko pomembnejša za naše umske sposobnosti, kot pa si predstavljamo, ter da celo kratki odmerki v živem svetu naravnega okolja lahko izboljšajo našo ustvarjalnost in razpoloženje. Avtorica v probojnem in duhovitem zapisu prikaže, da čas preživet v naravi ni razkošje, temveč je bistven za naš človeški obstoj. V sedanji dobi, ko se ljudje vse bolj zapiramo med štiri stene, so ti pogledi – in z njimi povezani odgovori – aktualnejši kot kdaj koli prej.

Galor, Oded: Popotovanje človeštva: izvori bogastva in neenakosti

Oded Galor je profesor ekonomije na ameriški Univerzi Brown, ki odkriva temeljne razloge za razvoj, blaginjo in neenakost na raznih koncih sveta in skozi celotno človeško zgodovino. Po vseživljenjskem raziskovanju tega področja je s Popotovanjem človeštva objavil prvo knjigo za širše občinstvo in pojasnil ključne ugotovitve svojega dela. Galor se v knjigi ne osredinja samo na izjemen napredek človeške civilizacije v zadnjih stoletjih, temveč skuša pokazati na univerzalne sile izza strukturnih sprememb, ki so pripeljale do razvoja človeške civilizacije in neenakosti po svetu.

Galor najprej analizira ključne prelomnice v davni preteklosti, od prvih naselbin in njihove organizacije, do pojava poljedelstva in njegovega vpliva na razvoj skupnosti, v osrednjem delu knjige pa se posveti zadnjim stoletjem, ko je na določenih delih Zemlje prišlo do silovitega skoka v zdravju človeštva, življenjske dobe ter obilja nasploh. Tu postreže z mnogimi presenetljivimi ugotovitvami, ki zamajejo nekatere ustaljene predstave o zgodovini in razvoju človeštva: bolj kot množična industrializacija je bilo pomembno množično izobraževanje; bolj kot izkoriščanje otrok za delo ter dobički iz tega naslova, je bil pomemben konec teh praks; bolj kot razvoj tehnologije je neenakost življenjskega standarda ljudi zmanjševalo to, da se je v družinah rodilo manj otrok.

Ena najodmevnejših knjig s področja razvoja človeške družbe v zadnjih letih, ki je prevedena v več kot trideset jezikov.

Pinker, Steven: Razsvetljenstvo zdaj: v zagovor razumu, znanosti, humanizmu in napredku

Ali sodobni svet res razpada in nazaduje?
Je napredek sploh še mogoč?
Je pred nami res takšen ali drugačen zaton?

Podatki kažejo drugače: vse več človeštva živi dlje, bolj kakovostno in bolj zdravo, svobodnejše in bolj srečno. V tej sintetični analizi stanja človeštva v tretjem tisočletju na različnih področjih (družbenem, ekonomskem, znanstvenem, zdravstvenem itn.), nas Steven Pinker, eden od vodilnih svetovnih mislecev in intelektualcev, v knjigi Razsvetljenstvo zdaj skuša spodbuditi k temu, da presežemo vsakodnevne fragmentarne teze in novice. Nenehne prerokbe skorajšnjega konca namreč zelo negativno vplivajo na naše mišljenje in posledično pristranskost ter naš odnos do sveta, ob tem pa zakrivajo nedvomen napredek človeštva na vseh področjih v zadnjih desetletjih. Namesto tega predlaga, da raje sledimo dostopnim podatkom in si iz njih ustvarimo svojo sliko.

V obsežni in natančno dokumentirani knjigi Pinker s pomočjo tematsko razdeljenih poglavij ter uporabo skoraj osemdesetih jasno razvidnih preglednic pokaže, kako so življenje, zdravje, blaginja, varnost, mir, znanje in sreča, navkljub vsem sodobnim problemom, v porastu, ne le na Zahodu, temveč povsod po svetu. Ta napredek pa seveda ni rezultat neke nadnaravne sile, temveč je, po Pinkerju, dar razsvetljenstva, ki se pretaka vse do sodobnih dni: prepričanja, da njegove vrednote lahko izboljšajo človeštvo tudi v prihodnosti in presežejo obstoječa religiozna, politična, nacionalistična in druga družbena nasprotja, ki krhajo podobo sveta in ga skušajo pretvoriti v cinično ter razpadajočo civilizacijsko tvorbo.

Z intelektualno širino in pripovedno globino Pinker s to knjigo ustvari sodoben zagovor razuma, znanosti, humanizma in napredka, ki nam lahko pomaga pri soočanju s problemi pri našem nadaljnjem razvoju.

Videmšek, Boštjan: Mir in vojna: ozadja ključnih kriz našega časa

Kako in zakaj nekdo postane (proti) vojni poročevalec? Gotovo ima pomembno vlogo izjemna družbena občutljivost, ki jo je novinar Boštjan Videmšek (1975) začutil še kot najstnik že jeseni leta 1991, ko so srbske četniške enote s pomočjo Jugoslovanske ljudske armade po dveh mesecih strahovitega obleganja zavzele Vukovar. Od tam pa do prvega novinarskega stika z vojno je minilo samo še štiri leta, ko je (še vedno najstnik) pisal o bošnjaških beguncih v Sloveniji, čez nekaj let pa je že začel s terena poročati o vseh večjih vojnah, ki so se odvijale blizu in daleč, od Kosova do Izraela in Palestine, od Somalije do Afganistana in od Darfurja do Ukrajine ter Libije in Libanona.

Mir in vojna je tako po eni strani knjiga o evoluciji novinarskega poklica v 21. stoletju, po drugi strani pa neposredno poročilo o ključnih konfliktih našega časa, ki v temelju definirajo našo sedanjost in tudi prihodnost.

Knjiga v zgoščenem, informativnem, obenem pa eruditskem slogu prinaša posamezne preglede na izvore konfliktov, ki se začnejo z Irakom kot vojno, ki je spremenila svet, nadaljuje z Afganistanom, zapredenim v večni krog nasilja, ki se je vnovič sprožil s padcem dvojčkov WTC enajstega septembra 2001, potem nas avtor pelje skozi afriške vojne ter njihove začetke, arabsko pomlad in njene srednjeročne posledice, analizira vzrok konflikta med Gazo in Izraelom vse do neslutene eksalacije pred letom dni in zamotanost vojaškega konflikta med Ukrajino in Rusijo, ki ga spremljamo že dve leti in pol. Posebno poglavje nameni tudi podnebnim spremembam in njihovemu vplivu na naše prihodnje življenje, v sklepnem poglavju pa si zastavlja vprašanje, kako ohraniti upanje, in odgovarja nanj. Družbeno angažirano delo, namenjeno bralcem vseh generacij!

Wrangham, Richard W.: Ukročeni ogenj: kako smo s kuhanjem postali ljudje

Že vse od Darwina in njegovega Porekla človeka pripisujemo obstoj in razvoj naše vrste človeški inteligenci in prilagodljivosti. V Ukročenem ognju pa nam priznani primatolog in antropolog Richard Wrangham predstavi presenetljivo razlago, kako je prišlo do velikega dviga sposobnosti naših možganov in uspešnost evolucijskega razvoja poveže z obvladovanjem ognja in uživanjem na ta način obdelane hrane.

Prek svoje inovativne hipoteze nam Wrangham izjemno nazorno prikaže, kako je bil ravno premik od surove k toplotno obdelani hrani odločilni dejavnik silovitega človeškega razvoja. Ko so se naši predniki privadili na uporabo ognja, se je človeštvo razvilo do današnje podobe. Z uživanjem kuhane hrane se je namreč naš prebavni sistem skrčil, naši možgani pa so se povečali in okrepili, kar je ohranilo energetske potrebe našega telesa na približno enaki ravni. Čas in energijo, ki smo ju prej porabili za prežvekovanje surove hrane, smo odtlej lahko namenili lovu in skrbi za dom.

Ukročeni ogenj skozi poglobljeno, a sijajno berljivo antropološko analizo poveže prehranjevalne navade naših prednikov z današnjimi, s tem pa v novi luči prikaže zgodbo o tem, kako smo lahko postali tako družabna in inteligentna bitja.

Ta knjiga prinaša izvirno nadgradnjo človekovega evolucijskega razvoja ter bo ogrela vsakogar, ki ga zanimajo naši pradavni izvori, saj so ti pripeljali do današnje podobe človeka in njegovega sedanjega prehranjevanja.

Webster-Stratton, Carolyn: Neverjetni učitelji: krepitev socialnih, čustvenih in učnih kompetenc otrok

Praktični priročnik za učitelje in vzgojitelje, ki želijo zgraditi podporno okolje za čustveni in socialni razvoj otrok.

Neverjetni učitelji je izjemno uporabna knjiga, ki združuje teoretična znanja in praktične pristope za delo z otroki v šolskem in vrtčevskem okolju. Namenjena je učiteljem in vzgojiteljem mlajših otrok, starim od tretjega do osmega leta, ki želijo podpreti celostni razvoj otrok in izboljšati učinkovitost vodenja razreda. Knjiga temelji na preizkušenih principih iz serije programov Neverjetna leta, ki so bili dokazano učinkoviti na mednarodni ravni.

Ključna načela knjige:

  • Spodbujanje podpornih odnosov z učenci in starši, ki krepijo zaupanje in sodelovanje.
  • Strategije vodenja razreda, utemeljene na raziskavah, ki učiteljem pomagajo učinkovito upravljati razredno dinamiko.
  • Individualizacija učnih ciljev, prilagojena potrebam in sposobnostim posameznih otrok.
  • Zgodnje vzgojno delo, ki gradi temelje za uspešen akademski in osebni razvoj.
  • Razvoj podpornih mrež, ki povezujejo učitelje in starše pri vzgoji in učenju otrok.
  •  

Knjiga vključuje elemente praktičnega usposabljanja Neverjetna leta – Vodenje razreda za učitelje in kurikuluma Dinozavrova šola, ki pomaga otrokom razvijati socialne in čustvene veščine ter reševati težave. S konkretnimi primeri in uporabnimi smernicami knjiga zagotavlja podporo učiteljem v vsakdanjem delu in spodbuja njihovo zadovoljstvo pri opravljanju poklica.

Strokovnjaki in učitelji, ki so se udeležili izobraževanj na osnovi teh programov, poročajo o pozitivnih spremembah v razredu in izboljšanju odnosov z otroki in starši. Knjiga je tako nepogrešljiv priročnik za vse, ki si želijo ustvarjati podporno učno okolje in prispevati k boljšemu svetu.

Ahačič, Kozma: Stati inu obstati: prvih petdeset slovenskih knjig

Spoznajte prvih petdeset slovenskih knjig, ki so slovenščino utemeljile kot književni in knjižni jezik, in se poglobite v širšo zgodbo njihovih zgodovinskih, družbenih in jezikovnih okoliščin.

Knjiga Stati inu obstati predstavlja vrhunske dosežke slovenskih protestantskih piscev. V besedi in sliki zaobsega na enem mestu zbranih vseh prvih 50 knjig, ki so nas postavile in oblikovale kot Slovence. Primož Trubar, »oče slovenske knjige«, je s Katekizmom in Abecednikom (1550) utemeljil slovenski knjižni jezik. Jurij Dalmatin je s prevodom Biblije Slovence postavil ob bok velikim evropskim narodom. Adam Bohorič je napisal prvo slovnico slovenskega jezika velikega simbolnega pomena, Sebastijan Krelj pa je še izpopolnil pisni jezik.

Poleg osrednjih štirih so v knjigi predstavljeni še Jurij Juričič, Lukež Klinc, Janž Mandelc, Janž Tulščak, Matija Trost, Janž Schweiger, Hieronim Megiser, Andrej Savinec, Felicijan Trubar, Marko Kumpreht in Janž Znojilšek.

V knjigi je pod drobnogledom 50 prvih knjig v slovenskem jeziku, ki jih hranijo knjižnice in arhivi po vsej Evropi. Veliko jih je težko dostopnih, saj nekatere obstajajo samo v 1, 2 ali 3 izvodih. Zdaj so zbrane v eni izdaji, ki jo dopolnjuje več kot 400 izjemnih fotografij, celostranskih in dvostranskih fotografij naslovnic, notranjosti knjig, okrasja platnic in detajlov, ki vam bodo pričarale občutek, da držite knjige v rokah.

Za vse, ki sta vam slovenski jezik in knjiga neprecenljiva vrednota, in za vse ljubitelje zgodovine in kulture.

Coyle, Daniel: Skrivnost sodelovanja: kako delujejo zelo uspešne skupine

Nagrajeni avtor Daniel Coyle, novinar New York Timesa, v knjigi Skrivnost sodelovanja s pomočjo domišljeno izbranih primerov in večletnega raziskovanja pojasnjuje, kaj je tisto, kar ustvari delovno uspešno in trdno skupino. Da bi to ugotovil, je obiskal vrhunska podjetja, kot sta Pixar in Google, se odpravil k zmagovalnim športnim ekipam in trenerjem, k vrhunskim vojaškim specialcem in njihovim poveljnikom, pa tudi na cesto k iznajdljivim tolpam roparjev in njihovim vodjem. Odkril je, da se odgovor skriva v dodelanih pravilih njihove organiziranosti in v številnih podrobnostih njihovega delovanja.

Medsebojno sodelovanje ni nekaj, kar ste, ampak tudi to, kar počnete. Ne glede na velikost vaše skupine ter vaš cilj vas bo Coylova odmevna knjiga Skrivnost sodelovanja seznanila z najpomembnejšimi veščinami za ustvarjanje uspešnega sodelovanja, posameznike pa bo povezala v ekipe, ki lahko skupaj dosežejo izjemne stvari. Avtor s konkretnimi primeri spodbuja sodelovanje, gradnjo zaupanja in pozitivne spremembe v skupinah, ob tem pa ne zamolči zgodb o neuspehih, saj nas opozori na pogoste pasti pri njihovem formiranju in delovanju.

Knjiga Skrivnost sodelovanja ponuja svež pogled na ustvarjanje okolja v skupini, v kateri se bodo posamezniki počutili cenjene in bodo usmerjeni v dolgoročno delovanje za skupen cilj.

Smil, Vaclav: Kako v resnici deluje svet: znanstveni vodič po preteklosti, sedanjosti in prihodnosti

Še nikoli v zgodovini nismo imeli na voljo toliko informacij. Vendar večina med nami še vedno ne ve, kako v resnici deluje svet.

Ta knjiga je poskus zmanjšanja tega primanjkljaja, saj ponuja razlago nekaterih najbolj temeljnih smernic naše resničnosti, ki urejajo in usmerjajo naše preživetje in blaginjo. Te se raztezajo od proizvodnje energije in hrane, prek zakonitosti našega materialnega sveta in njegove globalizacije, do tveganj, ki smo jim resnično izpostavljeni, negotovosti našega okolja in njegove prihodnosti.

Knjiga Kako v resnici deluje svet ponuja prepotrebno soočanje z resničnostjo: preden se lahko učinkovito spopademo s sodobnimi težavami, moramo razumeti njihove mehanizme in dejstva. Poleg teoretičnih razmislekov, ki k refleksiji spodbujajo tudi bralca, to delo temelji tudi na konkretnih prikazih. Beremo lahko na primer, da globalizacija ni neizogibna in nujna (dejstvo, da se 70 odstotkov svetovnih gumijastih rokavic izdela v samo eni tovarni na svetu, je leta 2020 postalo nezaslišano tveganje), pa tudi to, da naša družba kot celota še vedno povečuje svojo odvisnost od fosilnih goriv, tako da so vse obljube o globalnem razogličenju do leta 2050 zgolj pravljica.

Pa vendar avtorjev cilj ni napovedati osupljivo pozitivnih ali depresivnih scenarijev bodočnosti, temveč poskuša najti odgovor na eno najpomembnejših vprašanj našega časa: ali smo nepreklicno obsojeni na propad ali je pred nami svetlejša prihodnost?

Prepričljiva, s podatki bogata in širokopotezna interdisciplinarna knjiga enega vodilnih svetovnih mislecev, prinaša ugotovitve v napakah v obeh skrajnostih mišljenja – tako v optimističnih kot pesimističnih napovedih naše prihodnosti.

Davies, Norman: Izginula kraljestva: zgodovina polpozabljene Evrope

V naših predstavah o Evropi danes prevladujejo predvsem države kot Španija, Francija, Združeno kraljestvo, Nemčija in Francija, pri čemer se ne zavedamo, da so vse te skupnosti razmeroma nova iznajdba. Norman Davies v imenitni knjigi Izginula kraljestva pred nami oživi dolgo pozabljene dežele: Aragonijo, ki je nekoč obvladovala Sredozemlje, veliko kneževino Litvo, nekoč največjo državo v Evropi, staro britsko kraljestvo Alt Clud iz časov, ko še nista obstajali ne Anglija ne Škotska, zapleteno usodo nekdanjih kraljestev Zahodnih Gotov in Burgundov, pa tudi kratkožive državice kot Podkarpatska Rusinija ali Napoleonova Etrurija, ki niso nikoli imele priložnosti, da bi zares zaživele. Norman Davies s knjigo Izginula kraljestva spodkopava naš ustaljeni pogled na preteklost in nas poziva, naj ponovno razmislimo o spodbudah za vzpon in propad narodov.

Kuhar, Špela: Slovenija osebno

Špela Kuhar in Robert Potokar, arhitekta, ljubitelja umetnosti in dobre hrane ter poznavalca Slovenije, rada raziskujeta odkrite in skrite kotičke naše zanimive dežele. V vodniku sta izbrala tiste, ki bi jih sama želela videti ob prvem obisku Slovenije. Zajela sta tudi zanimive arhitekturne dosežke, ob tem pa iskala zgodbe ljudi, ki so strastno sledili svojim idejam, sanjam in jih uresničili v številnih oblikah, od kulinarike do mojstrskega rokodelstva. Vodnik Slovenija osebno je tudi poln zanimivih zelenih kotičkov – še nedotaknjenih, pa tudi tistih, ki so jih ljudje oplemenitili subtilno in z občutkom. Vabljeni na raziskovanje najboljšega, kar Slovenija lahko ponudi!

Puchner, Martin: Kultura: nova svetovna zgodovina

Najnovejša mojstrovina slovitega intelektualca, pisca in profesorja Martina Puchnerja predstavlja zgodbo svetovnih civilizacij kot vznemirljiv preplet mešanja, deljenja in izposojanja. V njej med drugim spoznamo, kako so se umetniške oblike skozi stoletja selile na razne konce sveta in tako proizvedle brezčasne umetnine. Na potovanju skozi antično Grčijo, Ašokovo Indijo, kitajsko dinastijo Tang in številna druga obdobja avtor razkriva vozlišča, ki so spodbudila nastanek kulture in umetnosti ter iz nas naredila ljudi, kakršni smo danes.

V čem je smisel umetnosti? Zakaj bi nam moralo biti mar za preteklost? Čigava je kultura? Človeški rod si že več tisočletij prizadeva razumeti in posredovati dragoceno vednost o delovanju sveta in njegovem bistvu, torej o vprašanjih smisla in pomena našega obstoja, ki se živo odražajo v umetnosti, arhitekturi, religiji in filozofiji. Takšno prizadevanje vsekakor zahteva vključitev uvidov preteklih in drugih sodobnih kultur.

Avtor nam na primerih, ki segajo od Nefretetinega izgubljenega mesta in zlate dobe islama pa do nigerijskega gledališča Woleja Soyinke in modernistične poezije, nazorno prikaže, kako je stik različnih kultur že od nekdaj poganjal umetniško inovacijo, medtem ko je kulturni purizem večinoma zgolj spodkopaval napredek družb.

Puchner v Kulturi na privlačen, utemeljen in briljantno razumljiv način pojasnjuje, kako je kultura že od nekdaj igrala ključno vlogo pri posredovanju znanja, ki spodbuja napredek človeške civilizacije.

Moravec, Dušan: Utrinki spomina

Kot je v javnem voščilu ob njegovi devetdesetletnici zapisal Ivo Svetina, je bil akademik Dušan Moravec »mož, za katerega bi marsikdo rekel, da je‚ mož brez posebnosti‘, saj se nikdar ni želel sončiti v javni pozornosti«. To je še zlasti veljalo za zadnja leta njegovega življenja, ki jih je preživel v družbi knjig ter najožjega kroga sorodnikov in prijateljev. Malokdo je vedel, da je v samoti pisal avtobiografijo, v kateri se je ozrl na svoje poklicno in zasebno življenje. Bil je soustanovitelj in prvi dramaturg MGL, ustanovil je knjižno zbirko Knjižnica MGL, ki obstaja še danes. Leta 1962 je prevzel vodenje Slovenskega gledališkega muzeja in ga usmeril v raziskovalne vode. Leta 1975 se je upokojil, vendar raziskovalnega dela ni prekinil. V knjigi Utrinki spomina odstira različne vidike svoje ustvarjalne poti, poroča o sopotnikih s področja literature in gledališča ter pronicljivo komentira umetnost in družbo neke dobe.

Godec, Andrej: Potovanje v svet snovi. Učbenik za kemijo za srednje strokovno in poklicno tehniško izobraževanje

Mežnar, Polona: Potovanje v svet snovi. Zvezek za utrjevanje za kemijo v srednjem tehniško strokovnem in poklicno tehniškem izobraževanju

Ciglenečki, Slavko: Pólis Norikón: poznoantične višinske utrdbe med Celjem in Brežicami

Leksikon slikarstva : A-Ž, uredil Drago Bajt

Viri opisov:  amazon.com, beletrina.si, buca.si, emka.si, fmf.uni-lj.si, galarna.si, goga.si, malinc.si, matrix-music.com, miszalozba.com, primus.si, pzs.si, sanje.si, zalozba-chiara.si, zalozba-pivec.si