KNJIŽNIČARKI PRIPOROČATA
Baricco, Alessandro: Svila
Svila (1996), Bariccov četrti roman, je sprva sicer naletel na mešane odzive kritikov: očitali so mu, da je »preveč berljiv«. Toda v širši javnosti je bil roman deležen nesporne naklonjenosti, leta 2007 ga je režiser François Girard prenesel tudi na filmsko platno.
V Svili se srečamo z vsemi značilnostmi Bariccove pisave: z muzikalnostjo govorice, z zgodbo, ki kljub natančni umestitvi v zgodovinski okvir ostaja pravljično neulovljiva, z lapidarno, a psihološko prepričljivo začrtanimi liki in zlasti z neizmerno avtorjevo pozornostjo do sloga. Knjiga v svojih ključnih poglavjih spominja na zbirko haikujev – kratkih poetičnih zapisov, kjer razlago nadomestijo asociacije, dialog med protagonisti skrbno izbran niz podob iz zunanjega sveta, občutek patosa in obžalovanja pa nežna melanholija ter naklonjeno razumevanje vsega, tudi drugačnosti.
Svila je roman, h kateremu se je kljub njegovi navidezni preprostosti mogoče vračati znova in znova: »bela glasba«, v katere belini se združujejo vse barve vidnega spektra.
Vidmar, Janja: Tretja možnost
Napet triler z intimno zgodbo dveh posameznikov in mednarodnimi razsežnostmi, ki daleč presegajo slovenske okvire. Dogajanje je postavljeno v 90-ta, v Köln, Aachen, Maastricht in Srebrenico.
Razvpit, razvraten nemški odvetnik, strokovnjak kazenskega prava pri štiridesetih, prepojen z alkoholom in kokainom ter obdan z priložnostnimi ljubicami, ob samomoru najboljšega prijatelja, nekdanjega pripadnika Modrih čelad v Srebrenici, sprva ne občuti ničesar. Toda po naključju v istem času šestnajstletna begunka iz Srebrenice v bližini Kölna edina preživi prometno nesrečo. Odvetniku dodelijo skrbništvo nad mladoletnico in po začetnem konfliktnem odnosu med njima se skozi dekličine reminiscence razkrivajo okoliščine, ki so v letih 92-95 privedli do usodnega srebreniškega genocida. Hkrati odvetnik skozi prijateljevo poslovilno pismo in dnevniške zapiske razbira vzroke taistega pokola in v njem počasi zori misel na maščevanje. Odnos z varovanko ga privede do pretresljivega spoznanja, da mu šestnajstletna begunka pomeni edino bližino, ki jo je zmožen vzpostaviti. Na drugi strani deklica prepozna, da je varuh zanjo tvegal več kot kdor koli in da pomeni varnost, ki je ni še nikoli občutila. Po oddaji nemške televizije, v kateri mladoletnica nehote razkrije finančne malverzacije s humanitarnimi sredstvi in odnos Nemčije do beguncev, v odvetniku dozori tvegana odločitev: z dekletovo pomočjo kazensko ovadi generala in poveljnika nizozemskega bataljona v Srebrenici zaradi opustitve pomoči ter zapustitve slabotnih oseb.
Knjiga bralca vrtoglavo popelje v svet umazanih gospodarskih in političnih intrig vse do presenetljivega konca. Roman za odrasle je v resnici nadaljevanje velike uspešnice Janje Vidmar, Princeska z napako.
Knjiga temelji na raziskovalni nalogi iz študijskih časov soavtorja Grivića, tako je pravno utemeljena in realistična tudi rešitev, ki jo roman, preko instituta kazenske ovadbe, ponuja.
KNJIGA MESECA
Mednarodni dan bele palice praznujemo 15. oktobra. Leta 1970 ga je razglasila Mednarodna zveza slepih.
Čander, Mitja: Slepec
Roman govori o moškem srednjih let, ki je v skladu z medicinsko definicijo slep, čeprav ima še vedno pet odstotkov vida. Slepec se nikakor nima za slepca, ampak za normalnega človeka. Roman govori o njegovih frustracijah in boju za lastno dostojanstvo, pa tudi o stereotipih družbe v odnosu do invalidnosti. Kategorija slepote pa ni obdelana zgolj na individualni ravni.
Roman se razpre tudi v družbeno oziroma politično dimenzijo in se preizprašuje, kaj je pravzaprav danes družbena vizija in kaj njeno nasprotje. Tako lahko rečemo, da smo priče netipični obdelavi dobro znanega motiva, ki ga umetnost tradicionalno obravnava na moralistični način- slepota je enkrat kazen za grehe, drugič maska jasnovidnost. Roman govori o naši sedanjosti, spisan je v hitrem tempu in s številnimi dialogi, v katerih se artikulirajo raznotere jezikovne lege sodobne družbe. Romaneskni prvenec esejista in urednika bo za marsikoga presenečenje.
NOVOSTI
LEPOSLOVJE
Cvetko, Jerca: Padam na besede
40-letna Iris je tako vpeta v stresno kariero napovedovalke na prireditvah, da se ne zmeni za tiktakanje svoje biološke ure. Ko jo zapusti dolgoletni partner, se ji življenje obrne na glavo. Najame garsonjero in si skuša postaviti življenje v red. Na predlog prijateljice si naredi Tinder profil in začne hoditi na zmenke, ki pa so vedno bolj bizarni. Nekaj usodnih naključij jo pripelje v čudovito brunarico na periferiji, v kateri se počuti kot doma. Kakšno je življenje, ki si ga želi tu začeti? In s kom? Kdo je skrivnostni kipar, ki je postavil brunarico? Preverite v vznemirljivem romanu, ki vam bo povrnil zaupanje v ljubezen!
Kleč, Milan: Sončni zahod
Zbirka kratkih zgodb je izšla ob 70. rojstnem dnevu avtorja, ki sodi med najbolj plodovite in nagrajevane sodobne slovenske literarne ustvarjalce.
V uvodu v svojo novo zbirko Milan Kleč pojasnjuje: »Občutek je dober, četudi sem prepisal naslov. Da ponovim, vsi naslovi zgodb so od Borisa Gaberščika, od mojstra. Neverjetno je, da sem zadrhtel, čim sem ga zapisal, s čimer hočem povedati naslednje. Kot da hkrati ugotavljam, zakaj sem se zadnja leta branil pisanja. Preprosto, prav zaradi tega drhtenja. Meni je šlo po pravici rečeno vedno močno na živce, saj kdo pa sem jaz, da bi nekaj vzdihoval in se sploh navduševal in se obenem morda počutil, kot da objemam cel svet. Prijetni občutki, ni kaj, ko ti je vse na dlani, ko zadrhtiš, ko te objame navdušenje, ko si preprosto v redu. Takšen, kot bi moral biti vsak trenutek.«
Maležič, Jedrt: Dvoliki
Dvoliki so zataknjeni v okoliščine, ki jih dojemajo, kot da se dogajajo samo njim. Pogostokrat gre za ljudi v življenjskem obdobju, ko resno razmišljajo, da je nastopil pravi čas, da si uredijo eksistenco. To jim povzroča še dodatno in nezavedno stisko, ki se kaže v različnih oblikah, kot je otročja zagledanost v morebitno partnerko, nevrotično vzgajanje mlajših ljubimcev, iskanje svojega mesta v hierarhiji pivskih prijateljev, razpetost med ugajanjem tako družini kot oblastnemu šefu, in podobno. Na neki način si izmišljujejo strategije načinov preživetja, bodisi s samoprepričevanjem, potapljanjem v preganjavico, ponovnem obisku prostora nekdanje travme, predvsem pa z nezavednim prelaganjem odgovornosti za lastna dejanja in občutke na druge. Dvoliki se ne zavedajo, da se je treba za dosego odraslosti in notranje pomirjenosti včasih čemu tudi odreči, sprejeti napake in nepopolnosti drugega, predvsem pa priznati lastne.
Zgodbe na strukturno spreten in slogovno iskriv način podajajo zapletena psihološka stanja, umeščena v zgolj en trenutek iz vsakdana, iz katerega pa lahko vseeno, predvsem zaradi pomenljivih detajlov, dobimo celostno sliko o življenjih protagonistk in protagonistov vse do njihovih otroških let. Jedrt Maležič je do svojih literarnih junakov nepopustljiva. Ne odpušča jim, ne boža jih v smeri dlake, ne sočustvuje. Znajti se morajo sami, kajti le tako bodo enkrat tudi dozoreli. Brez bergel, brez pocukranega pomilovanja.
Möderndorfer, Vinko: Odštevanje: roman o času in poti
Roman Odštevanje Vinka Möderndorferja je roman o poti in času, ki sta potrebna, da človek spozna vsaj del resnice o sebi, o svojih koreninah in o družbenem času, v katerega smo bili rojeni. Zgodba romana je postavljena v leto 1998, ko smo kot družba že zapustili nekdanji politični in ekonomski sistem, novega pa še nismo povsem začeli živeti; v njenem središču je moški srednjih let, ki z najstniško hčerko potuje na prvo srečanje z očetom. Seveda pa v tej sugestivni, zelo osebni pripovedi ne gre zgolj za srečanje med očetom in sinom, ampak za pogled vase, za odkrivanje skrivnosti, razpiranje preteklosti, za brskanje po spominih, v katerega se vpletajo domneve, sumničenja, samospraševanja.
Vinko Möderndorfer v romanu Odštevanje mojstrsko preplete različne literarne pisave v poetični, a vendar stvaren in iskren pripovedni kalejdoskop, poln miselnih zasukov, ki bogatijo čustveni svet protagonistov, bralcu pa nudijo širši pogled na čas in ljudi.
Möderndorfer, Vinko: Zvezda, žlica in ura
Neimenovana protagonistka romana se po mamini smrti z majhnim sinom vrne v stanovanje, v katerem je preživela velik del svojega otroštva in mladosti. Zgolj za eno noč se želi vrniti v pretekli čas in ga pogledati tudi z očmi pokojnih sorodnikov. Dejansko dogajanje romana je en dan, a ker so mehanizmi vračanja spomina nepredvidljivi, se ji (in s tem tudi bralcu) v stanovanju začne odpirati neslutena, razgibana in tragična usoda treh generacij njene družine od prve svetovne vojne do približno osemdesetih let 20. stoletja. Družino je zaznamovalo predvsem krivično preganjanje protagonistkinega dedka. Ob opisi konkretnih zgodovinskih dogajanj, si avtor zastavlja vprašanja o naravi spomina in resnice. Kaj od vsega, česar se spomnja, je res in kaj je le plod njene domišljije? Je preteklost s svojimi realnimi dejstvi dosegljiva spominu? In kako nas zaznamuje čas, ki ga nismo živeli mi, temveč naši predniki?
Roman Zvezda, žlica in ura je drugi del trilogije, ki jo je avtor začel z romanom Odštevanje. Obe deli pa se bereta tudi kot samostojni celoti.
Austen, Jane: Prepričevanje
Roman Prepričevanje je zadnje dokončano delo Jane Austen. Velja za »pravljični« ljubezenski roman avtorice – glavna junakinja je s strani svoje okolice necenjena, je bolj kot ne siva miška; čedni mladenič, ki se pojavi na sceni, se na videz bolj zanima za očitne čare drugih deklet, Musgrovovih sestra; na koncu, ki je seveda srečen, pa ugotovi, kaj je nekoč že izgubil, in začne to neizmerno ceniti. Austenova je roman napisala med avgustom 1815 in avgustom 1816, ko je že bolehala za boleznijo, ki je julija 1817 prekmalu končala njeno življenje. Posledično je imela manj časa za zanjo tako značilno skrbno obdelavo besedila, ki pa je tudi nekoliko krajše. Nikoli ni dočakala izdaje, do katere je prišlo v letu po njeni smrti, roman pa je izšel skupaj z romanom Northangerska opatija. Naslov Prepričevanje je izbral njen brat, Henry Austen, ki je napisal tudi uvodnik k izdaji, v katerem je z razkritjem pisateljičine identitete, biografije in bibliografije počastil spomin nanjo. Anne Elliot je druga od treh hčera domišljavega in snobovskega plemiča sira Walterja, ki je zaradi pretiranega zapravljanja prisiljen oddati svojo podeželsko hišo in se preseliti v Bath, da bi lahko tako odplačal svoje dolgove. Osem let pred začetkom zgodbe je Anne bila kratek čas zaročena z mornariškim častnikom Frederickom Wentworthom, toda družinska prijateljica in zaupnica, lady Russell, jo je prepričala, da bi poroka s takšnim človekom bila nerazumna, mlada in neizkušena Anne pa jo je sicer poslušala in prekinila zaroko, vendar nikoli ni prenehala obžalovati svoje odločitve. Po spletu okoliščin se Anne in Frederick ponovno srečata.
Benedict, Marie: Skrivnost Agathe Christie
Enajstdnevno izginotje Agathe Christie je eno največjih skrivnosti literarne zgodovine. Agatha Christie je svetovno znana avtorica kriminalnih in detektivskih romanov. Malo ljudi pa ve, da ji je poleg mojstrskega pisanja in ustvarjanja nepozabnih zgodb, v katerih do konca ne uganemo, kdo je storilec, decembra 1926 uspelo za enajst dni izginiti. Še danes ostaja nepojasnjeno, kaj je res in kaj ne, kje je bila ves ta čas. Pa tudi, ali je bila za izginotje res kriva izguba spomina? Kakšno vlogo je pri tem igral njen nezvesti mož, ki mu je bil vedno manj všeč njen pisateljski uspeh, in kaj je prikril preiskovalcem. Decembra 1926 Agatha Christie nenadoma izgine. Preiskovalci najdejo njen avto ob robu globokega, temačnega ribnika, v njem njen krznen plašč – nenavadno za zelo hladno noč. Njen mož, veteran prve svetovne vojne, in njena hči, ne vesta, kje je. Preiskovalci ob velikem zanimanju medijev sprožijo veliko iskanje znane pisateljice. Enajst dni pozneje se nenadoma pojavi. Enako skrivnostno, kot je izginila. Brez pojasnila za svojo odsotnost. Do danes nihče ne ve, kaj natančno se je takrat zgodilo Marie Benedict je zapisala verjetno zgodbo. Tudi z verjetnim zaključkom: Poskrbela pa je, da je branje ves čas napeto in polno preobratov. To ni roman Agathe Christie, je pa roman o Agathi Christie, o katerem boste razmišljali še potem, ko boste odložili knjigo.
Benedict, Marie: Gospa Einstein
Mileva Marić je bila vedno nekoliko drugačna od drugih deklet. Medtem ko so se mladenke njenih let poročale, je ona raje začela študirati fiziko na elitni univerzi v Zürichu, kjer so med študenti le moški, ki verjamejo, da so boljši od nje. Vendar Mica, kot ji pravijo njeni najdražji, dobro ve, da je zanjo matematika veliko lažja pot kot poroka. Potem pa se začne zanjo zanimati njen sošolec Albert Einstein in njen svet se obrne na glavo. Njuna zveza postane partnerstvo uma in srca, vendar je v zakonu morda prostor le za enega genija. Slikovit in fascinanten roman o izjemni ženski, ki se je poročila in delala z enim največjih znanstvenikov v zgodovini, nam ponuja vpogled v življenje zanimive genialke, na katero je padla ogromna senca njenega moža.
Debré, Constance: Play boy
Constance Debré (1972) je v zadnjih letih s svojimi kratkimi romani (Play boy, Love me tender, Nom, Offenses) dodobra razburkala francosko literarno sceno. Čeprav Play boy (2018) strogo gledano ni njen prvenec, pa ga tako obravnava, saj označuje popolnoma novo življenje, kakršnega je začela živeti po štiridesetem letu. Na pragu srednjih let naredi radikalen rez, opusti stabilno odvetniško službo, moža, in na svobodo spusti dolgo tlečo ljubezen do žensk. Preskusi jo v vseh odtenkih, od plašnega prvega spoznavanja do erotično bogatih doživetij. Pri tem za ženske nima izbranega okusa, od prve ljubimke, starejše od sebe, poročene in z otroki, do precej mlajše, hčere družinskega prijatelja. Razmerja so večinoma negotova, zvez se prejkone naveliča, kar ve že vnaprej. Njeno mamilo so negotovost, kaotičnost, nepredvidljivost, ki jih je navajena iz časa odraščanja ob narkomanskih, čeravno visoko situiranih starših. Njena levitev pa se neredko zatika ob pomislekih očeta, moža, ki ji prepreči stike s sinom, in ob nesproščenih ljubimkah. Debré je politično nekorektna, arogantna, s skorajda že nastopaško razčiščenimi protislovji, prezirljivo nastrojena do svoje družine in hkrati ponosna na aristokratsko in visoko meščansko poreklo s kar nekaj zvenečimi imeni (oče znan novinar, stari oče prvi premier v de Gaullovi vladi, praded ustanovitelj moderne pediatrije v Franciji). V kratki, a spretno zgoščeni pisateljski gesti izvemo marsikaj o družinskem ozadju, deležni smo nekaj vpogledov v odvetniško delo in odnos do obtožencev, ki jih zagovarja, toda basso continuo je iskanje erotičnega in ljubezenskega absoluta, in zdi se, da vsako razmerje, ki ji ga za korak približa, hkrati fraktalno odpira nove meandre nedoseženega.
Fortier, Dominique: V nevarnem objemu morja
Zgodba govori o slikarju iz 15. stoletja, ki objokuje prezgodnjo smrt svoje neuslišane ljubezni in se zateče v samostan imenovan Gora svetega Mihaela. Samostan leži na otoku na severozahodni obali Francije. Kip svetega Mihaela, postavljen na vrhu opatske cerkve, se dviga 157 metrov nad obalo. Gora svetega Mihaela je bila na vrhuncu svojega obdobja najbolj znana po svoji neverjetni knjižnici, imenovali so jo tudi gora knjig. Glavni junak straši naokoli po samostanu, dokler mu menihi ne dodelijo naloge prepisovanja rokopisov, čeprav je nepismen. To delo ga ozdravi in samostanska knjižnica preraste v čudovito mesto knjig, še pred izumom tiskarn.
Galgut, Damon: Obljuba
Knjiga je prejela Bookerjevo nagrado za leto 2021. Nebo se zdi gromozansko in prazno, v njegovi sredici pa močna srkajoča težnost. V epohalni romaneskni snovi Damona Galguta nas srečata silovit preplet intimnih dram, ki vzhajajo v razsežje antičnega mita, in temno srce države, ki s politiko apartheida vrisuje globoke gube nepomirljive bolečine.
García Márquez, Gabriel: Ljubezen v času kolere
Roman Ljubezen v času kolere je brž po izidu (1985) v latinskoameriškem prostoru dosegel izredno odmevnost in prva naklada milijon izvodov je bila v hipu razprodana.
García Márquez je roman označil kot »pripoved o moškem in ženski, ki se neizmerno ljubita, a se ne moreta poročiti pri dvajsetih, ker sta premlada, vendar tudi ne pri osemdesetih, ker sta prestara«. Zgodba je postavljena na prelom devetnajstega stoletja v dvajseto v mestece ob karibski obali v času pustošenja kolere. Celoten roman prežema nostalgičnost, živopisnost, pa tudi dobrohoten humor. S svojim mojstrskim slogom pisanja, polnim življenjske moči in poezije, nas pisatelj prepriča, da roman prebiramo vedno znova in znova.
Gregorio, Roberta: Čarobna papirnica v Amalfiju
Livijino prijateljico Carolino zapusti velika ljubezen Bernardo, lastnik papirnice v Amalfiju. Carolina priseže, da ne bo nikoli več spregovorila z njim, in partnerja najde v slaščičarju Aldu. Toda Bernardo se vrne in se hoče pobotati, vendar ga Caroline zavrne, saj se boji, da bi jo spet razočaral. Hkrati pa si noče priznati, da njeno srce še vedno hrepeni po njem.
Gurnah, Abdulrazak: Paradiž
Paradiž Abdulrazaka Gurnaha je temeljno delo Nobelovega nagrajenca za književnost 2021. Je večplastna, lepa in nenavadna umetnina. Roman je bil nominiran tako za Bookerjevo nagrado kot za nagrado Whitbread za leposlovje.
Jusufa oče pri dvanajstih letih proda, da bi odplačal dolg. Iz preprostega življenja na afriškem podeželju je deček pahnjen v vrtinec predkolonialne vzhodne Afrike, v spone vznemirljivega sveta, ki ga zaznamuje krhka in zapletena družbena hierarhija. Iz humusa izjemne pisave izraste saga, ki slikovito portretira Afriko na robu sprememb in prispeva ganljiv premislek o svobodi in izgubi nedolžnosti.
Katsamá, Eléni: Gorila na luni
V Gorili na luni grške avtorice Eléni Katsamá spremljamo odraščanje trinajstletne Marie, ki živi na grškem otoku, kjer je vsakodnevnost prepredena s fantastiko in zgodovino, individualnost pa z družinskostjo in družbenostjo.
Mojstrsko izpisano, presenetljivo in humorno besedilo, ki, podobno kot glavna junakinja romana, »vidi lepoto, skrito na najbolj nemogočih mestih«, s prvinami kriminalke in pustolovskega romana pripoveduje o tem, kako kratek in hkrati dolg je korak v odraslost ter kako težaven in obenem izjemen je.
Lawson, Mary: V zadnji svetlobi dneva
Trojica protagonistov, trojica tragedij. Clara pogreša uporno starejšo sestro, ki je po sporu z materjo pobegnila neznano kam. Obupano iskanje ne prinese sadov. Prišlek Liam, pravkar razvezani samec, se vseli v sosednjo hišo. Ostarelo Elizabeth obseda dejanje, ki se je zgodilo tri desetletja tega in je razparalo platno dveh družin.
Elegantno urezana tiha drama, nominiranka za Bookerjevo nagrado, se mehko prepleta in se s primesmi ironije in humorja izčisti v vrhunsko psihološko portretiranje.
Rooney, Sally: Intermezzo
Koliko lahko v življenju prenesemo, ne da bi se zlomili? Globoko ganljiva zgodba o ljubezni, družini in žalovanju izpod peresa ene najpomembnejših pisateljic sodobnega časa.
Peter in Ivan Koubek na videz nimata veliko skupnega, razen tega, da sta brata. Peter je pri svojih poznih tridesetih letih uspešen odvetnik, ki mu očitno nič ne pride do živega. A po očetovi smrti si spanje vse pogosteje lajša z umetnimi substancami in se obenem vse bolj zapleta v odnosu z dvema zelo različnima ženskama, svojo večno prvo ljubeznijo Sylvio in študentko Naomi, za katero je življenje ena sama šala.
Dvaindvajsetletni Ivan je izredno nadarjen šahist in pravo nasprotje svojega starejšega brata. Zadržani fant, ki se že od malega v družbi nekako ne znajde, v prvih tednih po očetovem pogrebu spozna Margaret, starejšo žensko, ki se prav tako spopada s težavno preteklostjo, in njuni življenji se čez noč prepleteta.
Schröder, Alena: Pri vas je vedno tako nenavadno tiho
Roman Pri vas je vedno tako nenavadno tiho, ki se dogaja v dveh časih, prinaša ganljivo zgodbo o odnosu med materjo in hčerjo, v katerem je ogromno neizgovorjenega, in njuni želji, da o tem končno spregovorita.
Evelyn Borowski ima vse, o čemer je sanjala. Dom z vrtom, skrbnega moža in hčer Silvio, za katero sta se dolgo trudila. Vseeno ni srečna. Pogreša delo v bolnišnici, v malem Idlingenu je osamljena.
Leto 1989, mnogo let kasneje. Triintridesetletna Silvia Borowski se z ukradenim polom odpravi iz zahodnega Berlina v rodno mestece na jugu Nemčije. Poleg nje v košari spi njena nekaj tednov stara dojenčica Hannah. Silvia je sita življenja v kreuzberškem skvotu, hčerkin oče noče imeti ničesar z njima, zato se odloči, da se bo vrnila domov k mami. V rodnem kraju jo čaka vse, od česar je pred mnogimi leti zbežala. Mama, ki ji Silvia marsikaj zameri, očetov grob, ki ga še ni obiskala, sošolka, ki ji je grenila otroštvo …
Bo Silvii ali novorojeni vnukinji uspelo odtajati na videz ledeno srce Evelyn Borowski, upokojene zdravnice, ki prikriva kar nekaj družinskih skrivnosti?
Skeslien Charles, Janet: Pariška knjižnica
Odile se leta 1939 uresničijo sanje in dobi zaposlitev v priznani Ameriški knjižnici v Parizu. Toda druga svetovna vojna prinese krute spremembe tudi med knjižničarji. Odile se pridruži odporniškemu gibanju, vendar naredi usodno napako … Leta 1983 je Lily najstnica iz Montane, ki stke zanimivo prijateljstvo s skrivnostno sosedo Odile. Zgodba temelji na resničnih zgodbah knjižničarjev, ki so med drugo svetovno vojno reševali knjige in vplivali na usode ljudi.
Tiago-Stanković, Dejan: Zamalek: roman o kismetu in posthumnem življenju
Zamalek je roman o kismetu, arabski besedi za usodo, in posthumnem življenju. Vešče napisana zgodba, ki izvije iz pripovedi priseljenke Arne, se odvija sredi Kaira, v elitni četrti Zamalek.
V romanu ne spoznavamo samo prepletenih usod Kairčanov najrazličnejših stanov, verskih in drugih običajev, temveč postaja na trenutke glavni junak kar mesto samo. »Če se je o Aleksandriji najlepše razpisal Lawrence Durrell, potem je v Zamaleku na podoben način skozi vznemirljive usode svojih junakov in nenavadne trenutke njihovih življenj Kairo ovekovečil Dejan Tiago-Stanković,« je o romanu dejal Goran Marković, avtor uspešnice Beograjski trio.
Child, Lee: Potezna šibrovka
Nikoli ne pozabi, nikoli ne oprosti. To je standarden postopek delovanja Jacka Reacherja. In Francis Xavier Quinn je bil najslabši človek, ki ga je sploh kdaj srečal. Naredil je stvari, ki se jih nikakor ne da oprostiti. Zato je bil Reacher vesel, da je vedel, da je mrtev. Dokler ga ni videl živega, kako se je v limuzini pripeljal pred bostonsko simfonično dvorano. Nikoli se ne opravičuj. Nikoli ne razlagaj. Ko je Reacher priča brutalnemu poskusu, da bi na kampusu v Novi Angliji ugrabili prestrašenega mladega študenta, vzame zakon v svoje roke. Konec koncev je to njegov način. Samo da tokrat umre nek policist in Reacher ne ostane na prizorišču zločina, da bi karkoli razlagal. Ali je izgubil smisel za to, kaj je prav in kaj je napačno? Samo zato, ker je tokrat osebno?
Elliot, Kendra: Tišina
Posebna agenta FBI Ava McLane in Mason Callahan se znajdeta v začaranem krogu, ko preiskujeta umor izmaličenega moškega trupla. Našli so ga v domači kopalni kadi. Kako je pokojnik povezan z grožnjo o bombnem napadu na poslopje sodišča? Kako je povezan s streljanjem na organe pregona, ki so se zbrali, da bi zaščitili ljudi? In še, kako je s streljanjem na organe pregona pri sodišču povezana Jayne, sestra dvojčica agentke Ave McLane? Kdo sta v resnici umorjeni moški in napadalec? Bomo izvedeli? So v igri le blodnje iztirjenega policijskega obveščevalca? Na vsa ta vprašanja odgovori pisateljica Kendra Elliot v zanimivi knjigi Tišina.
Gerritsen, Tess: Prisluhni mi
V napetem in iskrivem trilerju priljubljene pisateljice kriminalistka in patologinja preiskujeta brutalni umor s strašnimi posledicami, medtem pa neustrašna mati prve od njiju vtika nos v skrivnosti, na katere naleti sama.
Bostonska kriminalistka Jane Rizzoli in patologinja Maura Isles se srečata z novim zapletenim primerom, polnim nepričakovanih preobratov. Nekdo iz nepojasnjenega razloga kruto pokonča priljubljeno medicinsko sestro. V drugi zvezni državi je pred devetnajstimi leti v nerazrešenem primeru okrutna smrt doletela mlado profesorico. Sta umora povezana? In če sta – kako? Da bo mera polna, Janina mama Angela na lastno pest vohlja po sosedskih skrivnostih in se izpostavlja nevarnosti.
Gibney, Patricia: Pogrešani
Opuščena stavba sv. Angele buri duhove v Ragmullinu in njegovi okolici. Zdi se, da jo bodo končno pričeli obnavljati, z njo pa pokopali doslej nikoli razkrite skrivnosti. Vendar pa umor za umorom inšpektorico Lottie Parker pripelje za zidove nekdanje ustanove za sirote, nesojenih mamic in upornih dečkov. Načrti za obnovo se ustavijo, kar povzroči nemalo nejevolje pri tistih, ki so z njo nameravali zaslužiti. Umorom pa ni videti konca. Morda bo Lottie ob razkritju morilca uspelo razrešiti tudi skrivnost, katero skrbni hrani v rumeni mapi na dnu svojega predala v službi. Njene vsebine pa ne poznajo niti njeni sodelavci. Napeta kriminalka, ki poglavje za poglavjem razkriva nove skrivnosti. V angleškem jeziku je Patricia Gibney izdala še več primerov Lottie Parker, ki se ob službi spopada še s tremi najstniki v domači hiši. Avtorico, ki jo je k pisanju prignala prezgodnja smrt moža, odlikujejo zapleti in krajša poglavja, ki pritegnejo k branju do zadnje vrstice.
Nesbø, Jo: Krvava luna
Krvava luna je že trinajsta knjiga iz zelo uspešne serije o Harryju Holeju. V njej se trmasti policijski inšpektor, ki genialno razpleta zgodbe in se obenem nenehno bori z lastnimi demoni, vrača v odlični formi.
Hole živi v Los Angelesu, zapit in brez denarja. V lokalu blizu doma spozna postarano igralko Lillian, ki mehiškemu kartelu dolguje milijon dolarjev in Holeja vplete v svoje težave. Ravno takrat na Norveškem izgineta mladenki, ki sta se pustili vzdrževati bogatašem. Čez nekaj tednov ju najdejo mrtvi, glavni osumljenec je milijonar Markus Røed, ki se je kratkočasil z obema. Røed si želi čim prej oprati ime in najame Holeja. Harry ga ne more zavrniti, saj potrebuje denar za Lillian. Z ekipo odsluženih nekdanjih sodelavcev se tako odpravi po sledi motenega, vendar premetenega morilca.
Rollins, James: Zadnja prerokba
Kaj če bi lahko z bio-inženiringom ustvarili naslednjega velikega svetovnega preroka: naslednjega Budo, Mohameda ali Jezusa? Bi prišlo do drugega vstajenja ali pa bi sprožilo verižno reakcijo s katastrofalnimi posledicami?
V Washingtonu, D.C., na rokah poveljnika Graya Piercea pod streli ostrostrelca umre brezdomec. Smrt razkrije še večjo uganko. V dlani mrtveca leži krvav kovanec, antični predmet iz časa grškega oraklja v Delfiju. Ukraden predmet iščejo tudi kruti zasledovalci, Gray Pierce pa odkrije, da je kovanec ključ za razkritje zarote, katere začetek sega v čas hladne vojne in ki ogroža osnovne temelje človeštva.
Mednarodni skupini znanstvenikov, znanih kot Jasoni, uspe odkriti, da nasprotna stran s pomočjo bio-inženiringa avtističnih otrok, ki kažejo posebne sposobnosti – matematični in statistični geniji, briljantni konceptualni umetniki – v upanju na ustvaritev svetovnega preroka za novo tisočletje snuje nekaj večjega in veliko bolj zastrašujočega. Z manipulacijo naj bi poskrbeli za novo ero globalnega miru, toda pod njihovimi pogoji.
Na drugi polovici sveta se v bolnišnični sobi zbudi moški. Ne spomni se, kdo je, ve le, da je zaprt v podzemni raziskovalni center. Ob pomoči treh nenavadnih otrok mu uspe pobeg čez gorsko in radioaktivno pokrajino, sledijo pa jim divji lovci iz istega laboratorija. Toda njegov cilj ni pobeg. Niti preživetje ne. V poskusu preprečitve zarote, ki naj bi z obličja zemlje izbrisala četrtino svetovnega prebivalstva, mora žrtvovati vse. Tudi otroke, ki so ga rešili.
Dva moška morata tekmovati s časom od starodavnih grških templjev do bleščečih mavzolejev, od indijskih slumov do z radioaktivnostjo prežetih predelov Rusije in rešiti skrivnost, ki sega v čas prvega znanega oraklja v zgodovini – grškega oraklja v Delfih.
Toda vprašanje ostaja: bo preteklost dovolj, da reši prihodnost?
Schepp, Emelie: Zaznamovani za vse življenje: kriminalni roman
Soproga najde truplo Hansa Juhléna, vodje za azilska vprašanja na Uradu za priseljevanje. Okrožna tožilka Jana Berzelius, mlada, drzna, lucidna, a čustveno hladna zastopnic zakona, se znajde za krmilom preiskave. Seznam osumljencev se vztrajno daljša, a le kam umestiti nepričakovane otroške prstne odtise na kraju zločina? Nekaj dni pozneje preiskavo zatrese najdba trupla ustreljenega dečka, ki postane osrednji osumljenec. Umrli deček je nespregledljiv košček sestavljanke; če tožilka pride enigmi do dna, bo razumela nenavadne tetovaže na svojem vratu. V želji raziskati svoje zgodnje otroštvo, odeto v skrivnost, se preiskave loti na lastno pest.
Tadel, Boštjan: Četrta generacija
V petek, 18. maja 2018, dva tedna in dva dni pred volitvami, Slovenija doživi šok. Nacionalistično-fundamentalistični radikalci ugrabijo pet levih aktivistov. Zagrozijo z njihovo usmrtitvijo, če vse politične stranke ne privolijo v neuresničljive zahteve.
Policija tekmuje s časom do izteka ultimata. Kmalu se izkaže, da so družinski člani vodilnega levega in desnega kandidata osebno vpleteni v dogajanje skozi štiri generacije. Njihove ljubezenske zgodbe in soočanja z zgodovino razkrivajo, kako iskreno in z najboljšimi nameni delujejo smrtni sovražniki.
Tolkien, J. R. R.: Silmarillion
Temeljno besedilo Tolkienovega Srednjega sveta in kultni predhodnik Gospodarja prstanov.
Pred Gospodarjem prstanov je bil … Silmarillion. Kompleksno grajena mitologija in svojevrstna predzgodba o ustroju Srednjega sveta oziroma Arde se je v domišljiji očeta sodobne fantazijske književnosti J. R. R. Tolkiena porajala že ob zaključevanju Hobita. A na željo svojega založnika se je Tolkien, še preden je bil Silmarillion končan, posvetil povesti o tretji dobi, ki je nato prerasla v Gospodarja prstanov. Obsežna, petdelna kronika Arde je tako čakala na boljše čase in prvo objavo doživela šele po Tolkienovi smrti, ko je njegov sin zbral in uredil očetova besedila.
Knjiga, ki jo je avtor sam štel za neločljivi del svoje osrednje mojstrovine, je bila v slovenščino že prevedena, novi prevod Sergeja Hvale pa bo lastna imena in poimenovanja poenotil s posodobljenim prevodom Hobita in pravkar izdanim prevodom Gospodarja prstanov.
Benway, Robin: Daleč od drevesa
Z ameriško nagrado za književnost in vrsto drugih priznanj ovenčan roman o samoodkrivanju, izgubi in ranljivosti, a tudi ljubezni.
V njem Robin Benway poveže tri nadvse različne mladostnike in s tankočutno prodornostjo razplasi pojem družine. S protagonisti Grace, Mayo in Joaquinom ob boku se soočimo z občutki nezadostnosti, zapuščenosti in izdaje.
Kako najti družino, kako jo obdržati in jo, ne nazadnje, resnično (vz)ljubiti?
Březinová, Ivona: Vpij potiho, brat
Jeremiáš je samosvoj. Živi v svetu strogih pravil, v svetu, v katerem ima vsak dan v tednu svojo barvo, kosi kruha pa so nujno okrogli. S svetom, v katerem živita mama in sestra, se ne razume najbolje. Včasih komu povzroča preglavice, toda ljubeči mama in sestra mu vselej stopita v bran. Samo da jima Jeremyja ne bi dali v zavod, tega ne bi prenesli.
Ivona Březinová občutljivo, vendar s potrebne širše perspektive pripoveduje zgodbo avtističnega fanta in njegove družine, ki se z njegovo motnjo vsakodnevno spopada. Knjiga z odličnimi ilustracijami Tomáša Kučerovskega otrokom prikazuje, da je s tako motnjo mogoče živeti in da sta na koncu, kot vedno, od vsega najpomembnejša ljubezen in zadostno razumevanje. Knjigo je prevedla Diana Pungeršič, spremno besedo je napisala Nina Prešern. Knjiga je leta 2017 prejela češko nagrado zlatá stuha za najboljšo mladinsko knjigo.
Carranza, Maite: Poti svobode
Sedemnajstletna Amalia se na prošnjo Davida, fanta, v katerega je noro zaljubljena, odloči, da bo namesto v Menorci počitnice preživela na taborjenju v Pallarsu blizu Alors d’Isila, kjer bosta najstnika vodnika otroške skavtske skupine. Ko babici pove, kam se odpravlja, ji ženica zaupa, da naj bi se v letih državljanske vojne tam skrival Amaliin pradedek Miquel, katerega skrivnostno izginotje družina ni nikoli prebolela. Dekle obljubi, da bo raziskovala in odpotuje dogodivščinam naproti. V pripovedi, kjer se prepletata sedanjost in preteklost, glavna junakinja, vpeta v ljubezenski trikotnik, spoznava, da so njene čustvene težave malenkost v primerjavi z zgodovinskimi dogodki, v katerih je bil dejavni akter njen pogumni pradedek. Avtorica izjemne pripovedne širine je za pričujoči roman, mešanico počitniških pustolovščin ter opisa teže dogodkov španske frankistične diktature, leta 2017 prejela nagrado Premio Hache.
Feibel, Thomas: #Občutek krivde
Občutek krivde je kratek in živahen roman nemško-čilskega pisatelja in novinarja Thomasa Feibela o mladosti, prijateljstvu, digitalnih medijih, pomenu zasebnosti, krivdi in ustrahovanju.
Josh je že dolgo zaljubljen v Rikki, pametno, pošteno in predvsem pristno sošolko. A je sramežljiv in nima poguma, da bi se ji približal. Prijatelj Alex, s katerim sta bila celo poletje veliko skupaj, je njegovo nasprotje, je družaben, odprt in zgovoren. Toda v zadnjem času je njuno prijateljstvo nekako zamrlo. To, da ga Alex ni povabil na zabavo ob jezeru, je Josha zabolelo, ko pa je na družabnem omrežju odkril fotografijo Alexa in Rikki, je bil šokiran.
Iz jeze in maščevalnosti se je skrivaj prijavil na Alexov spletni profil in na družabnem omrežju objavil fotografijo gole, vedno zadržane sošolke Anne, ki ji vsi rečejo “nuna”. Dodal je še neumen komentar in ni pomislil, kaj bo vse to pomenilo za Anno. Deklica je naslednji dan popolnoma pretresena zbežala iz šole.
Ko Josh izve, da si je Anna poskušala vzeti življenje, ga razjeda notranji nemir in slaba vest do Anne in Alexa. Ve tudi, da bi se moral soočiti z Alexom in mu povedati resnico, a tega preprosto ne zmore. Posledice njegove strahopetnosti so vtkane skozi vso zgodbo in bralec z zadržanim dihom spremlja, kako se rešitev vse bolj in bolj izmika.
McCaffrey, Kate: Tista noč
Jasmine ima vse: lep videz, premožne starše, dobre ocene in prijatelje. A ko domača zabava uide izpod nadzora odkrije, kaj vse se lahko zgodi, če se napake, ki jih storimo, izmuznejo na splet. Ne samo, da mladi zlahka postanejo žrtev spletnih zlorab, ne namenoma in hitro postanejo tudi storilci. Jasmine že v najstniških letih, ko se trudi popraviti svoje napake spozna, da ima zloraba sočloveka zelo različne in včasih povsem skrite obraze.
Zgodba je prvoosebna ganljiva pripoved dekleta, ki ji pri petnajstih ena sama noč spremeni življenje in ki se trudi, da bi popravilo svoja dejanja. Knjiga je napisana v obliki blogov in prikazuje, kako lahko na mladost vplivajo objave golih fotografij na družbenih omrežjih ter kakšne so posledice tovrstnih nepremišljenih dejanj. Zgodba gre še globlje, oriše psihične zlorabe, ki se jih niti ne zavedamo, a imajo kljub temu daljnosežne posledice.
Knjiga je prejela nagrado Združenja družinskih terapevtov Avstralije 2017 za mladinsko književnost. Avtorico Kate McCaffrey pa slovenski bralci že poznajo po priljubljenem crossover romanu Uničimo jo!.
Perpar, Mateja: Psiha mi niha: zgodbe iz psihoterapevtske ordinacije slovitega doktorja Olafa Dünkelkopfa
V knjigi je šestnajst poglavij, v katerih mladi zastavljajo vprašanja, ki jih tarejo in jim ne dajo miru (izmišljenemu) psihoterapevtu dr. Dünkelkopfu. Ta jim odgovarja in jim poskuša nuditi nek širši uvid v težavo ali zagato, najstniki, ki se nanj obrnejo, pa mu nato poročajo tudi o razpletu dogodkov.
Doktor Dünkelkopf se je prvič pojavil v javnosti kot namišljen radijski terapevt, razreševalec psihičnih vozličkov ob sredinih večerih na valovih Radia Slovenija, kar ne preseneča, saj je Mateja Perpar dolgoletna radijka. Namen igrano-kontaktnih radijskih oddaj je bil spodbuditi poslušalce k pogovoru; ti so delili svoje izkušnje in modrovali o življenjih radijskih znancev. Nenavadni, včasih kar malo odštekani primeri so zdaj našli pot tudi v unikatno knjigo, kjer je avtorici na pomoč kot svetovalka priskočila tudi zaresna strokovnjakinja, dr. Karin Sernec, psihiatrinja in psihoterapevtka. Odgovori domišljijskega doktorja imajo torej strokovno podlago in bodo zato za mlade gotovo še bolj zanimivi, če že ne do neke mere celo uporabni. Hkrati pa je pisanje Mateje Perpar tudi nadvse sveže, živahno in zabavno.
Petek Levokov, Milan: Fant z zlato kitaro
Če ste do danes zmotno menili, da so videoigre razburljive, potem še niste prebrali Fanta zlato kitaro, ki je mnogo več kot zgodba. Je pustolovska čarovnija. In če boste po branju knjige tudi vi začutili škripanje peska pod podplati, je to lahko samo vaša domišljija – ali pa se igra nadaljuje.
Glavni protagonist zgodbe je zlata kitara, ki fanta Benjamina iz dolgočasne vsakdanjosti odpelje v vznemirljive svetove in se usodno poigra z njegovim življenjem. Ko se primešata še ljubezen in nerazložljiv fizikalni pojav, ki se poigra s časom, se pred bralcem odvije pustolovščina, ob kateri si bo tudi sam želel pobrenkati na kitaro. Ker takrat, ko zadonijo strune časa, se zgodi…
Philipps, Carolin: Neizrekljivo
Mladinski problemski roman nemške pisateljice se, kot nakazuje že naslov, spoprijema s težko nalogo: ubesediti tisto, kar je neizrekljivo. Neizrekljiva pa je grozljiva in skrajno travmatična izkušnja, ki jo doživlja glavni junak, štirinajstletni Kristjan. Delo se namreč posveča težki tematiki spolne zlorabe otrok, ki je še toliko hujša, kadar se dogaja v krogu ožje družine. Romaneskno izhodišče je resnična zgodba nekega dečka, kar daje romanu dodatno težo in ga potrjuje v avtentičnosti. Zgodba je primerna za načelno seznanjanje mladih z dokaj tabuizirano temo, uporabiti pa jo je mogoče tudi pri delu z žrtvami tovrstnih dejanj, saj opozarja na znake, ki jih okolica, torej sorodniki, prijatelji, učitelji in drugi strokovni delavci pri zlorabljenih otrocih ne smejo spregledati.
Strömberg, Ellen: Le mimo se bova zapeljali
Humorna in rahločutna pripoved o prijateljstvu, ljubezni in resnih rečeh, ki so del odraščanja vseh mladostnikov.
Manda in Malin sta najboljši prijateljici. Njuni dnevi so polni sanjarij o vznemirljivih pustolovščinah in romantični ljubezni. Živita v manjšem kraju, kjer se ne dogaja nič posebnega, ko pa v bližnji piceriji začne delati najlepši fant, kar jih je Manda kdaj srečala, vidi priložnost, da življenje končno postane bolj zanimivo. A seveda vse ni tako preprosto, kot si predstavlja.
Šinigoj, Damijan: Kjer veter spi
Jamarski pripravnik Blaž in popolna začetnica Irena se na lastno pest odpravita v jamo, a se avantura, ki naj bi se končala z nekaj dobrimi selfiji, kmalu sprevrže v boj za preživetje. Pogrešan pa je tudi gozdar, ki ga reševalne ekipe na terenu že iščejo …
Kaj dobimo, ko izkušen avtor, ki je hkrati tudi izkušen jamar, postavi dogajanje svojega novega mladinskega romana v jamo? Napeto, prepričljivo napisano pustolovko! Damijan Šinigoj je svojemu odlično sprejetemu romanesknemu mladinskemu prvencu Iskanje Eve pridružil polnokrvno pustolovko, ki se zvečine dogaja v jami, torej v okolju, ki ga Šinigoj kot vrhunski jamar pozna kot lasten žep. Posledično so opisi izjemno prepričljivi, prav tako pa tudi vse dogajanje povezano z iskanjem in reševanjem pogrešanih oseb. Kjer veter spi je zares napeta in tudi kompozicijsko razgibana knjiga, v kateri se srečata dve liniji – v eni gre bralec po sledeh pogrešanega uslužbenca Zavoda za gozdove, v drugi sledi fantu in dekletu, ki si hočeta privoščiti pustolovščino, a se le-ta kmalu prevesi v dramo. Kjer veter spi je roman za najstnike, ki pa zna brez dvoma v (svoje) globine zmamiti tudi odraslega bralca.
Memento umori II. / S. S. Van Dien … [et al.] ; [uredil Mirt Komel]
Memento umori, prvi zbornik posvečen detektivkam v slovenščini, je izšel leta 1982 pri Državni založbi Slovenije, sedaj pa, dobrih štirideset let in na stotine novih detektivk kasneje, imate pred seboj Memento umori II., ki poleg izbranih prevodov iz originalne edicije – ter izvrstnega spremnega teksta, ki sta ga že takrat spisala urednika zbornika, Slavoj Žižek in Rastko Močnik – ponuja vrsto novih avtorskih tekstov, ki reflektirajo položaj detektivke danes, ko se je iz marginalne žanrske literature povzpela na nivo čisto pravega svetovnega kulturnega fenomena.
POEZIJA
Kocbek, Edvard: Med zemljo in nebom: izbrane pesmi
Izbrane pesmi iz impozantnega in interpretativno neizčrpnega opusa Edvarda Kocbeka pesnikovo zapuščino predstavljajo novim generacijam in novim branjem.
Izbor Kocbekove poezije je ob 120. obletnici pesnikovega rojstva napravil eden naših osrednjih kocbekoslovcev dr. Mihael Glavan in ji dal naslov Med zemljo in nebom. Oblikovana je tako, da pesnika in njegove poezije ne predstavlja kronološko, temveč po tematskih sklopih. V tako začrtanem poetičnem loku uzremo notranjo pesniško konsistenco in lažje izluščimo bivanjska vprašanja, h katerim se je Kocbek v različnih obdobjih svojega življenja vračal in jih na novo premišljeval.
Kocbekova pesem vselej pripelje v srčiko protislovnega bivanja, kjer v množici hkratnih možnosti ni najlažje vzdržati, se pa na široko razpre prostor za raziskovanje. Sedem sklopov, naslovljenih Rast iz zemlje, Skrivnost ženske, Kdo sem, kje sem, kam grem, Gozdna katedrala, Opoj zgodovine, Darežljivost neba, Sprava, poslavljanje, razpira vrata v pesnikovo notranjo krajino in ustvari njegov najintimnejši portret, zaradi pesnikove vraščenosti v prostor in čas pa ponudi tudi vpogled v ključne (nevralgične) točke naše kolektivne biti.
Lainšček, Feri: Verjeti, verjeti: pesniška knjiga
Pesniška zbirka Verjeti, verjeti skozi subtilno metaforiko in slikovite podobe vabi v svet, prepojen z ljubeznijo do ženske in panonske pokrajine.
Poezija Ferija Lainščka je prepoznavna po ljubezenski liriki, po svojem trubadurskem opevanju ljubezni do ženske, ki se pogosto neopazno in povsem naravno prelije v ljubezen do sveta, predvsem panonske pokrajine, Prekmurja, ki mu seveda kraljuje v meglice zavita reka Mura. In takšna je tudi ta zbirka – Lainščkova ritmična, spevna poetika, polna subtilne metaforike in slikovitih podob, je ena redkih sodobnih poetik, ki ji še vedno brez težav uspeva nagovoriti bralke in bralce; in to prav vseh generacij. Njegova poezija je torej v slovenskem prostoru poseben in izjemen pojav, ki generacije bralcev vzgaja v drugačno, bolj pretanjeno dojemanje sveta, kot to zmore le odlična poezija.
KNJIŽEVNOST V TUJIH JEZIKIH
Dickens, Charles: Eine Weihnachts-Geschichte: Klassiker in einfacher Sprache
Faigle, Iris: Mia sucht freunde
Ganser, Susanne: Ella auf Achse!: in Einfacher Sprache
Ganser, Susanne: Die Fremden am Deich: in einfacher Sprache
Ganser, Susanne: Und damit basta!: in Einfacher Sprache
Hornby, Nick: Ballfieber: in einfacher Sprache: [die Geschichte eines Fans]
Keller, Gottfried: Kleider machen Leute
Peter, Claudia: Harry und die Stars: leicht
Schieckel, Anne: Überfall in Mannheim – Lina Lindberg ermittelt: spannender Lernkrimi: Lektüre mit Audios online
Wilhelmi, Friederike: Glück kommt nicht von allein
Knjige za nemško bralno značko.
STRIPI IN RISOROMANI
Bell, Cece: Supergluhica: posebna izdaja!
Supergluhica … posebna izdaja nezaslišano priljubljenega risoromana. V njej najdete dragocene fotografije, umetničine prve skice, navihane zapiske in še mnogokaj!
Pričetek pouka v novi šoli je strašljiva reč, še posebej če pod pajacem skrivaš velikanski slušni aparat.
Vsi prejšnji Cecejini sošolci so bili gluhi, tu pa je Cece tako očitno drugačna. Prepričana je, da vsi strmijo vanjo in v njen neverjetno močni slušni aparat, ki napravi, da učiteljico sliši, kjer koli je. Toda kaj, če bo odvrnil nove prijatelje?
Neverjetno! Cece se nenadoma zave, da ima izjemne sposobnosti. S svojo supertehnologijo se lahko spremeni v superjunakinjo. Poslej je njena moč – supersluh! Osvojila bo vso modrost sveta in odkrila skrivnosti človeštva. Cece ali Supergluhica! A kaj, ko tudi superjunakom ni lahko; tako drugačni so in, no, osamljeni. Bo z neslutenimi močmi Cece nazadnje našla tisto, česar si najiskreneje želi – resnično prijateljstvo? Knjiga je prejela Eisnerjevo nagrado in Newberyjevo priznanje.
Cankar, Ivan: Skodelica kave
Cankarjeva mojstrska črtica je tokrat predstavljena kot naslovniško odprta knjiga z ilustracijami, namenjena vsem generacijam. Izvirno Cankarjevo besedilo spremljajo ilustracije kritiško nagrajenega ilustratorja Petra Škerla, sporočilna vrednost Cankarjevega besedila je zažarela v novi in osveženi podobi ter se bo s tem priljubila novim generacijam.
Besedilo in ilustracije pospremi razmišljanje dr. Dragice Haramija in dr. Janje Batič, ki pojasnita vlogo ilustracije pri interpretaciji literarnega dela ter opozorita na pripovedno vrednost likovne komponente dela. S tem je v fokus postavljena moderna reinterpretacija črtice, in ne kritiški odzivi in interpretacije avtorjevega življenja in dela, ki jih je na trgu precej.
Besedilo vsebuje tudi angleški prevod, kar knjigo naredi zanimivo tudi za tuji trg in neslovensko bralsko občinstvo.
Slikanica je dobila nagrado Kristine Brenkove 2018 za najboljšo izvirno slovensko slikanico.
King, Jonathan: Skrivnost Tintne gore
Miro in Zia živita v Avrori, ribiškem mestu, ki leži v senci skrivnostnega gradu. Miro živi v svetu polnem knjig; Zia pa ni nikoli brez svojega fotoaparata. Ko se spoznata, naletita na skrivnost.
Ker je Zia odločena, da želi odkriti, kaj se dogaja, zadržanega Mira potegne v čisto pravo pustolovščino.
Se ti ni že od nekdaj zdelo, da se v tem mestu dogaja nekaj čudnega, Miro?
Zabavna, vznemirljiva, očarljiva, skrivnostna in ravno prav strašljiva … zelo navdušujoča pustolovščina.
Larcenet, Manu: Graščina. Zlati časi
Graščina je razvejana grajska trdnjava polna pošasti, kamor v upanju na slavo in bogastvo srečo hodijo skušat pustolovci širom Terra Amate. Skopi stari ptič, ki jo ima v lasti, kakega spusti ven z zakladkom, večina pa jih s premoženjem vred konča v grajskih blodnjakih: hiša, skratka, kot v vseh igralnicah, vedno zmaga. Ob Graščaku zasedbo dopolnjujeta še njegova desna roka Marvin, mogočen zmajski bojevnik, ki pa ga močno omejuje vegeterijanstvo in druge prepovedi njegove vere, ter racman Herbert, propadel plemič, ki kljub nezahtevni službi postreščka firmo vedno uspe spraviti v težave. Zlati časi zbirajo najbolj zabavne in samostoječe epizode sage, medtem ko bomo v naslednjih knjigah junake spremljali vse od zasnutkov Graščine v ustanoviteljevi rosni mladosti pa do njenega propada na ekipina temačna stara leta.
Graščina je parodija fantazijske sage, ki svoje hece jemlje smrtno resno. Graščina je plod skupnega pisanja dveh največjih zvezd francoskega novega vala – Joanna Sfarja in Lewisa Trondheima – ki je zaposlila čopiče cele generacije lokalnih risarjev ter prva premostila propad med avtorskim stripom in prodajnimi uspešnicami. Graščina je serija, ki s svojim veseljačenjem in pametjo lahko zabava vse od divjih petletnikov do zahtevnih literatov. Graščina je, kot povesta avtorja, »perfekten preplet barbarja Konana in Muppet showa.« Graščina je, skratka, hibrid v najboljšem pomenu besede.
Polonsky, David: Dnevnik Ane Frank: likovna priredba
Dnevnik mladega dekleta, v katerem Ana Frank opisuje svoje življenje v skrivališču od 1942 do 1944, je ena najslavnejših knjig na svetu. Tokrat v priredbi Arija Folmana, z ilustracijami Davida Polonskyja in odobritvijo Sklada Ane Frank iz Basla, prvič kot risoroman, ki vključuje obsežne citirane dele prvotne izdaje.
Dnevnik mladega dekleta je zgodba, ki ji ni enake. Mlade in odrasle pritegne z osupljivo pripovedjo Ane Frank. Doživljala je najhujšo grozo sodobnega sveta, a v svoji preizkušnji ostala zmagoslavno in tragično človeška.
Besedilo ostaja zvesto izvirniku, osupljive ilustracije pa to klasično delo literature o holokavstu dodatno osvetlijo in vizualno večplastno okrepijo.
Rigano, Giovanni: Globalno
V arktični divjini Juki in njenega psa zasleduje lačen grolarni medved: mešanec med grizlijem in polarnim medvedom. Ozemlja obeh vrst so sovpadala. Nova vrsta obstaja zaradi globalnega segrevanja. Grolarji so zelo zelo nevarni …
Samijevo hišo je pred nekaj leti odnesel ciklon. Zdaj se z dedkom trudita, da bi na morju ujela karkoli. Če bi mu uspelo najti materin srečni nož, ki leži na dnu pogubnega oceana, bo morda lahko spremenil njuno usodo.
Ekipa nagrajene knjige Ilegalec je ustvarila pomemben in privlačen risoroman o resničnih in uničujočih posledicah podnebnih sprememb.
Prejemnik nominacije za zlatirepec Sophie Castille Award za najboljši prevod stripa (in sorodne sekvenčne umetnosti) za otroke in mlade leta 2024.
Whittingham, Zane: Preživeli iz holokavsta
Ta izredni roman v stripu razkrije zgodbe šestih judovskih otrok in mladostnikov, ki so preživeli holokavst. Med letoma 1933 in 1945 sta bila Adolf Hitler in nacistična stranka odgovorna za pregon, mučenje in smrt milijonov Judov po vsej Evropi.
Od strašne kristalne noči do skrivanja pred nacističnimi vojaki v okupiranem Parizu, od iskanja zatočišča pred bombami v Coventryju do groze prihoda v Auschwitz – vse zgodbe so resnične in pričajo o tem, kako pogumi so bili preživeli.
V vsaki zgodbi eden od preživelih pripoveduje o svojih izkušnjah holokavsta. Osnovane so na nagrajenih animiranih filmih Otroci holokavsta, ki sta jih posnela Fettle Animation in BBC Learning.
Zerocalcare: Armadillova prerokba
Zerocalcare spada med najpomembnejše in najbolj priljubljene italijanske striparje 21. stoletja, tako doma, kot tudi v tujini, kjer ga je širše občinstvo spoznalo zahvaljujoč Netflixovi animirani seriji Strappare lungo i bordi (angleški prevod: Tear along the dotted line). Njegova dela se dotikajo sodobnih tem, samo v domovini pa je prodal že več kot milijon izvodov svojih stripov. Armadillova prerokba je njegov prvenec.
DRUŽABNE IGRE
Slovensko zamejstvo in Slovenija v 4 družabnih igrah: ugani kaj, kje, kako, kdaj / [avtorji Tina Šlajpah … [et al.] ; urednica Mojca Tomažič ; ilustrator sličic pri Ugani, kako Romeo Volk, ilustrator štirih simbolov pri Ugani, kdaj Jure Plavec]
Vsaka od štirih iger nosi svoj naslov, saj tematsko pokriva svoje področje: Pri igri Ugani, kje igralci na nemi karti Slovenije in zamejstva poskušajo pravilno umeščati kraje, reke, jezera, gorske vrhove in nekatere druge geografske pojme. Ugani, kako nas seznani z zamejskimi narečnimi izrazi za obsežen nabor besed, igra Ugani, kdaj pa nas popelje med zgodovinske dogodke in osebe, pomembne za slovenski narod doma in v zamejstvu, od prazgodovine do danes. S terminologijo na področju slovenstva in zamejstva pa se seznanimo pri igri Ugani, kaj.
Opisane igre so zasnovane dovolj univerzalno, da lahko predstavljajo tako učni pripomoček za šolsko rabo ali pa običajno družabno igro, primerno za druženje v družinskem, prijateljskem ali kakem drugem krogu.
STROKOVNA LITERATURA IN NELEPOSLOVJE
Heath, Joseph: Razsvetljenstvo 2.0: kako povrniti razum v politiko, gospodarstvo in naša življenja
Sodobne družbe se spoprijemajo s krizo racionalnega razpravljanja. Razumno presojo dejstev izpodrivajo čustva, alternativne resnice tekmujejo z znanstvenimi spoznanji.
Sodobne družbe se spoprijemajo s krizo racionalnega razpravljanja. Razumno presojo dejstev izpodrivajo čustva, alternativne resnice tekmujejo z znanstvenimi spoznanji. Politične kampanje, družbena omrežja in javni govor prežemajo pozivi k hitremu ukrepanju »po zdravi pameti«. Cilj takšnega komuniciranja je nagovoriti človekovo srce in ne toliko njegovo pamet: prebuditi želi človekov spontani občutek za to, kaj je res(nično) in kaj je prav(ilno). Za sodobnega (liberalnega) človeka, ki ceni pridobitve sodobne (parlamentarne) demokracije, hitenje ni najboljša pot do dobrih odločitev. Joseph Heath v Razsvetljenstvu 2.0 predstavi Manifest za počasno politiko: sistem številnih zavor in ravnovesij, večkratne in večplastne obravnave predlogov in idej nam omogoča nadaljevanje razsvetljenskega projekta, njegovo novo različico za sodobni čas.
Cubeddu, Carlotta: Premisli, preden objaviš: kratek vodnik za nenasilno komunikacijo
Ta kratki vodnik za nenasilno komunikacijo je dragoceno branje za vse šolarje, dijake, njihove starše in pedagoške delavce.
V živem, dostopnem in razumljivem jeziku nas povede skozi labirinte sodobne komunikacije na spletu, zlasti na družabnih omrežjih. Z življenjskimi primeri slehernega bralca pozove k razmisleku in mu pomaga najti pravi način za spoštljivo izražanje mnenja.
Sproščeno branje za prijetno sobivanje.
Znaš komunicirati odgovorno do sebe in bližnjih? Ko se pogovarjaš s prijateljem, ko si v šoli, ko objavljaš na družbenih omrežjih ali odgovarjaš na sporočilo, sam odločaš, kaj sporočaš okolici.
Ta knjiga ni priročnik o tem, kako se uporablja internet, ampak ti bo pomagala, da boš izboljšal svoje vedenje na spletu, pa tudi v resničnem življenju. Želiš spremeniti svet, besedo za besedo?
Varoufakis, Yanis: Tehnofevdalizem: kaj je pokončalo kapitalizem
Pronicljiva knjiga o zgodovinski mutaciji kapitala v ‘oblakovni kapital’, ki se je že zgodila, vendar smo jo komaj opazili. Skrajni čas je, da postanemo pozorni.
Tehnofevdalizem je poslednja faza preobrazbe kapitalizma v času interneta. To ni več prosti trg neoliberalizma, ampak vladavina maloštevilne podjetniške elite, ki si lasti največja računalniška omrežja in spletne storitve. Novodobni »fevdalci« ne ustvarjajo dobrin, temveč pobirajo »rento« za prostor v digitalnem oblaku, z algoritmi vplivajo na vedenje in potrošnjo vseh nas ter bogato unovčujejo podatkovni kapital – informacije, ki jih prispevamo uporabniki.
Mitchell, Michelle: Samopoškodovanje: zakaj se mladostniki samopoškodujejo in kako jim lahko pomagajo starši
Samopoškodovanje je mučna in težko razumljiva tema za vse starše in skrbnike mladoletnikov, saj je to vedenje v nasprotju z naravnimi nagoni po samozaščiti in preživetju. Pisateljica, pedagoginja in večkrat nagrajena govornica Michelle Mitchell ima več kot dvajsetletne izkušnje s podporo mladostnikom, staršem in skrbnikom, ki se spopadajo s tem vprašanjem, povezanim z duševnim zdravjem.
Pribičevič, Eva: Kako do vzgojenega psa: preprosta načela za vzgojo zadovoljnega psa
Psi so izjemna bitja, ki nam prinašajo veliko veselja, ljubezni in dobro družbo. Njihove vzgoje se je treba lotiti s prijaznostjo, vztrajnostjo, razumevanjem in brez agresije. Le tako bo rezultat zadovoljen pes in srečen skrbnik, ki bosta drug drugemu v veselje.
Temelj metode za vzgojo psov, ki je predstavljena v tem priročniku, so avtorjeve dolgoletne izkušnje pri delu z reševalnimi psi. Ti morajo svoje naloge opravljati veselo, hitro, sproščeno in predvsem zanesljivo. Leta izkušenj so pokazala, da trening s pritiskom in prisilo ne prinaša želenih rezultatov, saj strah in stres žival hromita. Zato je avtor leta 2010 z ekipo oblikoval svojo vejo kinologije, ki so jo poimenovali naravna vzgoja psov. Sistem, ki je iz športne kinologije prinašal dobre rezultate, so oblikovali v široko uporabno metodo za naravno vzgojo, ki je v pomoč prav vsem pasjim skrbnikom in temelji na preprostih sodobnih načelih, ki so razumljiva tudi otrokom.
Grgurič, Lado: Futsal od A do Ž. 6-9 let
Grgurič, Lado: Futsal od A do Ž. 10-11 let
Grgurič, Lado: Futsal od A do Ž. 12-13 let
Grgurič, Lado: Futsal od A do Ž. 14-15 let
Grgurič, Lado: Futsal od A do Ž. 16-18 let
Priročniki za trening futsala in nogometa za mladostnike.
Kafol, Martina: Narodni dom: Trst 1904-1920
Slovenci v Trstu so na začetku dvajsetega stoletja imeli ugledno reprezentančno palačo, Narodni dom. Opremljen z najmodernejšo tehnologijo in večfunkcionalen je združeval kulturne in gospodarske dejavnosti. Palača je imela mogočen vhod, kavarno, restavracijo, hotel s petimi zvezdicami, gledališče ter ponujala prostor preko tridesetim slovenskim in slovanskim društvom. ne preseneča, da je italijanski iredentistično-nacionalistični Trst doživljal stavbo kot izziv.
Leta 1920 so na novo organizirane fašistične škvadre ob molku oblasti in s privoljenjem sil javnega reda kot svoje veliko dejanje požgale Narodni dom. To je bila grozljiva napoved, kako bo fašizem na oblasti ravnal s Slovenci in kakšna bo njegova vloga v Evropi …
Viri opisov: buca.si, dobreknjige.si, emka.si, galarna.si, goga.si, graffit.si, knjigarna.net, malinc.si, miszalozba.si, modripes.si, morfem.si, vitazalozba.si, zalozba-meander.si