Knjižne novosti v šolski knjižnici – September


KNJIŽNIČARKI PRIPOROČATA

Driessen, Martin Michael: Reke

Roman je pravzaprav nekakšen omnibus treh novel, ki se osredotočajo na posamezne reke ter prelivajo v eno zgodbo.

V prvi zgodbi spoznamo igralca, ki se spopada s svojimi demoni med potjo po obali nevihtno prepolne reke Aisne v Franciji. Druga zgodba je postavljena ob Majno in Ren v Nemčiji in se vrti okrog dobrosrčnega drvarja z eno samo željo: da b potoval s svojimi debli vse do izliva rek v Severno morje. Tretja je postavljena v Bretanijo in pripoveduje zgodbo dveh družin, ki ju ločuje versko sovraštvo. Skupaj z rekami in človeškimi usodami prepotujemo čas od 18. do 20. stoletja, povezava med njimi pa je moč vode, ki daje življenje, a ga lahko tudi kadarkoli vzame. Driessnov slog je natančno odmerjen, bralca vodi počasi ter s tem gradi napetost, dokler ta ne prestopi bregov.

French, Tana: Podobnost

Detektivka Cassie Maddox, ki smo jo srečali v prvem delu serije o dublinskem preiskovalnem oddelku za umore, romanu V gozdu, se znajde pred neobičajnim zapletom: žrtev umora ji je neverjetno podobna. Še več, ime umorjene dvojnice je nekoč pripadalo Cassie: bila je ena izmed številnih lažnih identitet, s katerimi se je predstavljala v javnosti, ko je delovala pod krinko. Ko preiskava zaide v slepo ulico, Cassie ne preostane drugega, kot da znova prevzame vlogo Lexie Madison. »Operacija Zrcalo« zabriše mejo med resničnostjo in iluzijo, spreobrne ustaljene vloge, vnaša dvom v domnevno preverjena prijateljstva. Od daleč se zdi življenje v vlogi alter ega mamljivo, kot obet novega začetka, obljuba doma, ki ga Cassie ni nikdar imela. A kako ob tem ohraniti sebe – in preživeti?

KNJIGA MESECA

15. septembra praznujemo vrnitev Primorske matični domovini, zato vam v branje ponujamo odlično knjigo primorskega pisatelja.

Jukić, Boris: Umetnost lokostrelstva

Po več kot tridesetih letih od izida knjige Loreana in druge novele Boris Jukić nadaljuje z izklesano novelistiko: ponovno strelja z lokom, vse drugo pa je stvar puščice.

Pisavo Borisa Jukića je literarna kritika ob prvih objavah zaradi vitalnosti in avtohtonosti uvrstila med »novo slovensko prozo«. Njegov način gradnje pripovedi ne poteka po kavzalnem principu, ampak večinoma po prikritem mehanizmu. Posamezne novele so kot mozaik sestavljene iz manjših drobcev. Vsak drobec odstre en prizor iz življenja junakov, ni prelomen niti usoden, zato pa tem bolj poln življenjskih sokov in skrivnostnih erotičnih silnic. Ko Boris Jukić napne lok, ne vemo, na katero tarčo cilja, kam nas bo nizanje slik pripeljalo. Kot bi nam nekdo pripovedoval zgodbe, anekdote in domislice v živo, nad ničimer se ne navdušuje ali zgraža, le pripoveduje in se muza … V Umetnosti lokostrelstva so ob naslovni še tri novele: Hiša, Orglar in Klavir. Like določajo predmeti iz naslova – hiša, orgle, klavir in lok – vsak ima nekaj, s čimer se strastno ukvarja, pri tem pa nevede gradi svojo osebnost in svet okrog sebe.

NOVOSTI

LEPOSLOVJE

Gomboc, Mateja: Gorica

Kako obstaja mesto, so mesto njegove zgradbe ali ljudje, ki v njem živijo, njihova čustva, njihove vezi in usode, zgodbe, njihovi spomini? In kaj se zgodi z njimi, ko v njihova življenja nenadno in dokončno zareže meja, kaj postane mesto, ki ga je ta meja razklala?

Središče romana Mateje Gomboc je mesto Gorica, ki ga tok zgodovine razdeli na italijansko Gorico in jugoslovansko Novo Gorico. Razburkano obdobje domala osemdesetih let, v katerem so se, med drugimi, zgodili okupacija Italijanov, kapitulacija Italije, prihod Nemcev, požigi naselij okoli Gorice, begunstvo, konec vojne, delitev Gorice in gradnja Nove Gorice, opazujemo skozi osebne zgodbe in pogled štirih žensk: Ajdovke Mateje, Furlanke Pine, Goričanke Dore in Lili, Pinine hčerke. Mateja Gomboc z izrednim posluhom za psihologijo posameznika ter s širokim poznavanjem zgodovine ustvari dinamično, vsestransko in živo podobo mesta, ki je bilo eno in nato hipoma razpadlo na dve.

Grmovšek, Silvo: Ida in Hostnikova banda

Hostnikovo bando sestavljajo brata Domen in Ivan ter njun prijatelj Drago. Med vojno so bili mobilizirani v partizansko četo in so se izkazali s pogumom, le disciplina in vojaški dril ter politične ure jim niso bili pogodu.

Konc Lorenzutti, Nataša: Senca brez človeka: film v prozi

Avgusta 1942 so nacisti v dveh akcijah v Celju ukradli 645 slovenskih otrok, ki so jih odpeljali na ozemlje Tretjega rajha, njihove matere pa so večinoma umrle v taborišču Auschwitz-Birkenau. Približno trideset malčkov, večinoma še dojenčkov, je prestalo »rasne selekcije«, zato so bili iz otroških taborišč urada za utrjevanje nemštva premeščeni v dom Sončna poljana v Kohren-Sahlisu blizu Leipziga, ki ga je upravljala mreža tajne Himmlerjeve organizacije Lebensborn. Tam so jih lahko prevzeli bodoči nemški rejniki, ki so bili vsaj na videz zvesti režimu, niso pa vedeli, da jemljejo ukradene otroke.

Dokumentarni roman o otrocih vojne, ki so postali žrtve miru, temelji na pretresljivih pričevanjih še živečih otrok Lebensborna in njihovih potomcev ter avtoričinih srečanjih in pogovorih z njimi. Prepletajo se z njeno zgodbo o iskanju sledi za izginulimi otroki, vpeto v čas, ko na robu Evrope divja vojna in se zopet trguje s človeškimi usodami. Ob soočenju z romaneskno, hkrati pa stvarno zgodovinsko dokumentiranimi spomini realnih oseb, ki se v tem »filmu v prozi« levijo v bolj ali manj tragične literarne junake, lahko tako kot avtorica romana tudi rahločutni bralec oblikuje svoj odnos do družine, identitete, naroda in njegove preteklosti, torej do občečloveških pojmov, ki so temeljnega pomena za vsakogar izmed nas.

Mugerli, Anja: Plagiat

V zbirki kratkih zgodb nastopajo protagonistke, ki zavedno ali pa tudi ne vplivajo na življenja druga druge. Rdeča nit, ki se vleče skozi pripovedi, je izguba: od stanovanja, prijateljstva, ljubezni, partnerja, matere … Anja Mugerli s svojimi zgodbami bralcu zastavlja vprašanja, kot so: Zakaj razočaramo sočloveka, kakšni vzgibi nas vodijo v izdajo zaupanja nam najbližjega? Kako preboleti smrt ljubljene osebe, kako živeti s praznino, ki jo nadomesti? Kako se kažemo drugim in kako dejansko živimo, kdo smo?

Devet pripovedi različnih dolžin, gre za izčiščene, večplastne zgodbe z nepričakovanimi obrati, dobrim pripovednim ritmom, neobloženim jezikom, avtorica je vrhunska pripovedovalka s pretanjenim posluhom za duševnost, tudi za njene skrajno zastrte, temačne vzgibe. Čeprav so protagonistke ženske, ne gre za žensko knjigo. Knjiga bo zadovoljila zahtevnejše bralce, a je dostopna širšemu bralskemu občinstvu.

Pegan, Vanja: Pisatelj, Adam in pilot

Dogajanje v tem kratkem romanu je postavljeno v Piran, v mesto, ki ga avtor podoživlja – glede na različna zgodovinska ozadja zgodb posameznih junakov – na tri različne načine in pri tem ostaja zvest zgodovinskemu kontekstu. Prepletenost zgodb, ki šele na koncu knjige zazvenijo v končnem akordu, fabuliranje, ki se prepleta z občutki, čustvi, časovnimi preskoki in slutnjami, vse to zahteva bralca, ki – če parafraziramo mladega pisatelja, glavnega junaka romana – ve, da je “razširjena resničnost” nova kvaliteta doživljanja sveta. Vanja Pegan v tem besedilu spregovori o ljubezni, samoti in svobodi, pa tudi o neodtujljivih pravicah vsakega posameznika. O Piranu, svojem rojstnem mestu piše z globoko naklonjenostjo, a z grenkim priokusom…

Življenje ob morju, dotik z morskimi globinami in plitvinami…..pa ne samo z morskimi, temveč tudi s človeškimi in splošno družbenimi.

Pregl, Slavko: Pokvarjeno zlato

Zgodba o kupu železa, ki je ostal za opuščenim projektom balkanske atomske bombe, in duhovitih goljufih, ki so ga izkoristili za draguljarsko in finančno prevaro evropskih razsežnosti.

Znana je zgodba o tem, da se je maršal Tito odločil za izdelavo jugoslovanske atomske bombe. Ni pa znana zgodba o tem, kaj se je zgodilo s posebno leguro, ki je bila del zaščitnega ovoja jedrskega reaktorja in je več desetletij ležala v kupu starega železa. Po vrsti nenavadnih naključij so se do nje dokopali ponarejevalci in izpeljali neverjetno draguljarsko in finančno prevaro evropskih razsežnosti. Pokvarjeno zlato je roman, poln balkanskega ludizma in objestnosti.

V obeh časnikih so poročali o zaplembi nacističnega zlata v hotelu Esplanade v Zagrebu. Novinarji so po svojih močeh krasili zgodbo z opisi ropanj, ki so jih izvajali zločinci med drugo svetovno vojno, besedila pa so dopolnjevale fotografije dragocenih ingotov in še posebej nacističnih simbolov na njih. Bata je z zadovoljstvom opazil, da v nobenem članku ni bilo niti sence dvoma o pristnosti blaga.

Šarotar, Dušan: Ostani z mano, duša moja

Poetična zgodba lepe Ele iz Šalovec in mladega Juda iz Lendave je umeščena na ladjo, ki ob koncu druge svetovne vojne pluje iz Evrope v Kanado – na ladjo kot simbol razbolenega bega in hrepenečega iskanja neznanega, ki bo morda vsaj prividno zmehčalo ranjeni duši, povezani z enako usodo prekmurskih Judov tistega časa. Mednju se splete še zgodba Juliusa Schönauerja, judovskega fotografa iz Šalovec, ki mu je knjiga tudi posvečena. Leta 1944 je bil skupaj z drugimi prekmurskimi Judi deportiran v Auschwitz in bil tam po tem, ko je po naročilu fotografiral krvava dogajanja, usmrčen. Še pred tem pa je usmeril fotografski aparat v oblake, “kot bi iskal samo še duše, življenje, ki je obupalo nad zemljo”.

Žagar, Monika: Košček čokolade v pasji dlaki¸

Prvoosebna pripovedovalka Paula ni prav nič zavita v samopomilovanje, ker nima bioloških otrok: raje se skupaj s partnerjem spopada z najrazličnejšimi izzivi, ki jih prinašajo mednarodne posvojitve.

Roman Košček čokolade v pasji dlaki odslikava mobilnost in naključnost sodobnega globalnega sveta, hkrati pa je razmišljanje in pripoved o varnosti in ljubezni sestavljene družine.

Ajvaz, Michal: Pot na jug

Prizor na terasi taverne v vasici na južni obali Krete. Doktorski študent, ki ga je pot iz Prage skozi Bratislavo, Budimpešto, Ljubljano in Reko pripeljala na Kreto, prisede k pripovedovalcu. Na nevarno popotovanje se je odpravil, da bi raziskal skrivnostno smrt dveh bratov. Kako nenavadno: je res morila ena od Kantovih kategorij? Nenavadne sledi vodijo iz mesta v mesto, na divji lov po nočnih vlakih in prostranstvih Evrope, nepredvidljivo prepletanje zgodb pa zavije v še bolj oddaljena in skrivnostna mesta Zemlje: v Moskvo, Boston, Ciudad de México …

Pot na jug je potop v veliko modrino pripovedovanja, odprava v drobovje zgodbe, na konec Evrope in do mej pripovedovanja. Pred nami se razgrne vabljiv katalog mest, resničnih in izmišljenih prostorov, detektivskih zapletov, filozofskih preizpraševanj in razmislekov o možnostih naracije, izvoru zgodb in njihovem neizogibnem prepletanju. Smer poti ni naključna; v sebi nosi simbolni pomen, saj jug ni le kraj, ki je zibelka zgodb, temveč prostor, v katerem se vzpostavlja napetost med obliko in brezobličnim, kjer se v vročini ne zabrisuje le meja med neskončnostjo neba in morja, temveč tudi meja med resničnim in izmišljenim.

Branje, ki omamlja z dišavami cvetnih grmov, vlažne džungle, morja, grške kave in knjig, nas zvabi v svet, poln še neodkritih svetov, in prinaša svojevrsten, dolgotrajen in nesluten bralski užitek, spust v globine pripovedovanja pa skoraj meditativno izkušnjo. Ajvazov neujemljivi roman je obenem knjiga o srečni praznini, iz katere se rodi pripoved o pripovedi (o pripovedi), sijajen preplet proznega in esejističnega pisanja, ki uresničuje idejo brezmejnega romana in romana kot prostora brez mej. Roman pot, ki ga je treba brati – in doživeti.

Balzac, Honoré de: Čarovnica: [iz Okroglih povesti]

Kdo je čarovnica in kaj je njen greh?  Z avtorjevimi besedami: »ta ženski cvet ni grešil drugače kakor po preveliki slabosti in sočutju z ljubezenskimi bolečinami, ki jih je zanetila svojim častilcem.«

Za njeno zgodbo izvemo prek sosledja sodnih spisov – pričevanj, sodb in testamentov, ki jih zapisujejo ti ali oni »organi«.

Balzacov izjemni pisateljski genij se je ob usodi tega »ženskega cveta« tako razplamtel, da njegovi zublji presegajo prostor in čas, segajo globoko v preteklost (zgodba se menda godi v 12. stoletju), v sedanjost, obenem pa daleč v prihodnost. Z neusmiljeno ironijo razglaja nezaslišano dvoličnost »uradnih institucij« in njenih predstavnikov – in jo s tem – zaupamo bralci, ki trepečemo z usodo »čarovnice« –, tudi za vse čase neprizanesljivo in dosledno – zažiga.

Bulgakov, Mihail Afanasʹevič: Gledališki roman: (zapiski pokojnika)

Gledališki roman (1936‒37) ali Zapiski pokojnika je nedokončan avtobiografski roman Mihaila Bulgakova, v katerem pisatelj skozi usta fiktivnega avtorja z velikim satiričnim darom pripoveduje, kako je začel pisati ter vstopil v svet ruske sovjetske literature in gledališča.

Junak, prvoosebni pripovedovalec Maksudov, se med pripravami na uprizoritev svoje prve drame znajde v džungli gledališča in protislovnih interesov njenih prebivalcev. Nasprotja z umetniškim vodstvom teatra in negativni odzivi kritikov ga nazadnje spravijo v tak obup, da sprejme usodno odločitev. Skozi Gledališki roman jasno presevajo pisateljeve izkušnje z MHAT-om, ki ga je vodil Stanislavski, ena od osrednjih figur romana.

Bulgakov je začel Gledališki roman pisati konec leta 1936, toda že leta 1929 je pisal roman s podobno tematiko. To je bil roman v pismih z naslovom Skrivni prijateljici, ki je prav tako govoril o tem, kako je postal dramatik, in tudi tega ni dokončal. Ne glede na to, da se Gledališki roman očitno nanaša na zgodnje pisateljske izkušnje Bulgakova, in sicer na nastanek romana Bela garda in drame Dnevi Turbinovih, ki je zrasla iz Belegarde, naj bi bili neposredna spodbuda za pisanje Gledališkega romana mučni zapleti med vajami za predstavo Molière (po drami Bulgakova Zarota svetohlincev) in umik predstave z repertoarja MhaT-a (Moskovskega umetniškega akademskega gledališča). Pisatelj je takrat dokončno pretrgal z MhaT-om, ki sta ga vodila Stanislavski in Nemirovič-Dančenko, in se kmalu zatem polotil pisanja Gledališkega romana. Tudi opis vaje z Ivanom Vasiljevičem (Stanislavskim) naj bi bil parodija na eno od vaj, ki so jih imeli za Molièra.

Bulgakov je na prvi strani rokopisa zapisal dva naslova: Zapiski pokojnika in Gledališki roman, in čeprav je prvega podčrtal dvakrat, drugega pa samo enkrat, je Jelena Bulgakova, pisateljeva vdova, besedilo prvič (leta 1965) objavila pod naslovom Gledališki roman, ki naj bi bil za cenzuro bolj sprejemljiv. Ta naslov se je prijel in se še zdaj največ uporablja.

Cvijetić, Darko: Schindlerjev lift

Stanovanjska stavba iz rdeče opeke, zgrajena leta 1975, v kateri živijo sto štiri družine različnih ver, nravi, izobrazb in statusov; »navpična vas«, v kateri sobivajo ljudje Jugoslavije; 13-nadstropna stolpnica sanj o osvoboditvi, ki se dviga med mestom Prijedor, postane prizorišče tragedij, ob kakršnih zmanjkuje besed. Darko Cvijetić je zbral nadčloveški pogum in pesniško moč, da bi jih poiskal, besede. Z globoko sočutnostjo in človečnostjo nas z dvigalom vodi skozi strašni čas vojne v Jugoslaviji.

Dimkovska, Lidija: EMŠO

Roman EMŠO, ki prepleta resničnost in njeno distopično projekcijo, govori o skrhanih družinskih odnosih, (samo)odtujitvi, molku, ki ni rešitev za težave, ter o izgubi bližnjih in domovanja.

EMŠO je pripoved o odtujenosti, ki jo je sprožila nenadna in ne docela pojasnjena izguba domačih, doma in domovine. Doživi jo grški Ciprčan Nikos Avraam, ki je zaradi turškega vdora na Ciper poleti 1974 prisiljen zapustiti svoj dom v Varoši, obenem pa ga zaznamuje misteriozni družinski spor, o katerem nikoli ne spregovori. V spor naj bi bila vpletena njegova žena Milka, s katero sta se spoznala v hotelu, kamor je prišla iz Jugoslavije kot sezonska delavka, z njim zanosila in ga prepričala, naj v kaosu vojnega udara ne išče svojih domačih, temveč naj raje z njo odide v Makedonijo. Makedonija tako postane njegova nova domovina, v kateri dobi novo družino in v kateri se apatično prepusti enolični vsakdanjosti. Protagonistka romana je njegova hčerka Katerina Avram, ki se posveti raziskovanju njegove zamolčane preteklosti.

Moyes, Jojo: V tvoji koži

Novi roman pisateljice Jojo Moyes je grenko sladka pripoved o dveh ženskah, ki si ne bi mogli biti bolj različni, a se druga od druge marsičesa naučita.

Samantha je vsega sita. Mož je ostal brez službe in je po očetovi smrti depresiven, s hčerjo ne najde več skupnega jezika, v službi jo šef šikanira. Kot da to še ni dovolj, s plavanja v natikačih odhiti na pomemben sestanek in šele tik pred njim opazi, da je odnesla napačno športno torbo. V njej namesto trpežnih čevljev najde vrtoglavo visoke salonarje.

Nisha je besna. Na plavanju ji je nekdo ukradel drage čevlje. Razdražena se vrne v razkošni hotelski apartma, ki je njen londonski dom, a je možev varnostnik ne spusti naprej. Mož ji je preklical tudi vse kartice in Nisha dojame, da jo je zamenjal za mlajši model. Zdaj mora samo najti salonarje, ki bodo njeno pogajalsko izhodišče za mastno preživnino. Vendar ne gre vse po načrtih.

Pamuk, Orhan: Novo življenje

»Nekega dne sem prebral knjigo in moje življenje ni bilo več enako.«

Tako se začne Novo življenje, osupljivo lepi roman ceste izpod peresa Nobelovca Orhana Pamuka. Roman, droben po obsegu, a ne po tehtnosti, prinaša zgodbo o mladem študentu, ki hrepeni po življenju, obljubljenem na straneh nevarne čarobne knjige. Zaljubi se, opusti študij, obrne hrbet domu in družini ter se v iskanju neulovljivih fantazij poda na nemirno avtobusno potovanje po provincah. Pred njim se odpre čudovita odisejada, ki razgali osrčje sušne dežele v vsej njeni divjosti. Čarovnija Pamukovega ustvarjanja oživi v kavarnah s črno-belimi televizorji, na avtobusih, kjer se potniki v dolgih urah vožnje na utripajočih zaslonih gledajo B-filme, skozi razbitine, ki ležijo ob avtocesti, v paranoičnih fikcijskih zgodbah o vohunih, točnih kakor ure …

Novo življenje popelje na nepredvidljivo duhovno potovanje v sušno srce Turčije – v imenu ljubezni, literature in svobode. Surealistična zgodba z mnogimi zapleti in nepredvidljivimi zankami je nastala, ko je Pamuk trpel za nespečnostjo, ki jo je povzročila zelo dolga vožnja z letalom, nato pa postala vzletna steza za pisateljevo izjemno literarno potovanje.

Salnikov, Aleksej: Petrovi v časih gripe

V nekonvencionalni zgodbi, umeščeni v postsovjetsko Rusijo sredi izbruha gripe, se prelivajo elementi magičnega realizma, burleske in črnega humorja, kjer se realizem vsakdanjega življenja staplja z nedoumljivimi, malodane srhljivimi plastmi te iste realnosti.

Schimmelpfennig, Roland: Črtica med dnevom in nočjo

Uspešen policijski agent za droge Tommy med neko intervencijo ponevedoma ubije nedolžnega otroka. Po tem nič več ni, kot je bilo. Šele ko iz kanala v Görliškem parku potegne truplo mlade ženske, najde nekaj, kar ga spet žene naprej: Kdo je bila ta ženska? Zakaj je nosila belo poročno obleko? In kaj pomeni skrivnostni tatu na njenem hrbtu? Roland Schimmelpfennig v svojem tretjem romanu razgrne utripajoči Berlin sedanjosti, vrveče svetovljansko mesto z vsemi njegovimi obrazi.

Smith, Ali: Pomlad

Kaj povezuje Katherine Mansfield, Charlieja Chaplina, Shakespeara, Rilkeja, Beethovna, brexit, sedanjost, preteklost, sever, jug, vzhod, zahod, moškega, ki žaluje za izgubljenimi časi, žensko, ujeto v sodobnosti? Pomlad. Veliko vezivo. Pomlad je del vrhunskega literarnega cikla Letni časi, kvarteta romanov, ki se s prostranimi koraki sprehajajo skozi intimne in skupnostne zgodbe našega časa. Nominacija za Orwellovo nagrado za politično leposlovje 2020.

Sosa Villada, Camila: Pokvarjenke

Sredi Cordobe stoji rožnata hiška tetke Encarne, materinske zaščitnice transspolnih delavk, ki poskušajo preživeti na krutih argentinskih ulicah. Raznolika skupnost tragičnih, a bojevitih duš, ki vsakodnevne udarce sprejemajo z mešanico upornosti, obupa in humorja, tu vsaj za trenutek najde zatočišče pred nerazumevanjem in nasiljem okolice. Ko neke noči v bližnjem parku odkrijejo zapuščeno dete, ga sprejmejo v svojo družino, v upanju, da bo njihova ljubezen dovolj.

Stuart, Douglas: Mladi Mungo

Življenje v glasgowski delavski soseski v 90. letih je vsakodnevni boj. V neperspektivnem proletarskem okolju, kjer vladajo ulične tolpe, alkoholizem in družinske zlorabe, lahko preživijo samo tisti, ki imajo dovolj trdo kožo. Za 15-letnega Munga Hamiltona je boj že vnaprej izgubljen; celo njegova družina čuti, da ta čedni, nežni fant ne sodi v njihov svet. Vsak po svoje ga poskušajo spremeniti, ga utrditi, iz njega narediti moža.

Mungo si na vse pretege prizadeva, da bi bil tak kot drugi, dokler nekega dne ne odkrije nekoga, ob komer se mu ni več treba pretvarjati, fanta, ki ogrozi njegovo življenje – a je obenem njegova odrešitev. Kljub temu, da sta z Jamesom rojena pod različnimi zvezdami – Mungo je protestant in James katolik – in bi morala biti zaprisežena sovražnika, postaneta najboljša prijatelja.

Sutcliffe, William: Si izkušen?

Roman Williama Sutcliffa nosi okus poletja in vas bo popeljal na vroče potovanje od Anglije do Indije. V knjigi spoznamo mlada Angleža Davida in Liz, za katero si David resnično želi, da bi bila več, kot le prijateljica. Ko se David in Liz odločita za skupno potovanje po Indiji, se tudi bolje spoznata in David uzre povsem novo Liz. Liz, ki ni idealna princesa iz njegovih fantazij, pač pa muhasta divjakinja, ki bo svojo naklonjenost do Davida povsem podredila svojim željam po stapljanju z Indijo in njeno religiozno kulturo!

Škvorecký, Josef: Mirakel

Politična kriminalka Mirakel, v kateri avtor ironično razgalja nepristni domoljubni mit češkega naroda, je že ob izidu leta 1972 postala ena najbolj branih in kontroverznih knjig na Češkem. 

Prvoosebni pripovedovalec romana Mirakel je tako kot v pisateljevem prvencu Strahopetci ponovno Danny Smiřický, zdaj 34-letni samec in popularen pisatelj kriminalk z zvezami v vplivnih krogih. Naslov romana se nanaša na skrivno geslo, ki ga je uporabila državna varnost za zaupno akcijo likvidacije Katoliške cerkve. Poleg te dogajalne linije v zgodbi spremljamo pripovedovalčevo ljubezensko afero z (nekdanjo) dijakinjo in burno politično dogajanje. Odlični roman je marsikaj: kriminalna melodrama, stilizirana biografija, napol fiktivna bilanca dvajsetletne komunistične zgodovine Češkoslovaške, satira na radikalizme ter zabavna mešanica raznovrstnih anekdot in zgodbic.

Tokarczuk, Olga: Empuzij: naravnozdravilska srhljivka

Najbolj zanimivo vedno ostane v senci, v tistem, kar je nevidno. Olga Tokarczuk v Empuziju razkriva resnice, ki jih bodisi ne opazimo ali pa si jih nočemo priznati.

September 1913, zdravilišče Görbersdorf. Tu, ob vznožju gora, deluje eden prvih specializiranih sanatorijev na svetu, znan po zdravljenju bolezni “prsnega koša in grla”. Študent Mieczysław Wojnicz iz Lvova, ki boleha za tuberkulozo, pride sem v upanju, da bodo inovativne metode in kristalno čist zrak zaustavili razvoj njegove bolezni. V Gostišču za moške, kjer živi, ​​se sreča z drugimi bolniki, ki neumorno razpravljajo o najpomembnejših vprašanjih tega sveta. Ali Evropi grozi vojna? Monarhija ali demokracija? Ali demoni obstajajo? A to ni edino, kar jih skrbi. Grozljive zgodbe o tragičnih dogodkih v okolju sanatorija sežejo do njih in do Wojnicza, ki ga – čeprav ga okupira skrivanje resnice samemu sebi – skrivnostnost dogodkov očara. Vendar ne ve, da so se ga temne sile medtem že lotile.

Wahl, Caroline: 22 dolžin

Poletje v brezbarvnem majhnem mestu: ob študiju matematike in službi v supermarketu je večerno plavanje v bazenu za Tildo glavna sprostitev. Tu lahko na kratko pozabi svoj vsakdan, v katerem skrbi za mlajšo sestro Ido in mamo alkoholičarko. O svobodnem in neobremenjenem življenju si ne dovoli niti sanjati. Nekega dne pa se v mesto vrne Viktor in vse zautripa v drugačnem ritmu.

Viewegh, Michal: Učna ura ustvarjalnega pisanja

Učna ura ustvarjalnega pisanja je zabavna, grenko-sladka in ganljiva pripoved o dveh samosvojih dvojčkih in njuni teti, ki ju je vzgojila; o simpatični devetnajstletnici, ki je zanosila s poročenim moškim; o urednici bulvarskega časopisa, ki v poniževanju drugih išče svoje samospoštovanje. Pa tudi literarni manifest. In jasno sporočilo vsem, ki bolje kot vsi ostali vedo, kaj je dobra literatura.

Bussi, Michel: Nič te ne more izbrisati

2010. Maddi je zdravnica v južni Franciji, ki srečno živi s svojim desetletnim sinom Estebanom. Toda tistega poletja ga za nekaj minut pusti samega na plaži. Ko se vrne, Estebana ni več.

2020. Maddi si je ustvarila novo življenje in nekega dne se vrne na plažo, s katere je izginil njen sin.

Ob morju zagleda dečka. Enake kopalke, enaka pričeska, enake poteze. Približa se mu. Čas se ustavi. To je Esteban … ali njegov dvojnik. Maddi ne odneha, dokler ne odkrije identitete skrivnostnega dečka. Ime mu je Tom in živi v Auvergnu.

Odloči se, da se bo preselila tja. Dlje ko Maddi zalezuje Toma, bolj neverjetne podobnosti med fantoma se ji razkrivajo: enaki konjički, enaki strahovi … enako materino znamenje.

Je Maddi nora? Se je Esteban reinkarniral v Toma? Si bo omislila novega sina? Kako daleč bo šla, da bi odkrila resnico in rešila svojega otroka … oziroma dečka, ki mu je čisto podoben?

Cavanagh, Steve: Obramba

Eddie Flynn je bil včasih prevarant. Potem je postal odvetnik. Izkazalo se je, da ni velike razlike med obema. Bodo odvetnikova iznajdljivost, povezanost z newyorškim podzemljem in nadpovprečna inteligenca dovolj, da dobi nemogoč primer in reši hčer, ki mu pomeni vse? V strašno napetem sojenju napne prav vse sile, da pridobi poroto na svojo stran in hkrati ukani mafijce, ne ve pa, da so tudi ti ves čas korak pred njim in da prav tako kot on igrajo dvojno igro.

Eddie Flynn se je po katastrofalnem primeru pred enim letom in težavam z alkoholom odpovedal pravu in si obljubil, da nikoli več ne bo prestopil praga sodne dvorane. Ampak nima izbire. Vodja ruske mafije, ki mu sodijo za umor, mu ugrabi desetletno hčerko. Primer mora prevzeti.

Na voljo ima samo oseminštirideset ur, da zmaga v nemogočem sodnem postopku. Uporabiti mora vso svojo pamet in vse prevare, blefe, zvijače, potegavščine, ki se jih je naučil v preteklosti. Če bo izgubil primer, bo izgubil vse. V napetem trilerju, ki se odvija večinoma na sodišču in nekaj v newyorškem podzemlju, smo priča pravim akcijskim prizorom, nepričakovanim zasukom in ves čas hlastamo za zrakom, saj se čas neusmiljeno odšteva.

Cavanagh, Steve: Priznanje

Milijarder David Child prisega, da ni ubil svoje punce Clare. A so dokazi zelo prepričljivi: posnetki varnostnih kamer kažejo, da v njuno stanovanje ni vstopil nihče drug, v njegovem avtu so našli morilsko orožje, poleg tega pa so na njem odkrili strelne sledi, ki jih ne zna pojasniti.

FBI je prepričan, da bi mu Davidova aretacija in krivda pomagala spodnesti velikansko pralnico denarja – če bi ga lahko pripravil do tega, da priča.

Nekdanji prevarant, danes odvetnik Eddie Flynn, dobi nalogo: Davida mora prepričati, da prizna krivdo, in agentom priskrbeti dokaze, ki jih potrebujejo. Če Eddieju ne bo uspelo prepričati Davida, bo FBI v zapor poslal Eddiejevo ženo. Ampak David vztraja, da ni nikogar umoril.

Medtem ko FBI pritiska na Eddieja, naj priskrbi priznanje krivde, je Eddie vse bolj prepričan, da David govori resnico. Nevarnim nasprotnikom navkljub mora najti način, kako dokazati Davidovo nedolžnost, in ugotoviti, ali so mu vse skupaj podtaknili. Zastavek je visok: Eddiejeva žena je v nevarnosti. Ne samo zaradi FBI-ja …

Cavanagh, Steve: Lažnivec¸

Leonardu Howllu se je uresničila najhujša mora: ugrabili so mu hčerko Caroline. Howell se noče zanesti samo na policijo, zato pokliče edinega človeka, ki mu zaupa.

Eddie Flynn dobro ve, kako je izgubiti hčerko, zato obljubi, da bo Caroline varno pripeljal domov. Flynnu, ki je bil prej prevarant, zdaj pa odvetnik, sumljivo newyorško podzemlje ni tuje.

A ko se vrne k svojemu staremu življenju, spozna, da so se pravila igre spremenila – in da ga nekdo izigrava. A kdo vleče niti? In ali sploh kdo v tej sprevrženi situaciji govori resnico?

Jackson, Holly: Pet preživelih

Red potuje na pomladanske počitnice s petimi prijatelji: najboljšo prijateljico, njenim starejšim bratom in njegovo popolno punco, skrito simpatijo, sošolcem – in morilcem.

Ko se jim avtodom pokvari sredi zakotja in ostanejo brez mobilnega signala, kmalu ugotovijo, da ni šlo za preprosto nesrečo. Ujel jih je nekdo tam zunaj v temi, nekdo, ki očitno želi pokončati enega od njih.

V osmih urah do zore mora šest prijateljev pobegniti ali pa ugotoviti, kateri od njih je tarča. Toda ali je med njimi lažnivec? Na dan pridejo zakopane skrivnosti in napetost v avtodomu postaja morilska. Vsi ne bodo preživeli noči …

Läckberg, Camilla: Bronaste sanje

Tretji del izzivalno napete serije o Faye – vznemirljiva drama o maščevanju, izdajstvu, odrešitvi in sestrstvu. Fayin nekdanji mož je mrtev, vendar ji grozi lastni oče, ki je pobegnil iz zapora. On, ki bi moral biti njena največja varnost, postane njena največja groza. V nevarnosti pa ni le ona sama, temveč mora zaščititi tudi svoje bližnje in svoje življenjsko delo, podjetje Revenge. Faye zbere svoj krog žensk in za pomoč pri načrtovanju svojega zadnjega maščevanja zaprosi edinega moškega, ki mu zaupa. Toda zdi se, da njen oče sodeluje s kriminalno mrežo in je nevarnejši kot kdaj prej. Ali ji bo uspelo?

Kaner, Hannah: Bogomorka

Kissen so družino ubili fanatiki boginje ognja. Zdaj so bogovi prepovedani, a se še vedno potikajo naokrog ter zahtevajo čaščenje in žrtvovanje. Kissen se preživlja z ubijanjem bogov in v tem uživa. Dokler ne sreča boga, ki ga ne more ubiti. Skedi, bog nedolžnih laži, se je nekako povezal z mlado plemkinjo in zdaj oba bežita pred neznanimi morilci.

Na skrivnem potovanju se jim pridruži razočaran vitez in skupaj se morajo odpraviti do uničenega mesta Blenraden, kjer žive zadnji divji bogovi, da bi izprosili uslugo.

Medtem ko jih preganjajo demoni in deželi preti državljanska vojna, se bodo soočili s sodbo – v osrčju njihovega sveta je nekaj gnilega in samo oni to lahko ustavijo.

Le Guin, Ursula K.: Čarovnik iz Zemljemorja

Obstaja na stotine knjig o čarovnijah, urokih in čarovnikih, a kdor si želi izvedeti, kaj umetnost magije dejansko je, ne more spregledati sage o Zemljemorju, ki jo je ameriška pisateljica Ursula K. Le Guin (1929) začela ustvarjati leta 1968 s pričujočim romanom. Čarovnik iz Zemljemorja je velika mojstrovina rojene pripovedovalke in ena največjih klasik fantazijske književnosti, ki jo po pomembnosti uvrščajo ob bok Tolkienovemu Gospodarju Prstanov. V slovenščini jo dobivamo v prevodu Dušana Ogrizka.

Maas, Sarah J.: Dvor kril in uničenja

Feyre se vrne na Dvor pomladi. Odločena je, da bo zbrala informacije o Tamlinovem delovanju in izvedela čim več podrobnosti o napadu, s katerim grozi kralj, ki želi njeno deželo spraviti na kolena. Toda igrati bo morala zelo nevarno igro, da ji bo uspelo. Če ji bo samo malo zdrsnilo, to ne bo pogubno le zanjo, temveč tudi za vse, kar ji je drago, in vsakogar, ki ga ima rada.

Vojna je pred vrati in Feyre zavzame svoje mesto med visokimi vilini, vendar s težavo lovi ravnotežje med obvladovanjem svoje magične in politične moči ter ljubeznijo do svojega dvora in družine. Med vsemi temi izzivi se morata Feyre in Rhysand odločiti, komu med pretkanimi in mogočnimi visokimi gospodi bosta zaupala, in se podati tudi na lov za nepričakovanimi zavezniki.

Maas, Sarah J.: Dvor zmrzali in zvezdnega sija

V tej zgodbi iz svetovno uspešne serije Dvor trnja in vrtnic so Feyre, Rhysand in njuni prijatelji še vedno zaposleni z obnovo Dvora noči in širnega sveta v ruševinah okrog njega. Vsi si skušajo opomoči po vojni, ki je spremenila prav vse. Toda končno se bliža tudi zimski solsticij, z njim pa veselje in težko prislužena darila.

Kljub temu pa praznično vzdušje ne more pregnati vseh senc, ki še vedno visijo nad Dvorom noči. Čeprav je Feyre zdaj visoka gospa, ki vodi priprave na praznovanje zimskega solsticija, pa je njena največja skrb namenjena sestrama Elain in Nesti. Obe imata še preveč ran, ki jih je treba zaceliti, in njuna usoda bo vplivala na prihodnost celotnega dvora.

Shelley, Mary: Zadnji človek

Piše se 21. stoletje. Po Evropi kosi skrivnostna pandemija, ki se hitro širi po vsem svetu. Zdi se, da jo je povzročil človek s svojim sebičnim načinom življenja. In zdi se, da jo bo preživel en sam človek …

Leta 1826 je Mary Wollstonecraft Shelley objavila nenavadno mojstrovino, apokaliptični distopični roman z naslovom Zadnji človek. Roman se prične z odkritjem preroškega rokopisa, ki ga je leta 2100 napisal zadnji preživeli iz apokalipse. Avtorica bralstvo izzove, naj si predstavlja svet, v katerem med številnimi živimi bitji izumirajo le ljudje. A v odsotnosti človeštva cvetijo druge vrste. Bliskovito zmanjšujoča se skupina preživelih je priča, kako se svet vrača v stanje prvinske lepote, v vseobsegajoči rajski vrt. V Zadnjem človeku ljudje izumirajo, svet pa se zaradi tega zdi boljši; zadnji preživeli si zato zastavi bistveno vprašanje: o pravici do lastnega obstoja. Izjemnega pomena za čas tu in zdaj so zaključna svarila, pri katerih vztraja romaneskna stvaritev: prvič, naše človeškosti v najglobljem bistvu ne določajo toliko umetnost, vera ali politika, temveč temelji naših skupnosti, sočutje, občutek za sočloveka in sobitja. Drugič, pripadamo le eni od mnogih vrst na Zemlji; naša neobhodna naloga je naučiti se spoštovanja in sobivanja z naravnim svetom, ki ne obstaja za izkoriščevalske potrebe človeštva, temveč avtonomno sam po sebi, iz stvarstva, narave, kozmosa samega.

Wynne, Diana Jones: Čarovnik Howl in gibljivi grad

V deželi Ingariji se lahko zgodi karkoli, še posebej, če se razjezi čarovnica iz Pustinje – kar se zgodi pogosto.

Sofija Klobučar se je rodila pod nesrečno zvezdo. Je najstarejša od treh hčera, ki ji je usojeno, da ji bo spodletelo, če bo v iskanju lastne usode zapustila dom. Ko v slikoviti prodajalni klobukov nehote razhudi čarovnico pod krinko, jo ta uroči v starko. Da bi razrešila urok, mora Sofija v novem telesu najti pogum in moč, da se odpravi po pomoč k strašnemu čarovniku Howlu, sklene dogovor z ognjenim demonom in se sooči s čarovnico iz Pustinje. S tem se začne njeno resnično potovanje, na katerem mora prekletstva rešiti ne le sebe, temveč tudi druge.

Diana Wynne Jones je v svojih knjigah ustvarila neverjeten domišljijski svet, ki se prav lahko kosa s svetom Harryja Potterja, Zrcalke in drugih draguljev fantazijske književnosti za mlade odrasle –, svet, ki ne potone v melanholične sivine obupa, temveč ostane barvit in poln upanja. V njem se prepletajo čarovniška doživetja in večdimenzionalna vesolja, poln je osupljivih, karizmatičnih junakinj in junakov, brezbrežne domišljije, osupljivih zapletov in žlahtnega humorja.

Angleška pisateljica je za svoje ustvarjanje prejela številne nagrade, za Čarovnika Howla denimo nagrado phoenix. Po uspešnici je japonski režiser Hajao Mijazaki posnel istoimenski animirani film, ki je bil leta 2006 nominiran za oskarja in je postal eden najuspešnejših japonskih filmov vseh časov.

Crossan, Sarah: Zavetje vode

Kasienka in njena mama s Poljskega v Anglijo pripotujeta samo z enim kovčkom in vrečo perila. Kasienka je zbegana in žalostna, njena mama pa ima strto srce, saj se je sem odpravila iskat izginulega moža. Kasienka s težavo navezuje stike, na novi šoli se ne počuti sprejeto, sooča se s težavami, ki so ji bile doslej tuje. Oživi le, ko gre plavat, čeprav se tudi ob tem ne more znebiti občutka, da se potaplja. A v zavetju vode sčasoma najde moč, razumevanje, ljubezen in pogum, da se spopade z ovirami, ki ji jih je življenje postavilo na pot.

Kermauner, Aksinja: Perunova sekira: 2. roman iz zbirke Srebrna sekira

V prvi knjigi – Orfejeva lira, ki se dogaja na Ptuju, so temne sile z Evino pomočjo premagane oz. ustavljene, a konec daje slutiti, da se bo boj še nadaljeval. In res je tako. V drugi knjigi spet udarijo in si za prizorišče glavne akcije izberejo Kras, kjer je Evi na etnološkem taboru. Kot da ni dovolj, da ima gimnazijka in karateistka težave z Lucijo, svojo nekoč najboljšo prijateljico, se mora torej na taboru v napetem boju upreti še negativcem, ob čemer doživi kup presenečenj in spozna, da je napačno presodila, kdo je kdo.

Tudi druga knjiga iz serije Srebrna sekira, v kateri sta moči združila priznana avtorica za otroke in mladino Aksinja Kermauner in pisatelj ter mojster borilnih veščin Silvester Vogrinec, ki sodi med začetnike športnega romana pri nas, je skrivnostna, napeta in dinamična in kot takšna bralca nemudoma posrka v dogajanje.

Omahen Šikonja, Nejka: Vihar v meni

Zakaj si želi biti Tjaša nevidna? Je Viktorija res boljša od drugih? Je Urbanova strast še vedno nogomet? V koga se zaljubi Anej? Kakšne skrbi ima Erika, koga ne mara in kdo ji je všeč? In kaj se plete po glavah staršem in učiteljem? Seveda je povsem nemogoče, da najstniki na koncu šolskega leta ne bi bili drugačni kot na začetku.

Nov mladinski roman Nejke Omahen Šikonja se kljub nekoliko večjemu obsegu prebere na mah, saj nas avtorica nemudoma ujame v zapleten in tudi napet čustveni svet svojih junakov, ki so na (še eni) prelomnici svojega življenja – čakata jih namreč konec osnovne šole in valeta.

Oseman, Alice: Vsi razen mene

Georgia še nikoli ni bila zaljubljena in še nikogar ni poljubila. A kot romantična duša je prepričana, da bo nekoč našla pravo ljubezen. Ko začenja študij v povsem novem mestu daleč od doma, je pripravljena nanjo in sklene ukrepati. A njen romantični načrt povzroči le zmedo med prijatelji, Georgia pa postane še bolj negotova glede svojih čustev. Zakaj se drugi tako zlahka zaljubijo, ona pa ne? Ji je usojeno, da bo ostala brez ljubezni?

Vidmar, Janja: Koliko še?

Razredna frajerka Iza, edinka iz premožne družine, se spravi na sošolko Lucijo, ki izhaja iz povsem drugačnega družinskega okolja, saj živi z mamo samohranilko in sestro. Konflikt preraste v pretep, ki terja ukrepe – Izini starši se odločijo, da bodo razvajeno hčer s planinskim društvom, ki deluje tudi na šoli, poslali na pohod čez otok Krk (Camino Krk), da jo malo prizemljijo. Nanj je prijavljen tudi njen sošolec Ognjen, navdušen planinec, tam pa se znajde tudi Lucija, ki ji kot nekakšno kompenzacijo Izini starši ponudijo plačilo pohoda. Lucija sprva okleva, a se na koncu odloči, da je to pač lahko njena odskočna deska za odkrivanje sveta. V nasprotju z Izo na pohodu uživa, se dobro ujame z družbo in pridobi na samozavesti, a tudi Iza ne ostane povsem enaka kot pred popotniško preizkušnjo … 

Dinamičen popotniški roman najstnike od šolskih in zasebnih problemov odpelje v divjo, neokrnjeno naravo, jih obuje v gojzarje in postavi pred čisto nove, nevarne izzive.

Bernard, Caroline: Frida Kahlo in barve življenja

Mehika, 1925: sedemnajstletna Frida Kahlo želi postati zdravnica, a ji huda avtobusna nesreča to onemogoči. Potem spozna Diega Rivero, slikarskega genija in ljubljenca umetniških salonov, v katerega se nesmrtno zaljubi. Z njim, ki jo spodbuja k slikanju, se potopi v svet umetnosti in se pozneje z njim tudi poroči. Vsa navdušena in energična se poda v novo življenje, polno veselja, a tudi bolečine in žalosti, saj ji Diego ne more ostati zvest, pa tudi hrepenenje po otroku ostane njena neizpolnjena želja.

Vsem preprekam navkljub pa se Frida ne odreče predstavi brezmejne ljubezni in tudi ne polnemu življenju, ki ga sooblikujejo veliki umi in umetniki njenega časa – od Picassa do Trockega, od Josephine Baker do Marcela Duchampa. Frida se postopoma popolnoma preda umetnosti, s slikami upodablja sanje, z njimi osmišlja življenje in kljubuje udarcem usode. Izjemna ženska, ki z osupljivo pojavnostjo, pisanimi tradicionalnimi oblačili in majevskim nakitom povsod vzbuja pozornost, sčasoma postane ena najboljših in najbolj prepoznavnih slikark v zgodovini.

Bernard, Caroline: Jaz sem Frida

Končno je dočakala preboj: Frida Kahlo ima svojo prvo samostojno razstavo v New Yorku, ki doseže velik uspeh. Umetniški krogi Manhattna jo proslavijo, Frida pa med ustvarjalci vseh vrst kmalu sreča fotografa Nickolasa Muraya, s katerim se je nekoč že (skoraj) zapletla, ob ponovnem snidenju pa padeta v vrtinec strastne ljubezni.

Potem ko je z umetnostjo stopila iz sence nezvestega moža Diega, želi svojim občutkom Frida slediti tudi v ljubezni. Ko pa jo Nick postavi pred veliko odločitev, mora ekstravagantna slikarka ugotoviti, kaj si pravzaprav zares želi – umetnost ali ljubezen …

Calic, Marie-Janine: Tito: večni partizan: biografija

Osebna, zgodovinska in politična biografija Tita izpod peresa ene največjih strokovnjakinj za zgodovino Jugovzhodne Evrope – ki je hkrati biografija njegove vladavine in izginule večnacionalne države v mednarodnem kontekstu.

»Povej mi, kako gledaš na Tita, in povem ti, kdo si,« je večkrat slišati tam, kjer je bila nekoč Jugoslavija. Vse do danes je Tito ostal figura, ki razdvaja politične strani.

V tej celoviti osebni, zgodovinski in politični biografiji slavnega voditelja avtorica Tita kot zgodovinsko osebnost osvobodi preteklih projekcij in ga v svežem družbeno-političnem kontekstu. V središču so tako oblika, delovanje in načini njegove vladavine, kot tudi Tito kot osebnost. »Že za časa svojega življenja je Tito postal živi mit in spomenik. Vlada, on sam in njegovi privrženci so proizvajali na tisoče knjig, izdelkov, filmov in radijskih oddaj, ki so sooblikovali njegovo podobo v javnosti. Nobenega drugega državnika ni propaganda v najrazličnejših vlogah tako zelo izpostavila kakor njega, ki je nastopal kot hrabri, uporni heroj, modri oče jugoslovanskih narodov in svetovni poslanec miru.

Kdo je bil ta hrvaški komunist z neprodornimi sivomodrimi očmi, ki se je najprej uprl režimu kralja Aleksandra, pozneje Hitlerjevi nemški vojski in končno sovjetskemu diktatorju Stalinu? Kako se je iz kmečkega sina razvil brezkompromisni revolucionar, ki je za svoj svetovni nazor vedno znova tvegal svoje življenje in žrtvoval življenja tisočih? Knjiga odgovori na številna vprašanja o Titu in nudi obilo bralnih užitkov.

Cave, Nick: Vera, upanje in pokol

Knjiga, ki je nastala na podlagi več kot štiridesetih ur intimnih pogovorov z novinarjem Seánom O’Haganom, po Cavovih lastnih besedah ponuja globoko premišljeno analizo tega, kar resnično poganja njegovo življenje in ustvarjalnost.

Ukvarja se z vprašanji vere, umetnosti, glasbe, svobode, žalovanja in ljubezni. Odkrito prikazuje Cavovo življenje od njegovega zgodnjega otroštva do današnjih dni, njegove ljubezni, delovne navade in veliko preobrazbo v zadnjih letih.

Vera, upanje in pokol kaže pot proti upanju in navdihu iz ust pravega vizionarja.

Precht, Jørn: Hildegarda iz Bingna: srednjeveška opatinja, ki je svoj klic našla v naravnem zdravilstvu in pomoči ljudem

Škofija Mainz, 12. stoletje: na vrtu samostana Disibodenberg pod budnim očesom redovnice Hildegarde uspevajo raznovrstne zdravilne rastline. Na voljo je vsakemu, ki potrka na njena vrata, in pomaga pri različnih zdravstvenih težavah – od celjenja ran do zobne higiene. Opat moškega samostana ne podpira njene dejavnosti in ji jo prepove. Vendar se Hildegarda ne da. Želja po znanju in nudenju pomoči ter tudi pionirski duh jo spodbujata, da ne odneha. Neutrudno zapisuje ugotovitve o veri in naravi in sledi svojemu videnju: ustanoviti lastni samostan, v katerem bodo dobrodošle tudi ženske, ki niso plemiškega stanu. Se ji bo uspelo upreti konvencijam njenega časa?

Romanizirana biografija o Hildegardi iz Bingna in o njenem razvoju od pokorne redovnice do odločne opatinje.

Seifer, Marc J.: Tesla: čarodej v vojni: genij, orožje s snopom delcev in iskanje moči

Tesla: Čarodej v vojni Marca J. Seiferja prinaša vznemirljivo potovanje v življenje in dosežke skrivnostnega genija Nikole Tesle.

Nadvse zanimiva biografija nas s podatki iz do nedavnega tajnih arhivov popelje skozi neverjetne dosežke, osebne boje in hude bitke, ki jih je Tesla bojeval pri svojem prizadevanju za razvoj tehnologije in spreminjanje sveta.

Teslova briljantnost in domišljija sta bili brezmejni: od prelomnega dela na področju izmeničnega toka, brezžičnega prenosa energije, daljinskega vodenja robotov, orožja s snopom delcev … Ko je premikal meje znanosti, se je zapletel v vojno idej, patentov in boja za oblast z giganti svojega časa, od Thomasa Edisona, J. P. Morgana, Guglielma Marconija do Westinghousa.

Knjiga razkriva mnoga nepoznana dejstva o Teslovih zmagah in stiskah. Raziskuje njegovo prizadevanje za boljšo prihodnost, boj s finančnimi težavami in družbenimi pritiski ter neomajno odločenost pri uresničevanju vizij za dobrobit človeštva. Teslova zapuščina je nepredstavljivo bogata, vrsto izumov je bilo udejanjenih že za časa njegovega življenja, medtem ko so drugi dočakali svojo uporabo šele v zadnjem času.

POEZIJA

Koršič, Petra: Ciprese

Zbirka pesmi, ki se ogiba površni hrupnosti bivanja: ko občudujemo Ciprese, se zavemo, da resničnost ni »učinek« opazovalca, ampak je opazovalec »učinek« resničnosti.

Ciprese so dragocen botanični vrt, ki s svojo poetično lepoto nagovarja človekovo pozornost, sočutje in skrb za rast: rast življenja. Svet nas lahko napolni le, če smo se pripravljeni v njem izgubiti. Iz občutka nežnosti in naklonjenosti do ranljivega, iz teme rojevajočega se sveta raste tudi poezija Petre Koršič v novi knjigi. Nič čudnega, da sta zgroženost nad brezumnim nasiljem in trpljenjem (cikel Vojne) ter človeška nemoč pred neznanskim, ki ni božja kazen, ampak posledica subjektivističnega napuha (cikel Gori), izhodišče in zaključek knjige. Izhodišče in zaključek, ki razklepata in zaklepata krožnico Vere, Upanja in Ljubezni.

Kovačič, Jani: Socialitete ino štorijali: (kratke zgodbe in nauki)

Jani Kovačič, ki sebe rad imenuje mestni ljudski pevec, ugotavlja, da počasi postaja podoben klasikom: vedno več ljudi ga citira in vedno manj posluša. V zbirki Socialitete ino štorijali je zbral pesmi zadnjih 20 let, med katerimi so le redke izšle na zvočnih nosilcih, saj teh ne izdaja več. Pesmi so številni lahko slišali v KUD-u France Prešeren v okviru Kovačičevih desetletk: prve, ki se je imenuje Pijano bar, in druge, ki se imenuje Akkustik teArter.

Kot opaža Kovačič, se zadnje čase vsi obnašamo katastrofično, ne vemo pa, kako bi se iz tega izvili; po drugi strani se mu zdi, da nam takšno obnašanje tudi ustreza. V njegovi novi zbirki so glavni akterji s socialnega roba, čeprav gre po mnenju avtorja za ekonomsko opredelitev. “Na tako imenovanem robu se pretaka življenje, bogati so tisti, ki nimajo življenja in si ga morajo kupiti,” je bil šaljiv profesor filozofije.

STRIPI IN RISOROMANI

Ross, Mikael: Šola padanja

Šola padanja Mikaela Rossa je tankočuten vpogled v drugačnost ter v vzpone in padce, ki jih prinaša življenje!

Ko se ti življenje postavi na glavo, se je treba naučiti padanja. Ko njegovo mamo zadane kap, se mora Noel odseliti iz domačega okolja, ki ga je bil do sedaj vajen, in se kar naenkrat soočiti s številnimi spremembami. Kako se bo Noel znašel sam? Kako se bo spoprijel z vzponi in padci, ki jih prinaša življenje?

Secchi, Luciano: Alan Ford 4

Secchi, Luciano: Alan Ford 5

Ta pa res ne potrebuje predstavitve!

STROKOVNA LITERATURA IN NELEPOSLOVJE

Breznik, Peter: Dober voznik bom: [interaktivni priročnik]: prometni vodnik za vso družino, lahko nam reši življenje!

Interaktivni priročnik Dober voznik bom na enem mestu celovito in sistematično obravnava teoretična znanja s področja varnosti cestnega prometa, ki jih potrebujejo bodoči vozniki, vozniki začetniki in mladi vozniki, vključno s predvidevanji, zavedanjem tveganja in defenzivnim ravnanjem. Za izkušene voznike pa predstavlja vsebina priročnika dobrodošlo, če ne že kar nujno osvežitev, razširitev in posodobitev pred leti pridobljenih znanj. V njem je več kot 1000 sporočilnih slik; to je tudi največji obseg slikovnega materiala v prometno-varnostni literaturi doslej. Priročnik ima 288 strani, formata 20 x 24 cm. Priročnik ima posamezne prometne situacije opremljene s QR kodami za predvajanje filmov in animacij.

Wilberg, Peter: Mala črna knjiga: o črnogledem razmišljanju

Namen te knjige je podvomiti in ponovno premisliti o številnih naših že ustaljenih predpostavkah o depresiji in nam tako pomagati razumeti lastne simptome depresije in simptome depresije drugih ljudi na bolj filozofski način. Moto te knjige je: »Melanholiki vsega sveta, združite se – izgubiti ne morete drugega kot svoj sram.«

O ustreznosti delitve na pozitivno in negativno razmišljanje, o temeljni zmoti, ki pogojuje takšno delitev. Tako kognitivni terapevti kot zagovorniki pozitivnega razmišljanja trdijo, da je depresija stanje, ki ga je treba premagati – da je slabo počutje nekaj slabega. To spodbuja ljudi k razmišljanju, da je nekaj narobe z njimi, če se čutijo potrte oziroma v depresiji.

Osnove prve pomoči: priročnik za usposabljanje kandidatov za voznike motornih vozil

Priročnik za usposabljanje kandidatov za voznike motornih vozil je plod dela številnih avtorjev vsakega od njih izkušenega na svojem področju.

Usklajen je z najnovejšimi smernicami in didaktičnimi pristopi, v katerih se znajde sleherni bralec.

Vizija avtorjev je bila pripraviti enostavno, pregledno, zanimivo in uporabno literaturo v obsegu, ki jo potrebuje vsak voznik in ki mu bo služila pri opravljanju izpita iz prve pomoči ter kot pomoč pri dilemah in situacijah, ko bo moral svoje znanje prve pomoči tudi dejansko uporabiti. Priročnik je hkrati napisan z željo, da pritegne k branju čim več bralcev, ki bi znali ko bo to potrebno, takoj priskočiti na pomoč kot laiki in pomagati poškodovancem in obolelim okoli sebe, saj je znano dejstvo, da : »Prva pomoč rešuje življenja, nudenje prve pomoči pa je eno izmed najdragocenejših in najplemenitejših dejanj, ki jih lahko nudimo tistim, ki jo potrebujejo.«, kot pravi Eva Pogačar, dr. med., spec.anesteziologije in reanimatologije in predsednica Strokovnega centra Rdečega križa Slovenije.

Bončina, Tina: A to je vse, kar je?: zaživite drugače

Namenimo pozornost sebi in postanimo znova takšni, kakršni smo. »Meditiramo, jogiramo, zdravo živimo, beremo, se družimo … Zgladili smo odnose s starši in osebnostno zrastli – vse delamo prav, občutka zadovoljstva pa ni. Kaj se dogaja? Zakaj je tako?«

Tina Bončina, doktorica medicine, psihoterapevtka in avtorica uspešnice Izgorelost, svojo novo knjigo namenja vsem, ki iščemo smisel v življenju. Pri tem naj nas vodi spoznanje, da imamo vedno možnost doseči polnost in zdravje. Da imamo vsi potencial, da smo v redu in lahko spet najdemo svoj pravi, pristni jaz. Priročniki za osebno rast nas običajno nagovarjajo k temu, da se naučimo kaj novega, da napredujemo, še kaj dodamo k osebnosti, Tina Bončina pa pravi, da je pravzaprav pomembno to, da se otresemo raznih nefunkcionalnih pristopov, ki smo jih pridobili v življenju, in poiščemo svojo originalno verzijo. »Nismo se namreč rodili delavni, marljivi in natančni. Večinoma smo se rodili neobremenjeni in srečni, da smo tu. In ta verzija vas je tista, ki me zanima. In srčno upam, da tudi vas.«

S to knjigo bomo uvideli, kje smo, kaj si želimo in kako pridemo do cilja, do izvirne različice brez spon pravil in notranjih sporočil o tem, da je življenje nevarno. Vsak dan smo vpeti v sistem, ki nas varuje in omogoča udobno življenje, hkrati pa nas omejuje in tlači. Tega ne moremo spremeniti. Lahko pa s pomočjo te knjige najdemo pot do svobode znotraj sistema.

Botton, Alain de: Utehe filozofije

Knjiga Utehe filozofije nam odgovori na vprašanje, zakaj ob čustvenih pretresih, ki zaznamujejo življenje vsakogar, raje kot v kozarcu poiščimo tolažbo v pronicljivih mislih filozofskih umov.

Utehe filozofije razbijajo mit o filozofiji kot o vedi brez praktične vrednosti, za katero kažejo zanimanje le tisti, ki si v krogu znancev ali javnosti gradijo sloves intelektualca, ki ceni klasike filozofske znanosti. Alain de Botton prek izbranih misli, anekdot in izsekov iz življenja znamenitih filozofov – Sokrata, Seneke, Epikurja, Michela de Montaigna, Friedricha Nietzscheja, Arthurja Schopenhauerja in drugih – pokaže, da so filozofska besedila predvsem zapisi o tem, kako reševati probleme, s katerimi se srečujemo vsak dan in katerih reševanje tudi velikim filozofom pogosto ni šlo prav dobro od rok. Prebiranje filozofskih spisov pomaga osvojiti eno največjih vrlin človeka: sposobnost razmisleka, s pomočjo katerega lahko najdemo pravo pot skozi življenje.

Botton s citiranjem in interpretacijo filozofov poskuša potolažiti bralca, ali mu vsaj pomagati, da razume vsakodnevne tegobe, ki jim nihče ne more popolnoma uteči. Utehe so razvrščene v več poglavij, pri čemer v vsakem nastopa en filozof: Uteha za nepriljubljene, Uteha za tiste s premalo denarja, Uteha za nemočne, Uteha za nepopolne, Uteha za strto srce, Uteha za tiste v težavah.

Bucay, Jorge: Pot modrosti

Priljubljeni argentinski psihoterapevt in avtor Jorge Bucay je slovenskim bralcem dobro znan, saj je v slovenskem prevodu izšlo že 16 njegovih knjig, ki jih redno ponatiskujemo že dobrih 12 let.

Pot modrosti je knjiga, ki nas spodbuja k raziskovanju, odkrivanju novih spoznanj, resnic, k razmisleku o vsem, kar je, kar smo, kar doživljamo in čutimo. Večnih resnic, ki bi za vselej rešile naše težave, namreč ni – lahko pa večno razmišljamo o njih, saj tak razmislek ni rezerviran le za učenjake, mistike in filozofe.

Modrost je torej po Bucayu trajna pripravljenost na učenje – v tem smislu lahko vsi hrepenimo po njej tako, da si prizadevamo biti ozaveščeni in pripravljeni razumeti sebe in druge. S tem nenehno izboljšujemo svoje življenje.

Novković, Dragan:  “Umetna inteligenca”: filozofsko-zgodovinski vidiki naprednih računalniških algoritmov

Kapitalistični sistem vztrajno postavlja napredne računalniške algoritme v položaj ultimativnega varuha resnice, Kerberja pred vrati, ki preprečuje možnost kakršnega koli znanstvenega spoznanja in tehnologije, ki ni uokvirjena s kartezijanskim pogledom na svet. Kapitalizem, ta rak na obrazu naše civilizacije, globoko utopljen v svoj proces dekadence in propada, panično išče avtoriteto, ki bi jo lahko kot neizpodbitno vsilil vsem.

Arko, Alenka: Bi to povedali tudi pred kamero?: dvajset let oddaje Preverjeno

Bi to povedali tudi pred kamero? To vprašanje so dvaindvajset let postavljali novinarji pri pripravljanju oddaje Preverjeno in z zadržanim dihom čakali na odgovor morebitnega sogovornika.

Ni lahko razgaliti intime, ni lahko govoriti o težkih trenutkih ali se postaviti po robu krivicam. Oddaja je prinesla na tisoče zgodb, zabeležila delčke življenj mnogih ljudi in marsikdaj prva odpirala družbeno pomembne tabu teme. Del teh zgodb je izbrala ter komentirala urednica in voditeljica Alenka Arko, ki je nad oddajo bedela kot »helikopterska mati« od njenega začetka do konca. Zgodbe iz oddaje Preverjeno nas peljejo skozi spremembe v zadnjih dvajsetih letih: od časov, ko smo se še posmehovali prvim ogromnim satelitskim telefonom, do danes, ko skorajda ni človeka brez mobilnega telefona. Spremljamo, kako se je spreminjal naš življenjski slog, razmišljanja, vsakdanje vedenje in tudi – kako se je spreminjalo televizijsko poročanje. Preverjena sociologija vsakdanjega življenja.

Orwell, George: Zapiski o nacionalizmu

Enega najbolj legendarnih esejev o nacionalizmu je leta 1945 za revijo »Polemic« spisal britanski esejist in pisatelj George Orwell.

Orwell, George: Svoboda tiska: dva razmisleka o literaturi, totalitarizmu in svobodi tiska

Dva razmisleka o literaturi, totalitarizmu in svobodi tiska. Eseja sta prvotno izšla v knjigi izbranih esejev Georga Orwella Svoboda ali suženjstvo?

Oz, Amos: Kako ozdraviti fanatika: dva eseja

»Nasprotje vojne po mojem ni ljubezen, nasprotje vojne ni sočutje in nasprotje vojne ni velikodušnost ali bratstvo ali odpuščanje.  Ne, nasprotje vojne je mir. Narodi morajo živeti v miru.«

Te besede je pred več kot dvajsetimi leti v eseju Med enim in drugim prav zapisal izraelski pisatelj Amos Oz, ki se mu želja po miru med Palestinci in Izraelci žal ni uresničila. Oz, ki je odraščal v od konfliktov razdejanem Jeruzalemu, je iz prve roke spoznal rušilno moč fanatizma in zagrizenost fanatikov, ki so prepričani, da poznajo vse odgovore, in dosledno ugovarjajo vsaki možnosti kompromisa.

V času najhujšega vojnega divjanja, ko se zdi kompromis docela neuresničljiv, nam Oz v dveh esejih trezno in brez zadržkov razgrne svoj pogled na resnično naravo uničujočih konfliktov, v katerih imajo glavno besedo fanatiki. In četudi bi se v trenutkih, ko se brutalno uveljavlja zakon močnejšega, spravljivi ton Ozovih besedil nemara komu zdel naiven, so njegovi razmisleki obvezno branje za vsakogar, ki mu ni vseeno, v kakšnem svetu živimo.

Dekle, obljubljeno soncu: bosanske, hrvaške, makedonske, slovenske in srbske ljudske pravljice

Zbirka pravljic iz držav nekdanje Jugoslavije, ki v središče postavljajo ženske kot osrednje, a ne nujno vedno prijazne in dobre junakinje, ki vsaka po svoje iščejo pot do preživetja v izrazito patriarhalnem okolju. Knjigi je izjemno likovno podobo nadela ilustratorka Ana Zavadlav.

Zbirka Dekle, obljubljeno Soncu prinaša nove priredbe že poznanih pravljic in še neprevedene zgodbe, ki jih je pripovedovalka in raziskovalka ljudskih pravljic Špela Frlic pregnetla v zaokroženo in sočno celoto. Iz raznovrstnega gradiva je odbrala 29 bosanskih, hrvaških, makedonskih, slovenskih in srbskih pripovedi, ki v središče postavljajo mlade protagonistke v vseh njihovih pravljičnih strategijah in usodah. Edinstven izbor zgodb, ki ga namenjamo mladostnikom (pa tudi vsem drugim), ponuja uvid v raznolikost pravljičnih pomenov in družbenih vzorcev, iz katerih so izšle, druženje ob njih pa priložnost za skupno negovanje občutljivosti, potrebne za grajenje bolj enakopravnega sveta.

Cerar, Irena: Pravljične poti Slovenije 2: družinski izleti v zgodovino

Prenovljena in posodobljena izdaja vodnika, ki je prvotno izšel pod naslovom Pravljične poti v zgodovino, vsebuje 50 izletov po vsej Sloveniji. Avtorica Irena Cerar je preverila stanje na terenu, spremenila traso, kjer je bilo to potrebno, ohranila pa bistveno – pokrajinsko in kulturnozgodovinsko raznolikost ciljev. Obiskali bomo gradove, gradišča, mestna obzidja, vojaške utrdbe, stare cerkvice in samostane, mline, rimskodobne spomenike in pradavna svetišča, domačije in rudnik.

Predlagani izleti so praviloma nezahtevni, od krajših in lažjih sprehodov do planinskih izletov v sredogorje, zato lahko v vodniku vsakdo najde svojim izkušnjam in željam primeren izletniški cilj.

Osnova vsake opisane enote sta zgodba iz preteklih dni, ljudska pravljica ali povedka ter opis izleta, ki nas popelje v kraje, omenjene v zgodbi.

Izčrpna uvoda o pravljičnem in znanstvenem pogledu na preteklost naše dežele sta prispevali arheologinja ddr. Verena Perko in etnologinja dr. Monika Kropej Telban.

Knjigo je ilustriralo enajst vrhunskih ilustratork in ilustratorjev, izleti pa so bogato opremljeni s fotografijami, preglednimi zemljevidi ter z vsemi potrebnimi podatki za pripravo in izvedbo »pravljičnih poti«.

Gammond, Peter: Operni blefsikon

Zabaven vodnik po operi.

Price, Gillian: Najlepši pohodi po Dolomitih: 50 krajših in celodnevnih pohodov

Odkrijte čudovite pohodniške poti po Dolomitih za začetnike in izkušene pohodnike. Izberite enega od kar 50 pohodov, ne glede na to ali imate časa le nekaj ur ali cel dan in se podajte v gozdove, čez travnike, na vrhove in v koče italijanskega gorskega bisera.

Veste, da so Dolomiti uvrščeni na Unescov seznam svetovne dediščine? S pomočjo tega čudovitega priročnika lahko odkrivate pohodniške poti od znamenitih Treh Cin in prestolu podobnega Pelma do kraljice Dolomitov Marmolade in pravljičnih Dolomitov Brenta, od enournih lahkih sprehodov do celodnevnih malo bolj napornih podvigov.

Dolomiti so iz Slovenije razmeroma lahko in hitro dostopni, saj je iz središča do vzhoda Dolomitov slabe tri ure vožnje. Najprimernejši čas za obisk je od junija do oktobra, nekaj poti pa je prehodnih že maja.

Priročnik je opremljen z odličnimi nasveti, ki so vezani na pohodništvo. Vsaka pot je podrobno opisana z dodatno izpostavljenimi informacijami kot so dolžina poti, višinska razlika, zahtevnost poti, čas hoje, točkami za okrepčane in posebnimi opozorili.

Skaza, Jože: Pravopis. Priročnik z vajami

V priročniku Pravopis je zajeta slovenska slovnica oz. pretežni del jezikovnega pouka slovenskega jezika. Njegova bistvene lastnost so jasnost, preprostost in enoumnost pojmov. Namenjen je učencem višjih razredov osnovne šole ter srednješolcem.

Po njem posegajo tudi študentje ter seveda tisti, ki bi radi obnovili, preverili oz. poglobili svoje znanje slovenske slovnice.

Slovenščina 4. Učbenik z vajami za 4. letnik gimnazij in srednjih strokovnih šol: moč jezika

Učno gradivo, ki naslavlja sodobne izzive poučevanja materinščine se s konceptom in strukturo približuje dijakom, njihovim zanimanjem in zmožnostim ter jih vodi k uspešnemu opravljanju mature.

Sistematični jezikovno-didaktični koncept z zanimivi aktualnimi besedili s posebnim poudarkom na jeziku kot identiteti in temeljni vrednoti vsakega posameznika.

Dijaki učinkovito usvajajo veščine kritičnega opredeljevanja ter argumentirano poustvarjajo in aktualizirajo različne vsebine, s pomočjo katerih postopoma postajajo suvereni tvorci besedil in vešči govorci.

Dijaki usvajajo slovnična, jezikovna ter pravopisna znanja in jih sproti povezujejo v jezikovni sistem.

Učbenik v prvem delu obravnava:

    – besedotvorje,

    – besedoslovje,

    – sodobno poglavje Jezikovni priročniki (prvič so na enem mestu nazorno prikazani spletni slovarji, mdr. tudi sinonimni slovar in leksikografski jezikovni portali).

Poglavja se zaključijo z vajami za ponovitev in s celostno razčlembo neumetnostnega besedila.

Dodana je aktivacijska koda za dostop do sodobne interaktivne nadgradnje na izobraževalnem portalu.

Widmar Stewart, Jacqueline: Finding Slovenia: a guide to old Europe’s young country

Visoke gore, sončne planine, jezerski biseri in gradovi, ki se vzpenjajo nad njimi … To je prelepa Slovenija v osrčju Evrope! Njena narava in kultura. S to knjigo ju bo vzljubil vsak, ki bo prišel k nam na obisk.

Avtorica slovenskega rodu je vključila vanjo vse od kratkega pregleda zgodovine do zanimivih legend in vabljivih opisov bogastva gradov, mest in pokrajin. Naklonjeno spregovori o velikanih slovenske kulture, o slikoviti folklori ter šarmu domačih gostiln.

Viri opisov:  buca.si, bukvarnica-letonja.si, dobreknjige.si, emka.si, felix.si, goga.si, miszalozba.si, primus.si, sanje.si, siol.net, slovenska-matica.si