KNJIŽNIČARKI PRIPOROČATA
Nabokov, Vladimir Vladimirovič: Dober ducat
Prva zbirka kratkih zgodb literarnega klasika v slovenščini.
Rusko-ameriški pisatelj Vladimir Nabokov, ki se je v kanon svetovne književnosti uvrstil predvsem z romanom Lolita, ima v svojem obsežnem opusu tudi številne druge romane, dramska, esejistična in kritična dela, pesniške zbirke in zbirke kratkih zgodb. Kljub razmeroma obsežni bibliografiji v slovenskem jeziku ostaja njegova kratka proza neprevedena.
Zbirka Dober ducat je izvorno izšla leta 1958 in obsega trinajst kratkih zgodb, ki so bile po večini pred tem objavljene v ameriškem časopisju, nekatere med njimi pa so bile pozneje vključene tudi v druge kratkoprozne zbirke.
Literarno izbrušene pripovedi so stilistično in tematsko raznolike, prežete z avtorjevo refleksijo in presenetljivo aktualne. V utrinkih življenja literarnih likov, v katerih okusimo njihove sanje, upe, razočaranja in frustracije, Nabokov spregovori o brezčasnih človeških in družbenih vprašanjih.
Kosovel, Srečko: Mehanikom!: mehaniki in šoferji!
Literarni manifest Mehanikom!, protest proti človeku robotu, je vizionarski pesnik vsemirja napisal junija 1925 v Tomaju. Naperjen proti brezdušni mehanizaciji tistega časa – in današnjemu brezpogojnemu uklanjanju – nas nagovarja, da odvržemo mehanizme in se osvobodimo. Človek stroj bo uničen, napoveduje Kosovel. Svita se. Iz nižin, z dna, z nevihto in strelami vstaja novo človečanstvo. Dovolj je bilo ponižano, oskrunjeno in tlačeno. Neustavljiva sila življenja je v njem, zato – Odprite okna, odprite duri: novi človek prihaja!
Kosovelov manifest Mehanikom! je vizualno nadgradila in ga z nadčasno likovno govorico podčrtala Sava Kosmač. Knjižica je položena v pisemsko ovojnico.
KNJIGA MESECA
24. maj: evropski dan parkov
Evropski dan parkov je spominski dan za zavarovana območja po Evropi, ki ga je leta 1999 uvedla zveza EUROPARC, da bi poudarila pomen zavarovanih območij po vsej Evropi. Ob letošnjem dnevu s sloganom Skupaj za naravo vabijo k raziskovanju ključnih partnerstev za podporo ohranjanju narave tako znotraj in izven zavarovanih območij.
Mencinger, Borut: Naravni parki Slovenije
Knjiga opisuje naravne parke Slovenije z bogatim slikovnim materialom.
NOVOSTI
LEPOSLOVJE
Habič Pregl, Barbara: Piran: zgodbe in legende
Sedem zanimivih zgodb, ki vas bodo popeljale v bogato zgodovino Pirana.
Haderlap, Maja: Ženske v temi
Težko pričakovan drugi roman Maje Haderlap, Ženske v temi, pripoveduje o življenju treh generacij žensk, o njihovi vpetosti v vsiljene in ponotranjene modele ter o boju za avtonomijo. Ko Mira v avstrijski prestolnici sede v avto, da bi se odpravila na Koroško, ve, da jo čaka težka naloga: ostarelo mater Ani mora pripraviti na selitev iz hiše, v kateri je kot vdova z otrokoma našla zatočišče. Romanje v notranjost Mirinega otroštva je vračanje k dolgo zamolčanim življenjskih zgodbah prednikov.
Maja Haderlap pripoveduje o življenju treh generacij žensk, o njihovi vpetosti v vsiljene in ponotranjene modele ter o boju za avtonomijo. Tako kot avtoričin prelomni prozni prvenec Angel pozabe so tudi Ženske v temi hkrati družinski roman in roman o iskanju identitete in pripadnosti v sodobni družbi. To je zgodba o izgubi in krivdi, a tudi o znova najdenih bližinah.
Kosovel, Srečko: Pesnikovo poslanstvo
Zbirka pisem, esejev, zapiskov in razmišljanj o poeziji, umetnosti, kulturi in družbi ter o ustvarjalnosti, vlogi in poslanstvu pesnika, intelektualca – nasploh človeka v družbi – je izšla ob 120. obletnici Kosovelovega rojstva. Tudi v Pesnikovem poslanstvu lahko zasledujemo pesnikovo subtilno nihanje med avantgardizmom in tradicionalizmom, med revolucionarno angažiranostjo in solipsizmom. Vselej pa je v Kosovelovih zapisih in njegovi poeziji jasna ena misel: dolžnost umetnika je ustvarjati.
Izbor besedil se naslanja na Zbrana dela Srečka Kosovela: zbirka Zbrana dela slovenskih pesnikov in pisateljev (1, 2, 3, 3/1), založba DZS, 1946–1974.
Zupančič, David: V mejah normale
Avtor največjih slovenskih uspešnic zadnjega časa David Zupančič se v svoji težko pričakovani tretji knjigi vrača med zidove bolnišnice, v kateri dela, kadar ne piše knjig. Branje je še privlačnejše, ker je v besede prenesel velik del sebe, skozi razmisleke o vsakdanjem življenju in njegovih vijugavih poteh.
Duhovita, včasih pa tudi ganljiva in pretresljiva zgodba prinaša anekdote, razmisleke in utrinke iz ambulant in bolniških sob, v katerih se odvija življenje, kot bi ga gledali po televiziji. Vmes pa se nam avtor kot še nikoli doslej razkriva tudi sam.
Kosovel, Srečko: #Človek: milijoni umirajo, a Evropa laže
Zbir poezije in poezije v prozi. Strelice čiste misli, ki jo podpisuje Srečko Kosovel, vizionar, pesnik vsemirja. Pesniško-prozna celota, ki sije na razvaline človečnosti, je drhteče, a strumno, krhko, a kleno celičje.
Stopimo kvišku in dalje, do zenita! Novi Človek prihaja.
Ferrante, Elena: Na robovih: o užitkih branja in pisanja
Skrivnostna avtorica velikih uspešnic v štirih esejih ponudi vpogled v izvor svojega pisanja. Piše o literarnih vplivih, notranjih bojih in tem, kako se je oblikovala kot bralka in pisateljica.
Čeprav o pisateljici, ki piše pod psevdonimom Elena Ferrante, ne vemo skoraj ničesar, nas v zbirki esejev, morda nekoliko paradoksalno, pripusti karseda blizu in nam dovoli pokukati v srž svojega literarnega ustvarjanja. V štirih esejih, spisanih v značilno ferrantejevskem slogu, pripoveduje o oblikovanju lastnega bralskega in pisateljskega jaza, o tem, kako se podobe pretakajo v misli in nato v jezik, o vseh naporih, s katerimi se pri tem sooča, o snovanju neapeljskega cikla ter ne nazadnje o pisanju z roba in čez rob. Pri tem eruditsko črpa iz svetovne književnosti in prepleta misli Virginie Woolf, Emily Dickinson, Gertrude Stein, Ingeborg Bachmann ter mnogih drugih.
Avtorica zapiše: »Da bi se uprle slabemu jeziku, ki zgodovinsko ne namerava sprejeti naše resnice, moramo mešati in spajati svoje talente, niti vrstica se ne sme izgubiti v vetru. To zmoremo.«
Gregorio, Roberta: Cvetoče limone iz Amalfija
Mojstrica prefinjenih ljubezenskih zgodb, ki se dogajajo v slikovitem Amalfiju, se v zadnjem delu trilogije sprašuje o moči ljubezni.
Livia, Carolina in Diletta so najboljše prijateljice in živijo v slikovitem mestecu Amalfi na istoimenski italijanski obali. Diletta je lastnica trgovinice z izdelki iz limon, njen mož Ezio je ribič v družinskem podjetju. Najbolj od vsega si želita ustvariti družino, vendar se jima želja ne izpolni, zato njun odnos vse bolj trpi in ne najdeta več skupnega jezika. Nekega dne v Dilettino trgovino vstopi privlačen Anglež, ki ga očarajo Dilettini izdelki, še bolj pa ona. Tudi Diletti je Mike všeč, z njim se ji zdi vse preprosto. Pa je to dovolj, da pozabi, kako zelo ljubi Ezia?
Houellebecq, Michel: Uničiti
Novi roman razkriva svežo dimenzijo v pisanju razvpitega avtorja, ki ironiji in ostri analizi družbe tokrat dodaja sočutje in nežnost. Najbolj cenjeni francoski romanopisec se sprašuje, kako (in če sploh) lahko naša družba spremeni smer.
Francija leta 2027, čas pred novimi predsedniškimi volitvami. Petdesetletni Paul Raison, svetovalec ministra za gospodarstvo in finance, skupaj s pripadniki obveščevalne službe zaman skuša izslediti avtorje skrivnostnih spletnih sporočil, ki napovedujejo teroristične napade. Zakaj nihče ne prevzame odgovornosti? Kaj pravzaprav poskušajo doseči? In ne nazadnje zakaj, vsaj kot se zdi na začetku, napadi ne terjajo smrtnih žrtev?
Houellebecq, ki se v svoji maniri ne more izogniti pikri kritiki sodobne francoske družbe in propadajočega zahodnega sveta, obenem v ospredje postavlja predvsem intimno pripoved o skrhanem zakonu, ohlajenih družinskih odnosih, o staranju, bolezni, smrti ter prepredeni mreži človeških odnosov, ki tvorijo bližino.
Malye, Julia: Louisiana
Fantastična zgodba o izjemni usodi treh žensk na začetku 18. stoletja, ki jih žene strastna želja po življenju.
Pariz, 1720. Bolnišnica Salpêtrière je prenatrpana, postelj ni za vse. Na drugem koncu sveta, v francoski koloniji sredi severnoameriške divjine, je prostor treba zapolniti z družinami. Predstojnica bolnišnice zato izbere sto »prostovoljk« v rodni dobi, ki jih bodo poslali v New Orleans na poroko s francoskimi kolonialisti. Med njimi so tri ženske, ki si ne bi mogle biti različnejše: 12-letna sirota, obubožana aristokratka in ženska, obsojena, ker je opravljala splave. Charlotte, Pétronille in Geneviève se vkrcajo na ladjo in tako kot njihove sopotnice ne vedo, kaj jih čaka onkraj morja. Prva preizkušnja je večmesečna plovba čez Atlantik, na kateri se morajo spoprijeti z boleznimi, gusarji, preprodajalci sužnjev … Ob prihodu v novi svet zaživijo na novo, novo življenje pa jim prinese tako krutosti kot nepričakovana veselja.
Tri neznanke, ki jih poveže usoda, se morajo spopasti z boleznijo, vojno in patriarhatom ter preživeti življenje, polno srčnih bolečin, rojstev, izgub, krutosti in nepričakovanih užitkov. To je zgodba, ki jo je avtorica odkrila po naključju, ko je raziskovala zgodovino žensk v zvezni državi Louisiana na začetku 18. stoletja.
Mantel, Hilary: Zrcalo in luč
Sklepni del mojstrske zgodovinske trilogije, ki jo imajo mnogi za eno najboljših del 21. stoletja.
Po romanih Wolf Hall, v katerem smo spremljali meteorski vzpon Thomasa Cromwella, ki je iz nič postal najbližji zaupnik Henrika VIII., in Pripeljite obtožence, v katerem se je Cromwell maščeval svojim sovražnikom in skušal ustreči vsem muham svojega razvajenega vladarja, delo Zrcalo in luč spremlja Cromwella na vrhuncu njegove moči in bogastva, čemur pa sledi strm padec in javna usmrtitev.
Zgodba se začne maja 1536: Anne Boleyn je mrtva. Medtem ko njeni ostanki tonejo v pozabo, Thomas Cromwell zajtrkuje z zmagovalci. Kovačev sin je potolkel vse na svoji poti, se uveljavil kot desna roka kralja Henrika VIII. in je drugi mož v Angliji. Toda kaj storiš, ga vpraša neka bistra priča dogajanja, ko se kralj obrne proti tebi, kar se prej ali slej zgodi vsem, ki so mu blizu?
Šojat, Ivana: Ezan
Ezan je mojstrsko dovršen lirski roman epskih razsežnosti, postavljen v zgodovinsko obdobje turških vpadov, obenem pa je pričevanjsko in jezikovno verodostojen prikaz islamske kulture in preteklih dogodkov, ki so odločilno sooblikovali dandanašnjo podobo Balkanskega polotoka. Ezan (2018) se je uvrstil med finaliste hrvaške književne nagrade Tportal. Gre za prvi roman Ivane Šojat, preveden v slovenski jezik.
Roman se fabulativno umešča v čas zlate dobe Otomanskega cesarstva ter v prostor pozabljene turške Slavonije šestnajstega stoletja, zgodbo pa pred bralke in bralce postavlja upokojeni janičar Ibrahim, ki na smrtni postelji sinu v zapuščino poklanja svojo življenjsko zgodbo in modrosti, nabrane v času služenja častnemu pesniku, zakonodajalcu in sultanu Sulejmanu Veličastnemu.
Vendar pa je Ezan obenem še mnogo več. Je filozofski roman o Človeku z veliko začetnico in o človeškem obrazu islama. Je roman, ki se skozi prizmo preteklosti loteva najintimnejših vprašanj človekove identitete, njegovega dobrega in zla ter nas samih kot dedičih tistega, kar so bili naši predniki, in darovalcih tega, kar bodo prihodnji rodovi. Predvsem pa Ezan kot klic k molitvi nagovarja k razumevanju in veri v sočloveka.
Jelušič, Maša: Profesor je končno mrtev
Kriminalistična inšpektorica Katjuša Jakopič je komaj ušla naklepnemu umoru. Storilec je na begu, njo pa že čaka nov primer. Upokojeni profesor kemije, znan kot osumljenec afere #jaztudi, je mrtev. Zdi se, da je morilec lahko le eden izmed osmih nadvse posebnih sosedov. Katjuša s sodelavcema previdno razkriva njihove skrivnosti in kmalu se izkaže, da ima čisto vsak od njih dovolj motivov za umor. Nato pa pred oknom profesorjevega stanovanja najdejo novo žrtev …
Prvenec Maše Jelušič izrisuje zapleteno kriminalno dogajanje, ki se bere kot cosy crime, »domačna kriminalka«, v kateri nasilni prizori ostanejo skriti, forenzične sledi realne, iskanje storilca pa sila napeto.
Kondor, Vilmos: Zločini v Budimpešti
Zločini v Budimpešti so drugi roman v seriji petih kriminalnih romanov z glavnim junakom Zsigmondom Gordonom.Upokojeni glavni detektivski inšpektor Sándor Nemes in novinar Zsigmond Gordon sta osrednja lika zgodbe, ki se dogaja na samem začetku druge svetovne vojne na Dunaju in v Budimpešti. Zapleteta se v raziskavo treh, med seboj na prvi pogled nepovezanih smrti, dokler ne odkrijeta, da so vzrok umorov mamila.
Kvensler, Ulf: Gasilec
Gasilec je drugi samostojni psihološki triler Ulfa Kvenslerja, ki je sledil svetovni uspešnici Sarek. Isak dela kot oskrbnik v mestecu na Smalandu. Nekega dne ga pokliče oče, mednarodno priznani umetnik, ki je Isaka zapustil, ko je bil ta še otrok. Oče umira in se želi s sinom pred smrtjo pobotati.
Želi tudi, da bi Isak podedoval njegovo premoženje, vendar mu postavi nekaj pogojev. Isak in njegovo dekle Madde obiščeta Isakovega očeta, kjer se zapleteta v psihološko igro, v kateri se meja med resničnostjo in nočno moro povsem zabriše – gre za igro življenja in smrti.
Nesbø, Jo: Kralj z gora
Napet in eksploziven roman o družini, zvestobi in o tem, kako daleč je nekdo pripravljen iti za oboje – izpod peresa mojstra kriminalk in kralja napetih preobratov.
Nadaljevanje romana Kraljestvo. Minilo je osem let in brata Carl in Roy Opgard lahko trdita, da sta v mestecu Os uspela. Carl vodi tamkajšnji razkošni hotel, Roy pa bencinsko črpalko in zdaj snuje še zabaviščni park. Toda oblasti načrtujejo novo avtocesto, ki bo Os odrezala od sveta. Brata skleneta, da bosta ta načrt preprečila, vendar zlepa ne bo šlo. Medtem šerif še vedno skuša dokazati, da sta brata Opgard zakrivila smrt njegovega očeta, in zdaj mu na pomoč priskoči nova tehnologija.
Osman, Richard: Razrešujemo umore
Nova serija avtorja Četrtkovega kluba za umore, v kateri bralcem predstavi novo detektivsko dvojico: Stevea Wheelerja in njegoov snaho Amy, ki išče adrenalinske izkušnje.
Steve Wheeler je upokojen policist. Odkar mu je umrla žena, občasno sprejme kakšno preiskovalno nalogo, najraje pa je doma. Vrhunec njegovega tedna je kviz v gostilni, dnevi pustolovščin so zanj mimo. Adrenalin je mirne volje prepustil snahi Amy Wheeler. Tej se zdi adrenalin dober za dušo, in zanjo, ki dela v zasebnem varovanju, je vsak dan nevaren. Trenutno na čudovitem otoku Sveta Lucija varuje avtorico uspešnic Rosie D`Antonio. Vse je lepo in prav, dokler se ne pojavi truplo, umor pa hoče nekdo naprtiti Amy. Ne ostane ji drugega, kot da za pomoč prosi tasta, a se ta noče ločiti od svojega zapečka. Ko pa vendarle se, se začne razburljiva dirka, ki Steva in Amy popelje okoli sveta.
Roman prinaša razburljivo mešanico humorja, avanture in napetosti, ter obeta pravo knjižno pustolovščino za vse tiste, ki uživajo v skrivnostnosti, začinjeni z malce vznemirjenja.
Petric, Karmen: Smrt v rezidenci
Visoki stropi, debeli zidovi in bogata knjižnica so magnet za pisatelje, umetnike in tiste, ki mislijo, da to so. Ampak – kdo je kriv za truplo na veceju?
Ta in druga vprašanja si zastavlja višji kriminalistični inšpektor Danilo Toporišič, ki preiskuje primer. Navzočnost na kraju dejanja je še vedno najpomembnejši in najstarejši indic, kar jih je. Vendar pa ni vse tako preprosto, kot se zdi, saj med osumljenimi ni zgolj in samo morilec.
Bardugo, Leigh: Brazgotinasti kralj: [1. knjiga]
Novi roman priljubljene ameriške pisateljice se vrača v epski fantazijski svet Grishaverse, kjer se srečajo pustolovščina, romanca, magija in znanost.
Nikolaj Lancov, vladar Ravke, zasebnik, vojak in nezakonski sin osramočenega kralja, ima skrivnost, ki jo namerava obdržati zase. Po zmešnjavi, ki jo je povzročila državljanska vojna, v državi znova vzpostavlja red in obnavlja vojaške postojanke. Pri priči mora napolniti Ravkino blagajno, skleniti nova zavezništva in zaustaviti naraščajočo grožnjo, ki preti nekoč veliki in močni Griševski vojski.
Toda v mladem kralju se iz dneva v dan krepijo temne sile, ki grozijo, da se bo vse, kar je zgradil, spremenimo v prah. Le kako naj reši sebe in svojo državo?
Leigh Bardugo v veličastnem spoju premetenih političnih spletkarjenj, srce parajoče pustolovščine in skrivnostne romance odpira neslutene poti v svet Griševskega vsemirja. Neizmerno priljubljeni trilogiji Senca in kost in izvrstnemu fantazijskemu dvojcu Vranja šesterica pridruži plamteče mračnega Brazgotinastega kralja, ki mu sledi še eno nadaljevanje.
Bradbury, Ray: Regratovo vino
Avtor legendarnega romana Fahrenheit 451 se v Regratovem vinu vrača v čas lastnega odraščanja. V liričnem slogu napisan roman prebudi spomine na čarobno poletje, v katerem se resničnost prepleta z bujno domišljijo dečka, ki se začenja polno zavedati sveta, življenja in umrljivosti. Svojevrsten, s sončnostjo regratovega vina obsijan literarni užitek, ki za sabo pusti sled nostalgije in lepote.
Illinois, 1928. Dvanajstletni Douglas Spaulding stoji na pragu poletja, obsijanega s soncem velikih pričakovanj: tu so čisto nove teniške copate, prva nabirka regrata za dedkovo znamenito opojno pijačo, oddaljeno cingljanje tramvaja v barvi mandarin v vročem popoldnevu, vseprisotni modri, skrivnostni vonj poletnih neviht in strel. Tu sta preteklost in jutrišnji dan, zlita v nepozabnem za vedno. A morda se bo poletje izkazalo za več od ustaljenih obredov, ki se vsako leto ponovijo v krogotoku časa. Morda se bo odselil najboljši prijatelj, morda bo odraščajočega dečka zaslepila čarovnica iz tarota, morda se bo trata še naprej kosila po starem, morda se obeta odkritje človeškega časovnega stroja, ki pelje v preteklost, ali pa avtomata, ki je zmožen pogledati v grenko-sladko prihodnost …
Ray Bradbury velja za enega najvidnejših ameriških pisateljev 20. stoletja. Avtor legendarne klasike Fahrenheit 451 se v romanu Regratovo vino, ki je obveljal za njegovo najbolj osebno delo, vrača v čas odraščanja. Mozaičen, iz kratkih zgodb sestavljen roman slavi mladost, a se hkrati zaveda prihajajoče dobe odraslosti in z njo odgovornosti, ki jo ta prinaša. V ganljivem, liričnem slogu napisana knjiga prebudi spomine na čarobno poletje, v katerem se resničnost prepleta z bujno domišljijo dečka, ki se začenja polno zavedati sveta, življenja in umrljivosti. Leta 2006 je izšlo še svojevrstno nadaljevanje, Zbogom, poletje.
King, Stephen: Pravljica
Mojster pripovedništva Stephen King v tej uspešnici poseže v globine domišljije in nam postreže s čarobnim romanom o mladeniču, ki podeduje ključe vzporednega sveta, v katerem se odvija vojna med dobrim in zlom in kjer je na kocki marsikaj – tudi za naš svet.
Charlie Reade je na pogled običajen srednješolec; v bejzbolu in nogometu blesti, v šoli mu gre v redu, toda on prenaša težko breme. Pri sedmih letih je v grozljivi prometni nesreči izgubil mamo, oče pa se je v neizmerni žalosti zapil. Charlie se je naučil skrbeti sam zase – in za očeta. Pri sedemnajstih spozna psičko Radar in njenega ostarelega lastnika, Howarda Bowditcha, samotarja, ki živi v veliki hiši na hribu, za katero je zaklenjena lopa. Iz tiste lope včasih prihajajo čudni zvoki.
Charlie začne pomagati gospodu Bowditchu in psička Radar mu ukrade srce. Ko gospod Bowditch umre, fantu zapusti kaseto s posneto izpovedjo, ki ji ne bi verjel nihče. Skrivnost, ki jo je Bowditch varoval vse svoje dolgo življenje, je namreč to, da se skozi tisto lopo pride v drug svet.
Kingovo pripovedništvo se v Pravljici razbohoti. V tej veličastni in strašljivi pripovedi se dobro pomeri s prevladujočim zlom, to bitko pa morata izbojevati junaški fant in njegova psička.
Reeve, Philip: Nekoč — v prihodnosti
Mlada Hester po mestu zalezuje svojo žrtev. Načrte ji prekriža mladi vajenec Tom, ki je končno začel doživljati pravo avanturo. Zaradi Tomovega nepremišljenega posredovanja oba padeta v Zunanjo deželo, v morje blata, prepredenega s sledovi mest. Velike brazde za seboj pušča tudi London, ki s polno paro hiti v daljavo. Z mesta v grozi strmi Katherine, dekle s prvega nivoja, ki je na pragu odraslosti.
Gre za briljantno, osupljivo, avanturistično pripoved, postavljeno daleč v prihodnost, ki dodobra razburka domišljijo. Svet čez stoletja izgleda precej drugače kot danes: vsa mesta so na kolesih in velja zakon močnejšega. In čeprav daleč v prihodnosti, se pravzaprav vrnemo v preteklost, svet cehov, skorajda sužnjelastniške družbe, vsekakor pa svet ostro ločen na bogate in revne. Kljub temu pa smo priče ganljivi ljubezenski zgodbi.
Roman, ki vas bo posrkal vase!
Nekoč … v prihodnosti je prvenec pisatelja Philipa Reeva, ki je takoj postal uspešnica in prejel tudi več nagrad; med drugim nagrado “Book I couldn’t put down award” (knjiga, ki je ne morem odložiti).
Tolkien, J. R. R.: Nedokončane povesti: o Númenorju in Srednjem svetu
Nedokončane povesti so zbirka zgodb in esejev očeta sodobne fantazijske književnosti J. R. R. Tolkiena, ki za njegovega življenja niso bile dokončane. Tekste, ki so prava zakladnica vedenja o Srednjem svetu, je neokrnjeno in z obsežnimi pojasnili zbral in uredil njegov sin Christopher, v slovenščino pa zdaj prvič prevedel Sergej Hvala.
V njih so zbrane mnoge podrobnosti, ki osvetljujejo dogodke, le bežno omenjene v Gospodarju prstanov, ter dajejo globlji uvid v nekatere ključne Tolkienove like, teme in ideje.
Kako je končal Isildur? Kako se je izgubil Edini prstan? Od kod izvirajo čarovniki in od kod palantírji? Odgovore na ta in mnoga druga vprašanja prinaša zbirka Tolkienovih zgodb in zapisov, ki zajemajo dogodke vse od davnih dni do konca vojne za Prstan. Zbrane povesti ponujajo nove uvide tako v zgodovino, kulturo in jezike Srednjega sveta kot tudi v samo avtorjevo ustvarjanje.
Adam, Olivier: Na morje
Olivier že dolgo pozna Lorette. Od petega razreda dalje kujeta skupen načrt: oditi na morje.
Pravo življenje je tam. V pričakovanju tega trenutka sta prilepljena drug na drugega, nerazdružljiva kakor dvojčka. On, plah fant, ki si z nikomer ne upa spregovoriti. Ona, samotarska in ranjena, besna nase, na ves svet in na nikogar hkrati. Čudna, kot pravijo drugi. Muhasta. Drugačna.
Lorette krade steklenice ruma ali vodke in se napije. Da bi se počutila živo. Včasih tudi kriči kot zver. Kadar jo kdo v kaj sili. Včasih izgine. Ali pa kaj uniči. Šolsko razstavo, z nožem svojo pričesko, avtomobile v naselju. Gotovo ima kakšno skrivnost. Razlog za svoje početje. Olivier je ničesar ne sprašuje. Zato mu zaupa. Zato mu bo povedala vse. Ko jo bo razumel, bosta lahko odšla na morje.
Lertxundi, Anjel: Jelšev grič
Jelša, ki raste na travniku tik ob reki, ni najbolj zadovoljna s svojim življenjem. Nekateri njeni dnevi se vlečejo kot voz, poln težkega kamenja, drugi minejo hitro kot blisk. Potem pa drevo, ki sicer lahko le opazuje svet okoli sebe, v silni ujmi dobi priložnost za pravo dogodivščino.
S seboj jo namreč odnese narasla reka in jelša, ki si nadvse želi videti morje, bo na svoji poti izkusila vrsto najbolj neverjetnih pustolovščin. Jelšev grič je hvalnica naravi in življenjskemu pogumu izpod peresa enega najbolj cenjenih baskovskih pisateljev Anjela Lertxundija, tokrat prvič tudi v slovenščini.
Blatnik, Andrej: Besedi na sledi: lovljenje knjig v Južni Aziji
Besedi na sledi je dinamičen, izviren in za ljubitelje knjig in potovanj skoraj obvezen potopis, v katerem je pisatelj, esejist in urednik Andrej Blatnik na inovativen način povezal svoji dolgoletni življenjski strasti: knjige v vsej njihovi raznovrstnosti in potovanja po Indiji ter Jugovzhodni Aziji, na katerih preživlja večino svojega prostega časa. V knjigi, podnaslovljeni Lovljenje knjig v Južni Aziji, je oboje združil v enotno pripoved esejističnega in izpovednega potopisa. V Južno Azijo, v Indijo pa še posebej, ga je velikokrat pripeljalo sodelovanje na literarnih festivalih, potem pa je bivanje podaljšal v raziskovanje manj obiskanih krajev in srečevanja z domačimi in priseljenimi posebneži. Tako vsepovsod po tamkajšnjem svetu že desetletja išče prodajalne in menjalnice rabljenih angleških knjig in se pogovarja z zanesenjaki, ki ta bralna oskrbovališča ohranjajo pri življenju, ob tem pa včasih naleti tudi na knjige, ki jih kasneje objavi v okviru svojega urednikovanja.
Ob popisovanju posameznih popotnih prigod spotoma dobivamo globlji vpogled v južnoazijske dežele, ki jih vse prepogosto zaznavamo prepovršinsko, prek ustaljenih stereotipov, kakršne resničnost že dolgo razveljavlja. Nekateri najpogostejši kulturni obrazci so v tem besedilu preizkušeni tako, da jih srečevanje z njimi izostri skorajda v grotesko.
Potopis Besedi na sledi s svojim posebnim pogledom prinaša osvežitev na področju slovenskega potopisja, pa tudi razmislek o raznolikosti knjižne kulture.
Kovačič, Anja: Peter Opeka, ostani z nami
Novinarka in pisateljica Anja Kovačič je na Madagaskarju obiskala svetovno znanega misijonarja Petra Opeko in napisala navdihujočo pripoved o človeku z ogromnim srcem in neomajno vero v dobro, ki na tem afriškem otoku že več kot 50 let uresničuje svoje poslanstvo in pomaga najranljivejšim – lačnim, revnim in brezdomnim, ki so izgubili človeško dostojanstvo.
Peter Opeka, ostani z nami je zbirka ganljivih in pretresljivih zgodb ljudi, ki jim je slovensko-argentinski misijonar pomagal in jim za vedno spremenil življenje. Skozi pripovedi njegovih sodelavcev, naključnih posameznikov iz Mesta dobrih prijateljev, sorodnikov iz Slovenije in tudi njegove lastne besede se pred bralcem odkriva podoba Petra Opeke: dobrotnika izjemne veličine, srčnosti, moči, osredotočenosti in predanosti. Spremljamo njegovo življenjsko pot od Argentine prek Slovenije in Francije vse do Madagaskarja, odkrivamo dogodke in vrednote, ki so ga oblikovali, ter dojemamo globino njegovega poslanstva in voditeljstva. Ob tem začutimo njegovo karizmo in dobimo vpogled v miselnost, ki je potrebna, da človek svoje življenje posveti skrbi za druge.
Knjiga se osredotoča na Petrovo humanitarno delo na Madagaskarju, hkrati pa bralcu ponuja intimen vpogled v vsakdan velikega misijonarja – v njegove misli, želje, ideje in prepričanja. Razkrije nam, da je Peter v mladosti z navdušenjem igral nogomet in bil celo na poti k profesionalni karieri, nato pa z vetrom v laseh prepotoval velik del sveta. Spoznamo njegovo družino in vrednote, ki so ga močno zaznamovale, ga oblikovale in mu tlakovale življenjsko poslanstvo služenja drugim.
Ogulin, Anita: Tako zelo vas imam rada: pretresljiva (avto)biografija humanitarke, ki je spremenila življenje tisočerim Slovenkam in Slovencem
Ganljiva, iskriva, navdihujoča (avto)biografija, ki nastavlja ogledalo družbi, v kateri živimo, in nas spomni, kaj pomeni biti Človek. Človek, ki ljubi vse do zadnjega diha.
Knjiga ponuja neprecenljiv vpogled v pretresljivo, včasih naravnost filmsko življenje ženske, ki je postala pojem solidarnosti in človekoljubja. Pisanja knjige se je Anita Ogulin sprva lotila sama, ko ji bolezen tega ni več dopuščala, pa jo je po njenem pripovedovanju dokončal priznani novinar Vasja Jager. Ta je skrbno zbral njene misli in jih ob pomoči njenih otrok in moža uredil v pričujoče delo.
Anita Ogulin je bila človek z veliko začetnico. Rodila se je v skromni družini slepemu očetu in slabovidni materi, življenje jo je preizkušalo že od najzgodnejšega otroštva. Kljub temu je njeno srce ostajalo polno ljubezni – ne le do svojih otrok, temveč do vseh, ki so jo potrebovali. Pomagala je nešteto mladim, ki so tudi zaradi nje dobili priložnosti, za katere jih je življenje prikrajšalo. Za svoje delo je prejela številna priznanja in odlikovanja, a je ta velika humanitarka in zaščitnica otrok kljub vsemu ostajala skromna in predana svojemu poslanstvu. Pokopali so jo z vojaškimi častmi v prisotnosti predsednice republike, premiera in župana.
Stare, Andrej: Minister Gregor pa nič: avtobiografija
Težko pričakovani življenjepis gotovo najbolj prepoznavnega televizijskega športnega reporterja, ki se je marca 2024 po ekipni tekmi skakalcev v Planici upokojil, letos septembra pa bo praznoval svoj 70. rojstni dan. Njegov klub oboževalcev šteje več kot 30.000 članov. Čeprav je šel njegov slog poročanja kdaj komu tudi močno v nos, ali pa ravno zato, je ves čas užival močno podporo širše zainteresirane javnosti, saj ima ogromno znanja s področij športne zgodovine in medicine. Avtobiografija ga ne predstavi samo kot športnega navdušenca in novinarja, temveč tudi kot zdravnika, saj je vse življenje združeval obe karieri in prepotoval več kot pol sveta. V knjigi legendarni Stare odkrito spregovori tudi o svoji družini – prednikih, materi in sestri, s katerima si je bil zelo blizu, odtujenem očetu, s katerim razen v sinovih redkih slikarskih poskusih nikoli nista našla skupnega jezika, svoji muzi in zakonskem brodolomu ter sinu Urbanu, ki se je v mlajših kategorijah uveljavil na dirkaških stezah. Krpan mu bo ob branju marsikdaj navdušeno zaploskal, Brdavs pogledal v tla … Minister Gregor pa nič.
STRIPI IN RISOROMANI
Casanave, Daniel: Sapiens v stripu. Del 2, Stebri civilizacije
Zabavno popotovanje po zgodovini človeštva v priljubljeni stripovski obliki, ki bo posebej pritegnilo mladino in navdušilo tudi radovedne odrasle bralce.
Avtor prepotuje vso človeško zgodovino in razišče, kako je kmetijska revolucija za vedno spremenila družbo. Odkrijte, kako je pšenica zavladala svetu, kako so vojne, lakota, bolezni in neenakost postale del človeškega življenja in zakaj smo si morda za vse to krivi le sami. Duhovito in barvito pripoved o zgodovini človeštva je mogoče brati kot samostojno knjigo ali kot nadaljevanje prvega dela, uspešnice Rojstvo človeštva.
Pred dvanajst tisoč leti smo ljudje padli v past, knjiga pa pripoveduje zgodbo o tem, kako smo se iz nje izvlekli in prevzeli svet, kako smo ustvarili prve imperije in kako so vojna, lakota, bolezni ter neenakost postali del običajnega stanja človeške civilizacije.
Horjak, Ciril: Kralj Ubu ali Poljaki
Pohlepni Ubu se odloči začeti s prevratom oblasti, saj si sam želi, da bi postal samodržec. Za to je pripravljen iti čez trupla, na najbolj ogabne načine. Strip Kralj Ubu ali Poljaki, ki je nastal na podlagi sodelovanja Slovenskega gledališkega inštituta s še dvema sorodnima institucijama iz tujine, je torej strip, narejen po drami Alfreda Jarryja. Drama o pogoltnem Ubuju je že takoj po objavi postavila temelje sodobnemu gledališču in nadrealističnim smerem, kljub temu, da jo je avtor napisal pri rosnih petnajstih letih starosti. Njegovo prvenec je Ciril Horjak spremenil v zabaven strip, ki zvesto sledi izvirniku. Največ lastnega izrazja je seveda dodal skozi risbo. Že sam naslovni junak svojo požrešnost izkazuje skozi izgled, osnova za katerega je bil antropomorfiziran žabji paglavec.
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 1
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 2
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 3
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 6
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 8
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 9
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 10
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 11
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 12
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 13
Ishida, Sui: Tokyo ghoul:re. 14
Nadaljevanje priljubljene mange Tokyo Ghoul.
Kleist, Reinhard: Cash: I see a darkness
Johnny Cash, najbolj znan country pevec vseh časov, upornik – legenda že za časa življenja. Renomirani avtor stripa Reinhard Kleist v svojem romanu v stripu napeto in s predirljivimi likovnimi orisi opisuje razgibano življenje »moža v črnem«: od njegovih zgodnjih koncertov z Elvisom, tja do proslulega dogodka v zaporu Folsom, spričo katerega Cash koncem šestdesetih let prejšnjega stoletja postane najslavnejši glas Amerike, do umetnikovega spektakularnega povratka. Razburljiva knjiga, skozi katero na edinstven način spoznamo velikega Johnnyja Casha.
Martiška, Juraj: Romeo in Julija
Avtor priredbe Daniel Majling je za potrebe stripa besedilo skrajšal tako, da je ostalo jasno in ohranilo bistvo.
Oznako dejanje (z rimsko številko) in prizorov (z arabsko številko) so v stripu pustili, da se bralec lažje znajde, izpuščene odlomke pa lahko poišče v kateri od celotnih izdaj te drame.
Potrč, Andrej: Hamlet: biti ali ne biti v stripu
V izdaji Hamlet, biti ali ne biti v stripu, ki ga je ustvaril priznani slovenski risar Andrej Potrč v sodelovanju s Cirilom Horjakom, je uporabljen zadnji prevod Hamleta v slovenščino, ki ga je ustvaril Srečko Fišer za uprizoritev v SNG Drama Ljubljana leta 2013 in zanj na 48. Festivalu Borštnikovo srečanje tudi prejel Borštnikovo nagrado za prevod.
Besedilo za strip je skrajšano (kot ga krajšajo tudi ustvarjalci gledaliških predstav, saj bi celotni Hamlet na odru trajal več kot štiri ure), ne pa tudi prirejeno. Ohranjena je celotna zgodba, vsa dejanja in večina prizorov. Prizori, ki manjkajo, ne vplivajo bistveno na zgodbo. Dejanja in prizori so v stripu označeni tako, kot v originalnem besedilu. Dodan je prolog, ki je delno prirejen, delno pa je uporabljeno besedilo iz zadnjega prizora Hamleta.
Pratt, Hugo: Corto Maltese. Balada o slanem morju
Balada o slanem morju je prva v nizu pustolovščin Corta Malteseja. Nihče še ne ve, da je brodolomcu usojeno postati legendarni Corto Maltese.
Tik pred izbruhom prve vojne piratski katamaran reši brodolomca, ki ga čaka gotova smrt: nekdo ga je z rokami in nogami privezal na splav in ga prepustil valovom Tihega oceana. Nihče še ne ve, da je brodolomcu usojeno postati legendarni Corto Maltese. S čim si je zaslužil tako kruto kazen? Kaj se skriva v njegovi preteklosti? Pandora in Cain, mladostnika iz boljše družine, ki sta se prav tako znašla na katamaranu, še ne vesta, da bo srečanje z neznancem za vedno zaznamovalo njuni življenji. Balada o slanem morju je prva v nizu pustolovščin Corta Malteseja.
Ribič, Igor: Janez Žbogar. Del 1
Strip po romanu francoskega pisatelja Charlesa Nodierja. Roman je romantična razbojniška povest iz časov Ilirskih provinc, iz manj znanih časov, vendar izjemno pomembnih za slovenski narod. Prvič je izšel v Parizu leta 1818, bil nato preveden v slovenščino in ponatisnjen leta 2014.
Zgodba bi znala razburkati domišljijo, mogoče pa pritegniti celo zanimanje kakšnega mladega zgodovinarja, govorice o avtorju Charlesu Nodierju in njegovi knjigi so zelo zanimive. Roman naj bi močno vplival na poznejše francoske pisatelje (Hugo, Balsac …), v ujetništvu na otoku Sv. Helena pa naj bi ga prebral in pohvalil celo Napoleon.
Zgodba o slovenskem rokovnjaču Janezu Žbogarju je ostala aktualna dobri dve stoletji in je v stripovski obliki gotovo zanimiva tudi za sodobnega bralca. Tekst za prvi del je priredil Aleksander J. Potočnik, drugi del pa je avtorsko delo Igorja Ribiča, ki je celotno zgodbo tudi narisal.
Škerl, Peter: Bobri: strip
Nov Škrateljčev strip z še eno epsko zgodbo slovenske zgodovine in literature: Bobri – strip. Vrhunska avtorja, ilustrator Peter Škerl, in pisatelj Tadej Golob, sta pričarala nepozabno stripovsko popotovanje po naši preteklosti.
Epska pripoved Janeza Jalna o življenju koliščarjev in do danes nepresežen poklon Ljubljanskemu barju. Prazgodovinska saga o koliščarskem rodu in rodbinskih odnosih, ljubezenska zgodba, boj za preživetje in lastno ognjišče, nenazadnje junaški lik Ostrorogega Jelena. Vse to so Bobri, ki so zaznamovali generacije slovenskih bralcev.
STROKOVNA LITERATURA IN NELEPOSLOVJE
Jandial, Rahul: Zakaj sanjamo: kaj speči možgani razkrivajo o budnem življenju
Pronicljiva in poučna knjiga o tem, kaj speči možgani razkrivajo o našem budnem življenju.
Kaj, če bi lahko odkrili globlji pomen sanj, njihov vpliv na vaše življenje in moč, ki jo imajo za vašo prihodnost? Ste vedeli, da se morajo otroci šele naučiti sanjanja, da lahko sanje opozarjajo na bolezen, da so nočne more nujne za človeški razvoj in spopadanje s stiskami ter da so erotične sanje lahko bolj zadovoljujoče kot resnična spolnost?
Vsebina sanj je tehtna tema za pogovor na terapiji, pa ne zato, ker razkriva potlačene želje, kot je domneval Freud, temveč zato, ker razkriva prava čustva. Um je ločena erogena cona, in sanje lahko ustvarijo mesene užitke brez kakršnegakoli mesa, zgolj z možganskim tkivom.
Od preučevanja želja do razumevanja, kako podzavest oblikuje resničnost – sanje niso zgolj slike v umu, temveč ključ do razumevanja notranjega sveta. S poglobljenimi raziskavami in resničnimi zgodbami ljudi avtor razkriva, kako lahko sanje postanejo pot do osebne preobrazbe in samospoznanja.
Ohler, Norman: LSD za mamo: psihedelične droge: orožje, mamilo, zdravilo
Norman Ohler, avtor uspešnice Popolna omama, v knjigi LSD za mamo analizira, kako so psihedelične substance oblikovale politiko in družbo po vojni in vse do danes. Razlikuje tri vloge drog glede na njihovo uporabo: kot zdravilo, orodje za nadzor uma in mamilo.
Priljubljeni pisatelj in novinar je v svoji mednarodni uspešnici Popolna omama prikazal, da so bile droge pomemben dejavnik v politiki v času nacizma. Ker vloga drog v življenju moderne družbe še vedno ostaja zastrta, je nadaljeval s svojimi raziskavami arhivov po Evropi ter ZDA in v knjigi LSD za mamo analizira, kako so razvoj, proizvodnja in distribucija psihedeličnih substanc oblikovali politiko in družbo po vojni in vse do danes.
Geister, Iztok: Soočenje z naravo: eseji o divjini in kulturi
Slovenski pisatelj, pesnik in esejist Iztok Geister že dolgo piše ne samo o nikoli popolnoma razčiščenem odnosu človeka do narave, temveč tudi o naravi narave same, kar je ubesedil v odmevnih knjigah, kot je bila z Rožančevo nagrado ovenčana Levitve in njeno nadaljevanje Dopuščanje narave, s katerima je apeliral na človekovo prepustitev življenjskega prostora naravi, ki ji ta tudi prvenstveno pripada. Svoja življenjska izkustva in dognanja s tega področja je zdaj strnil v novi esejistični knjigi Soočenje z naravo, v kateri z natančnim zamahom izvirno osvetljuje slovensko naravopisno prizorišče.
V knjigi Soočenje z naravo Iztok Geister s sebi lastno občutljivostjo, preko povezanih esejev, prevprašuje človekov odnos do narave skozi razmerja in zakonitosti, ki vladajo v njej. Ne gre torej (samo) za to, kar skozi znanost vidimo v naravi, temveč naj bi poskušali celostno dojeti dogajanje v naravi in našem stiku z njo. Hkrati pa avtor ne skuša razkrinkati antropocentrične osnove našega odnosa do narave (kar je bilo storjeno že v številnih prejšnjih delih), temveč se skuša prebiti v samo srž človekove intimne stiske, nagrmadene v stoletjih gospodovalnosti nad živimi in neživimi bitji, seveda s poudarkom, da ni mogoče obljubiti rešitve zunaj sprijaznjenosti z usodo, v katero nas potiska evolucija.
Izvirno delo pozornega opazovalca narave, ki je o njeni neulovljivosti pisal že dolgo pred tem, preden so tovrstne teme začele prodirati v širšo bralsko in publicistično zavest.
Kejžar, Anamarija: Skrita moč ADHD: ADHD v življenju in šoli
ADHD je edinstven tip nevrodivergentnosti, ki je v današnjem času še vedno premalo raziskan. Prav zaradi pomanjkanja znanja o ADHD, je ta nemalokrat podvržen stigmatizaciji, ki vodi do (pre)pozne diagnoze. Priročnik Skrita moč ADHD je poln pozitivno naravnanih napotkov in dejstev, ki razbijajo razširjene mite o ADHD. Knjigo spremljajo tudi kratke izpovedi oseb z ADHD, njihovih svojcev in strokovnih delavcev, ki bodo v pomoč vsem, ki se s posebnostjo na kakršen koli način srečujejo tudi sami.
Skrita moč ADHD je priročnik o ADHD in rezultat projekta ADHD v življenju in šoli, v katerem sta v študijskem letu 2022/23 moči združili Fakulteta za socialno delo v Ljubljani in Pedagoška fakulteta v Ljubljani. Projekt je potekal pod vodstvom doc. dr. Anamarije Kejžar (FSD) in dr. Suzane Pulec Lah (PeF).
Lakdawala, Cyrus: Winning ugly in chess: playing badly is no excuse for losing
Kdaj ste nazadnje zmagali v popolni igri? Igri, ki je ne bi omadeževale slabše poteze? Vsak šahist ve, da so gladke zmage izjema, da je igra pogosto kaotična in da so pozicije pogosto neracionalne. Pot do zmage je običajno polna ovir in nezgod. Dobrodošli v svetu nepopolnosti! Šahovske knjige običajno predstavljajo vrhunsko odigrane igre, v knjigi Winning Ugly in Chess pa boste spoznali igre, kjer se nagrajujejo čudne poteze. Cyrus Lakdawala ve, da je igranje dobrega šaha dobro, a premagati nasprotnika je še boljše. Lakdawala pokaže, kako si lahko zagotovite, da bo zadnjo napako naredil vaš nasprotnik, ne vi. Če raje zmagate v slabi igri, kot izgubite v dobri, potem je to idealen vodnik za vas.
Vinčec, Milan: Slovenska Istra in Kras: izleti po Primorski
Slovenska Istra in Kras (pokrajini, ki ju opredeljujemo kot Primorska) sta vabljiva cilja, kamor se vedno znova radi vračamo. Razgiban gričevnat svet, prijazno podnebje, zmerna poletja in mile zime, snega je malo, zadrži se le v višjih hribovitih predelih, vse leto privabljajo številne obiskovalce, izletnike in pohodnike. Vsak letni čas ponudi kaj novega in zanimivega, vsak obisk je začinjen s pridihom čarobnega.
Posodobljena in razširjena izdaja vodnika po Slovenski Istri in Krasu, dopolnjuje prvotno knjižno delo Milana Vinčeca izpred slabega desetletja. Poleg ažuriranih opisov in prenovljene fotografske podobe, vodnik vabi tudi na številne nove poti, ki jih v prejšnji knjigi ni bilo, na primer na Kettejevo pot med Ilirsko Bistrico in Premom. Pa na Žbevnico, razgledno travnato vzpetino tik za slovensko-hrvaško mejo in čez južni branik doline Glinščice, Mali Kras, do slapu Veli vir ter v slikovite vasi slovenske Istre. Pričakujeta nas starodavni naselji, ki se z visokih pomolov razgledujeta po okolici, Korte in Koštabona, vsaka vas s svojo krožno potjo.
Za konec je avtor več pozornosti namenil tudi vrhovom onstran slovensko-italijanske meje, kjer živijo naši rojaki. Povzpeli se bomo na razgledna Volnik in Veliki Medvedjak, obiskali Sveti Lenart, kjer stojijo temelji nekdanje cerkvice ter Grmado, čez katero je v prvi svetovni vojni potekala avstro-ogrska obrambna linija. Tik nad Tržaškim zalivom nas vabijo Rilkejeva in Napoleonova pot, čisto do Jadranskega morja pa bomo sestopili po Ribiški poti iz Nabrežine.
S pomočjo prenovljenega in dopolnjenega vodnika bo potepanje po zadnji nogi slovenske kokoške zagotovo precej lažje.
Hieng, Primož: Izleti k rekam in jezerom: 170 turističnih točk ob najpomembnejših rekah in jezerih
V knjigi Izleti k rekam in jezerom se bodo bralci potepali ob najbolj znanih rekah in jezerih. Slovenija je izjemno bogata, saj nam nudi neizmerno veliko krajev, ki ležijo ob vodah.
Človek se je v daljni preteklosti hote ali nehote naseljeval ob vodi, pa naj je šlo za reke, potoke ali jezera. Koliščarji, ki jih poznamo z Ljubljanskega barja, so svoja lesena bivališča gradili nekje na meji med vodo in kopnim.
Voda, ki je obkrožala koliščarske hiše, je imela več pomenov. Med drugim so takratni ljudje v vodi našli del vsakodnevne prehrane, bila pa je tudi pomembna transportna pot. Sčasoma se je iz debla drevesa naučil izdelati enostavno prevozno sredstvo, drevak ali deblak.
Bližina vode je sicer vedno privlačila človeka. Določene reke so bile v preteklosti pomembne plovne poti, le če se spomnimo starih Rimljanov, ki so na primer po Ljubljanici tovorili najrazličnejše blago. Človek je znal vodo izkoristiti tudi za razne obrtne dejavnosti, na primer za mline in žage, pozneje celo za manjše ali večje hidroelektrarne. Vodno silo je znal izkoristiti sebi v prid, dajala mu je kruh, zaslužek, preživetje.
V novejšem obdobju se je ob vodah, to je ob rekah in jezerih, seveda tudi ob slovenski obali, začel razvijati turizem. Ob vodi so gradili hotele in druge prenočitvene zmogljivosti, saj so mnogi ugotovili, da se turisti radi zadržujejo ob vodi. Pogled na vodo je vedno očarljiv in mamljiv, zato se k vodam radi odpravimo in doživimo kaj lepega in zanimivega. K vodam se vedno znova radi vračamo.
Pirjevec, Jože: Jugoslavija: 1918-1992
Znanstvena monografija Jugoslavija 1918–1992 priznanega zgodovinarja Jožeta Pirjevca je nastala in prvič izšla v času (1995), ko je skupna država že razpadla, na njenih tleh pa je prišlo do brutalnih spopadov med narodi, ki se iz grozot druge svetovne vojne in dolgega sobivanja pod Titovim režimom »bratstva in enotnosti« žal niso ničesar naučili. Razočaran ob tem spoznanju je Pirjevec začel pisati pričujoče delo, ki ga je poganjala želja razložiti (si), zakaj se je SFRJ – navkljub svoji pomembni vlogi na mednarodni sceni ter zanimanju, ki ga je v levičarskih krogih vzbujala zaradi svoje samoupravne poti v socializem – podrla kot hišica iz kart. Odgovor na to vprašanje je avtor našel tako v kraljevi kot socialistični Jugoslaviji; prva namreč ni bila zmožna spoštovati raznolikosti kultur in identitet svojih narodov, niti ustvariti pogojev za usklajeno sožitje, druga pa ni ostala zvesta idealom socialne pravičnosti in enakopravnosti, ki jih je sicer glasno razglašala. Ker je bila v primežu partijske diktature in njenih dogem, kljub pogostim reformam tudi ni znala uveljaviti uspešnega gospodarstva, ki bi vsaj delno nadomestilo pomanjkanje svobode in pluralizma idej, značilno za takratni čas.
Na obeh straneh Alp: slovensko-avstrijska zgodovina / Peter Štih … [et al.] (ur.) ; [dele besedila, napisane v nemščini in v enem primeru v angleščini, so v slovenščino prevedli Kornelija Ajlec … [et al.] ; izdelava zemljevidov Mateja Rihtaršič]
Spoznajte zgodovino ljudi dveh dežel, ki ju zbližujejo in razdvajajo Alpe – v obsežni knjigi, ki razkriva pomembne dogodke, osebnosti, odkritja, najdbe in razmerja iz preteklosti Slovencev in Avstrijcev ter prvič doslej osvetljuje tudi manj vidna dogajanja.
Obe strani jugovzhodnih Alp sodita med najbolj raznolike kulturne prostore Evrope. Od zgodnjega srednjega veka se tu srečuje romanski, slovanski in germanski svet. V 20. stoletju je bilo zabrisanih veliko sledi tisočletne skupne zgodovine Avstrijcev in Slovencev, ki so živeli in še živijo na teh ozemljih. Knjiga osvetljuje čas pred letom 1918, ko so Slovenci in Avstrijci dolga stoletja živeli drug poleg drugega, ter kasnejše življenje v dveh ločenih državah.
V današnjem času Slovence in Avstrijce povezujejo dobrososedski odnosi, ki pa niso bili vedno taki. Mnogi Slovenci še čutimo grenak priokus zaradi preteklih dogodkov, kot je bilo zatiranje slovenskega jezika v času Avstro-Ogrske ter izkušnje v drugi svetovni voljni in po njej. Za odnose med obema narodoma pa je danes značilno še nekaj: v njih prevladujejo stereotipi. In prav preseganju slednjih je namenjena nova knjiga Na obeh straneh Alp, ki je izšla tako v slovenskem kot nemškem jeziku, predstavljamo pa vam jo v posebej privlačni ponudbi.
V knjigi boste spoznali, da so bili odnosi med obema jezikovnima in nato narodnima skupnostma zelo raznovrstni in kompleksni, bolj kot bi to lahko sklepali na podlagi prevladujočih predstav.
Prvič tako izčrpno raziskana, dokumentirana in predstavljena zgodovina skupnega prostora – ista tematika, predstavljena s stališča slovenskega in avstrijskega strokovnjaka
Vedno aktualen prikaz zgodovinskega dogajanja pri nas in v naši neposredni soseščini.
Barborič Vesel, Darja: Vija vaja ven: o motečem vedenju v šoli
Knjiga na razumljiv način ponudi teoretični vpogled v vzroke motečega vedenja, potem pa s praktičnimi primeri in brez olepševanja ponudi možnosti uravnavanja le-tega.
Vsak učitelj se je med svojim poslanstvom bržkone že srečal z vedenjsko problematičnimi in motečimi učenci. Čeprav takšno vedenje ni novodoben pojav, je dandanes v porastu. Zato je morda bolj kot kdaj koli prej pomembno, da učitelj motečega vedenja ne zna le prepoznati, temveč da razume tudi njegove vzroke in nanj primerno odreagira.
Priročnik, ki je pred vami, je namenjen prav temu, saj nas Darja Barborič Vesel v njem popelje tako čez teorijo nastanka kot tudi prakso ravnanja, ko v razredu nastopi neželeno vedenje, hkrati pa z izborom iskrivih kolumn in zapisov izpovedi učiteljev, učencev ter staršev poskrbi za večplastno razumevanje in lažje spoprijemanje z realnostjo motečega vedenja v šoli.
Meglič, Drago: Esej na maturi 2026
Priročnik Esej na maturi 2026 je zanesljiv vodnik za pisanje maturitetnega eseja. Poglobljeno predstavi romana Na klancu Ivana Cankarja in Na Klancu Tine Vrščaj, nato ju primerjalno analizira in izpostavi ključne tematske povezave.
Vse, kar potrebujete za pripravo na maturitetno temo: Klanec nekoč, danes, vedno?.
Razlago dopolnjujejo:
- vprašanja v pomoč pri poglobljenem branju, vrednotenju, opredeljevanju in utemeljevanju;
- primeri esejskih navodil za razpravljalni in razlagalni /interpretativni šolski esej;
- povzetek ciljev in značilnosti strukture obeh vrst eseja;
- ponazoritve, kaj pomenijo posamezni usmerjevalni glagoli v esejskih navodilih;
- predlogi za pripravo na pisanje maturitetnega eseja
Prešeren, France: Pesmi Franceta Prešerna. Knj. 1: lahko branje
Prešeren, France: Pesmi Franceta Prešerna. Knj. 2: lahko branje
Prešeren, France: Pesmi Franceta Prešerna. Knj. 3: lahko branje
Nekatere pesmi Franceta Prešerna so napisali v lahkem branju. To pomeni, da so pesmi napisane tako, da jih lažje preberemo in razumemo. Nekatere pesmi so tudi razložili. Pripomoček je uporaben pri pouku slovenščine za tujce.
Viri opisov: amazon.com, beletrina.si, didakta.si, emka.si, galarna.si, sanje.si, slogi.si, zveza-sozitje.si